פיתוח חדש: הנעל שמונעת כאב בחולי סוכרת ובסובלים ממחלת כלי הדם ההיקפיים

השימוש בנעליים לא יחליף את הטיפול הרפואי, אך הוא בהחלט יכול להקל על כאב ולשפר את המצב הקיים

מערכת
12.09.2021

מחלת כלי דם היקפיים היא מחלה הנוצרת מהיצרות או חסימה של כלי דם המובילים דם לגפיים, בעיקר התחתונות – הרגליים. החסימה נגרמת מהצטברות כולסטרול על דפנות כלי הדם, וכתוצאה, פחות דם מגיע לרגליים. הגורמים המרכזיים למחלה הם סוכרת, לחץ דם גבוה, השמנה ועישון. המחלה באה לידי ביטוי בכאבי רגליים, נימול ברגליים ובמקרים חמורים, גם בכיבים ונמקים שעלולים להוביל לקטיעה.

פיתוח חדש ופורץ דרך מציע טיפול במחלה באמצעות נעליים מיוחדות שפותחו בהתאם לעקרונות הרפלקסולוגיה. נעלי ה- Medic Shoes פועלות באמצעות אזורים מוגבהים בנעל עצמה, המייצרים לחץ על נקודות שונות בכף הרגל, במקביל למנגנון רטט המופעל בשלט רחוק.

מחקר בחן את השפעת הנעליים על החולים

במחקר שבוצע במכון גפן בחנו את האפקטים הפיסיולוגיים, הקליניים והמנטליים של הנעליים האלו בחולי סוכרת עם או בלי מחלת כלי דם פריפרית.

לצורך המחקר, נבדקו 2 פרמטרים: סובייקטיבים – הנוגעים לכאב והפרעות שינה (שתי תופעות השכיחות בקרב הסובלים מבעיות כלי דם פריפריים), ואובייקטיבים -הנוגעים לבדיקות קליניות ופיסיולוגיות שונות.

כל מדדי המחקר נמדדו לפני השימוש בנעליים, לאחר שימוש ראשון של עד מחצית השעה במכון המחקר, וכעבור חודש של שימוש יומיומי של כל משתתף בביתו לאותו פרק זמן (עד מחצית השעה) בשעות הערב. בתום חודש הוזמנו המשתתפים להערכה.

בניתוח הממצאים, מצאו החוקרים כי לפעולת הרטט אפקט של טיפול רפלקסולוגי המביא להקלה בתחושות הכאב והנימול. בנוסף, הרטט הגביר את זרימת הדם לרגליים והרחיב את כלי הדם. זה הוביל לירידה בלחץ הדם, להרפייה עצבית ושרירית כאחד, לשיכוך המתחים וכתוצאה מכך להסדרת השנה.

היבט נוסף וחשוב לא פחות של ממצאי המחקר העיד על שינוי בתנגודת כלי הדם הפריפריים (מדד לחומרת ההיצרות של כלי הדם)  – מחצית מהנבדקים הורידו את התנגודת באופן ממשי לאחר טיפול אחד ובבדיקה לאחר כחודש, מחציתם הראו שהירידה בתנגודת הפכה לקבועה. כלומר, באמצעי פשוט גרמו למצב הרפואי להיות הפיך.

עם זאת, מדגישים החוקרים, כי על השימוש בנעליים להיות חלק מטיפול מניעתי כולל, לצד מעקב רפואי צמוד, דיאטה מאוזנת, פעילות גופנית ופעולות להקטנת מתחים ולחצים. ייחודן של הנעליים הוא בהיותן תוספת טבעית למשטר הבריאותי הרגיל, כזה שאינו מצריך פרוצדורות פולשניות (צינתורים וניתוחי מעקפים), תרופות מרשם ושאר שיטות קונבנציונאליות המובילות לא פעם לתופעות לוואי בלתי נעימות.

medic shoes צילום: יח”צ

פרופסור אליעזר קליינמן, קרדיולוג ופרופ’ לפיזיולוגיה, מנהל מכון גפן למחקר ובריאות הלב מדגיש כי “השאיפה בטיפול במחלות כלי דם היקפיים היא מניעה – קודם כל לטפל בגורמי הסיכון: הורדת כולסטרול, איזון יתר לחץ דם, איזון סוכרת והפסקת עישון. החולים בסוכרת לא חשים בסימפטומים. לכן רבים מהם מזניחים את מצבם ומגיעים למרפאת המעקב רק כשיש להם פצעים וכיבים. לרוב מדובר כבר במצב בלתי הפיך הדורש קטיעה. כדי לא להגיע למצב הזה, החולה צריך להיות במעקב של מרפאת רגל סוכרתית. שם יעבור בדיקות תקופתיות כדי לוודא שאין התחלות של כיבים ונמקים. ה- Medic Shoes יכולות להיות כלי עזר במניעה הזו ויתרונן הגדול הוא שהן ניתנות לנשיאה לכל מקום”.

ל- Medic Shoes לחצו כאן 

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם: