מהו טווח חום הגוף התקין אצל ילדים? ומה לעשות במקרה של סטייה ממנו?

טמפרטורת הגוף שלנו נשלטת על ידי מרכז במוח הנקרא היפותלמוס. המרכז הזה מקבל סיגנלים מקולטנים/חיישנים “שטחיים” על גבי העור, וקולטנים “עמוקים” החשים את טמפרטורת הדם. לפי הנתונים הללו המערכת מאזנת את חום הגוף. המטרה של איזון חום הגוף הוא לאפשר לכל מערכות הגוף לעבוד בתנאים אופטימליים. חום הגוף הממוצע שנבדק במחקרים הוא 36.8.

מהו טווח חום הגוף התקין?

טווח חום הגוף התקין מוגדר בספרות מ-36.4 עד 37.9. מה שאומר, שחום, בכל הגילאים, מוגדר כטמפרטורה רקטלית שהיא 38.0 מעלות ומעלה.
חשוב לדעת שיש שוני בטמפרטורת הגוף לאורך שעות היממה: באופן טבעי, בשעות הבוקר, יש ערכים נמוכים יותר, סביב שלושים ושש, ובשעות אחר הצהריים / ערב יש ערכים גבוהים יותר, סביב שלושים ושבע נקודה שבע. ולכן הרבה פעמים ילדים חולים מבטאים חום דווקא בשעות הערב.

איך ואיפה הכי כדאי למדוד חום?

השיטה המדוייקת ביותר היא מדידה רקטלית, כלומר דרך פי הטבעת, בטוסיק. זה מבטא את ה”טמפרטורה הפנימית האמיתית” של הגוף. מדידת חום על גבי העור, עם היד, או עם מדי חום מדבקה, עלולה לתת ערכים לא מדוייקים, לרוב נמוכים מהטמפרטורה הפנימית האמיתית. גם מדידת חום בפה או מדידת חום באוזן או מתחת בית השחי נותנות חצי מעלה עד מעלה אחת מתחת לטמפרטורה הרקטלית.

מה לעשות כשהערכים נמוכים מהטווח התקין?

אם הערכים יצאו נמוכים, ואם הילד נראה אפילו קצת לא טוב, אז כדאי להיבדק אצל רופא הילדים. הרופא יחליט אם יש צורך לבצע הערכה נוספת. חשוב לזכור שחום נמוך לעיתים הוא מדאיג כמו חום גבוה. במקרים כאלה לרוב מדובר על מספרים מתחת לשלושים וחמש מעלות.

לסיכום

חום הגוף מווסת על ידי המוח ונשאר לרוב סביב 37 מעלות. הוא משתנה קצת מעלה ומטה במהלך שעות היום. חום הוא טמפרטורה מעל 38.0 מעלות במדידה רקטלית, כלומר דרך הטוסיק. יש ילדים שחום הגוף שלהם נמוך סביב 36 מעלות. וזה בסדר. אם הילד שמח ומתנהג כרגיל, לא חובה לרוץ לרופא. אבל אם לילד יש חום נמוך, מתחת לשלושים ושש, והוא נראה חולה, זה מחייב בדיקת רופא.

מומלץ לקרוא גם:

לילד חום גבוה: מתי אתם חייבים לרוץ איתו למיון ומתי מומלץ לטפל בו בבית?

חורף ראשון בגן הילדים: האם יש מה לעשות כשהילד כל זמן חולה?

הילד סובל משיעול טורדני – מה עושים?

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות