חנוכה בטבע: פעילויות לכל המשפחה בימי החנוכה

רשות הטבע והגנים מציעה מגוון פעילויות וחוויות מהנות לכל המשפחה במהלך ימי החנוכה: שבוע המורשת הלאומי, חנוכה בגנים הלאומיים, סיורים לאנשים שרוצים לדעת וחורף של ציפורים שיעשו לכם את החג.

שבוע המורשת הלאומי בהובלת המשרד לירושלים ומורשת, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרים, הספרייה הלאומית ויד בן צבי , חוזר השנה בחג החנוכה. המטיילים והמבקרים בגנים הלאומיים מיסוד המעלה בצפון ועד באר שבע בדרום, יוכלו ליהנות מאירועים ופעילויות ללא עלות בגנים הלאומיים, סיורי שטח וסיורים מקוונים, חדרי בריחה ועוד.

בין היתר, יתקיימו פעילויות מיוחדות של רשות הטבע והגנים לכבוד חג החנוכה: צעדה מיוחדת בגן הלאומי פלמחים בה נגלה את הקשר בין הישוב הקדום יבנה ים לחשמונאים ולחנוכה, בבית אלפא תוכלו לבקר בבית הכנסת העתיק מלפני 1,500 שנה וללמוד על פסיפס החיים בכפר התלמודי, בגן לאומי תל מגידו יערכו סיורים מודרכים ותחנת חפירה ארכיאולוגית עם הדלקת נרות חגיגית, ובגן הלאומי קומראן תתקיים חוויה מלהיבה המשלבת הרפתקה תיאטרלית לכל המשפחה באתר המגילות הגנוזות ועוד.

פעילויות חווייתיות נוספות אשר תוצענה לקהל המבקרים הן "חורף של ציפורים" בהן ניתן לצפות וללמוד על נדידת הציפורים הגדולה מאירופה לאפריקה וסיורי "להבין לעומק" – לאנשים שרוצים לדעת ולאוכלוסייה הבוגרת המשלבים סיורים מרתקים בגנים הלאומיים וללא תשלום.

להלן פירוט של הפעילויות ברחבי הארץ באתרי רשות הטבע והגנים

מחוז צפון

שמונה ימים בבית אלפא של ניסים

גן לאומי בית אלפא מזמין אתכם לבקר בבית הכנסת העתיק מלפני 1500 שנה. תוכלו להתרשם מיצירת רצפת פסיפס שלמה ומרשימה וליהנות מסרט המספר את הסיפור הייחודי של יצירת פסיפס והחיים בכפר התלמודי. לכבוד חג החנוכה יתקיימו: משחקי גלגל המזלות וסדנת הכד שלי מאבני פסיפס (בתשלום סמלי).

במקום יתקיים סיור מודרך המתאים לכל הגילאים. משך הסיור כ-45 דקות. האתר מונגש ומוצל ובית הכנסת ממוזג. הסיורים בשיתוף משרד התיירות.

היכן: גן לאומי בית אלפא, קיבוץ חפציבה.

מתי: שלישי עד שני 30.11-6.12, בשעות: 09:00-15:00 |

הסיור המודרך: ימים שישי ושבת בחודש נובמבר (חוץ מ-12.11) ושבת 4.12, בשעות: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חורף של ציפורים בשמורת טבע עין אפק

הקיץ כבר מאחורינו, הימים הולכים ומתקצרים והציפורים הנודדות כבר כאן!

בואו לטייל בשמורת טבע עין אפק, אשר שוכנת בעמק עכו על ציר הנדידה המערבי של הציפורים. בשמורה מסלול מעגלי בין המעיינות ובריכות המים, אליהם מגיעים העופות הנודדים מהצפון הרחוק. מוזמנים לעלות לתצפית מגג טחנת הקמח הצלבנית, לצפות בג'מוסים אשר משתכשכים במים ולצעוד על הגשר הצף.

היכן: שמורת טבע עין אפק

מתי: בימי שבת 13.11 טיבוע, 4.12 הרצאה, בשעות: 10:00 – 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חורף של ציפורים בשמורת טבע עין אפק.
חורף של ציפורים בשמורת טבע עין אפק. צילום: אלון מאיר

סודות המעיין סיור בגן לאומי מעיין חרוד
סיור מודרך בעקבות גיבורים, מגדעון השופט עד יהושע חנקין גואל אדמות העמק. בין היתר נשמע על מלחמת שאול בפלישתים. הסיורים בשיתוף משרד התיירות. ציוד נדרש: ים לשתייה, נעליה הליכה וכובע.

היכן: גן לאומי מעיין חרוד

מתי: ימי שבת בחודש נובמבר ו4.12, בשעות: 10:00, 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לשמורה, חינם למנויי מטמון.


מצוק אר
בל ושביל התצפיות
מצוק הארבל מתנשא לגובה 181 מ' מעל פני הים, ויש בו תצפיות עוצרות נשימה על בקעת כנרות ועל הרי הגולן והגליל. בסיור שיתקיים באתר, תוכלו לשמוע על הקרב בין הורדוס למתנגדיו היהודים, שהסתתרו במערות הארבל, ולהשקיף על הר ניתאי. משך הסיור שעה וחצי עד שעתיים. הסיור מתאים לכל גיל, המסלול אינו מונגש. הסיורים בשיתוף משרד התיירות. ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע.

היכן: גן לאומי ושמורת טבע ארבל. נפגשים במבואת הכניסה.

מתי: ימי חמישי ושבת בחודשי נובמבר, חמישי 2.12 ושבת 4.12, בשעות: 10:00, 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

שמורת הטבע ארבל
עץ האלה בשמורת הטבע ארבל. צילום: שרית דהן רשות הטבע והגנים


שביל בתי הבד בגן הלאומי כורזים

אתם מוזמנים לסיור בשביל בתי הבד שנחנך השנה בגן לאומי כורזים. בשביל נוף וטבע מקסים משולב בהיסטוריה ומורשת ענפה. נלך במסלול קל ונוח התוחם את הכפר הקדום ונראה שרידים של בתי בד מרשימים. השביל המעגלי מתמלא בפריחת החצב בעונה זו ומזמן לנו תצפיות יפות על מורדות נחל כורזים, על הכנרת ועל הרי הגליל ורמת הגולן.
מהשביל הנופי נמשיך את ביקורנו ברחובות העיירה היהודית כורזים, שנוסדה לפני יותר מ-2,000 שנה ועיקר שרידיה מתקופת המשנה והתלמוד. נבקר במקווה הטוהרה ובבית הכנסת המפואר, וגם במתקני התעשייה של עיירת החקלאים הקדומה: בגת בעלת הפסיפס המעוטר ובמתקני תעשיית שמן הזית וטחינת החיטה. הסיורים בשיתוף משרד התיירות.

משך הסיור כשעה וחצי. המסלול מתאים לכל גיל ורוב המסלול באתר מונגש. השביל המעגלי נוח וקל לטיול, אך אינו מונגש.
ציוד נדרש: מים לשתייה, נעליים נוחות וכובע. 

היכן: גן לאומי כורזים, נפגשים במבואת הגן.

מתי: ימי שישי בחודש נובמבר ו3.12, בשעות: 10:00, 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.


ציפורי עיר הפסיפסים – גן לאומי ציפורי

בגן הלאומי ציפורי יתקיים סיור מודרך במסגרתו תלכו ב"שביל התבלינים" אל רחובה הראשי של העיר הרומית ציפורי, שבה נמצאו 40 רצפות פסיפס, ותשמעו את סיפור חגיגות הנילוס כפי שהוא משתקף ברצפת פסיפס בת 1,500 שנה. לאחר מכן תבקרו בבית הכנסת הקדום. משך הסיור שעה וחצי, והוא מתאים לכל גיל. המסלול אינו מונגש.

במקום יש חניה בשפע, שולחנות פיקניק, מתקני מנגל, שירותים ומרכז שירות למטיילים. ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע.

היכן: גן לאומי ציפורי,נפגשים במבואת הגן.

מתי: יום שישי ושבת בנובמבר, שיש ושבת 3-4.12, בשעות 10:00, 12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לשמורה, חינם למנויי מטמון.


"לגלות אוצר בסיור קצר": סיור בגן לאומי חמת טבריה
סיור בבית הכנסת הקדום בעל רצפת הפסיפס המפוארת, מיצג אור-קולי מיוחד על סיפורו של בית הכנסת והיכרות עם ימי פארה וגדולתה של טבריה, בהיותה מושב הסנהדרין ומקום חתימת התלמוד הירושלמי. אחר כך יערך ביקור בחמאם תורכי – חמאם סולימאן – שהיה פעיל עד שנות השישים של המאה הקודמת. לבסוף טבילת רגליים בבריכות שכשוך של מי המעיינות החמים, עליהם מספרים שרבי שמעון בר יוחאי ורבי יהודה הנשיא נהגו לנפוש ולהירפא בם.
משך הפעילות: כשעה. המסלול מתאים לכל גיל. המסלול בגן לאומי חמת טבריה מונגש כולו וגם בריכת שכשוך אחת. ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע, מכנסיים קצרים או בגד ים לילדים, ומגבות (למשכשכים במי הבריכות החמות).

היכן: גן לאומי חמת טבריה.

מתי: יום שישי ושבת בנובמבר, שיש ושבת 3-4.12, בשעות 10:00, 12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.


"בעקבות אבירים" בגן לאומי כוכב הירדן
נצא לסיור מודרך במבצר הצלבני השלם ביותר בישראל. המבצר, בלוואר שמו, יושב בנקודה הגבוהה ביותר ברמות יששכר וחולש על עמק הירדן ועמק המעיינות. נהלך במעברים נסתרים, נשמע את סיפור המבצר הצלבני ונגלה את צפונותיו של "כוכב הרוחות" האגדי. המסלול מתאים לכל גיל ומונגש ברובו, אך לא במלואו. הסיורים הם פרי שיתוף פעולה של משרד התיירות ורשות הטבע והגנים. ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע.

היכן: גן לאומי כוכב הירדן.

מתי: יום שבת 4.12, בשעות: 10:00, 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי כוכב הירדן. צילום: אריאב בולדוהעבר מתעורר לחיים – גן לאומי תל מגידו

בחג החנוכה לא נשארים בבית! בואו לתל מגידו ויחד נעיר לחיים את סיפורי העבר. הצטרפו ליום משולב: סיורים מודרכים, סיורים מומחזים, תחנת חפירה ארכיאולוגית ויצירה. בסיום הסיור המומחז תהיה הדלקת נרות חגיגית.

היכן: גן לאומי תל מגידו

מתי: רביעי 1.12 וחמישי 2.12

סיורים בהדרכת מורי דרך בשעות: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 | סיור מומחז "חופרים על תל מגידו" בשעות: 14:00, 16:00 | חפירה ארכיאולוגית ויצירה בשעות: 10:00–15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

תל מגידו
תל מגידו – החלק המשוחזר. תמונה: shutterstock

אורות ומנורות – גן לאומי בית שערים

מה בין מנורה לחנוכייה? בחג האורות הזה תגלו.

בסיור מרתק, שיחזיר אתכם אל העבר, ניכנס למערות החצובות בסלע הרך, נתבונן בכתובות ובתבליטים מרהיבים המספרים את סיפורו של העם היהודי בתקופת המשנה והתלמוד, ונפגוש דמויות היסטוריות שיעירו לחיים את סיפורי העבר. כמו כן מדי שעה יוקרן המיצג "סיפורה של המנורה" המגולל את סיפורה של המנורה מחורבן בית המקדש ועד הפיכתה לסמל מדינת ישראל. ההקרנה בבור מים חצוב שהוסב לסליק. ביום חמישי תתקיים הדלקת נר חמישי וסיור לאור עששיות.

היכן: גן לאומי תל בית שערים

מתי: שלישי 30.11, רביעי וחמישי 1-2.12 | סיורים מודרכים בשעות: 10:00–14:00 בכל שעה עגולה. | מיצג המנורה בשעות: 11:30–15:30 בכל שעה. | סיור עששיות ביום חמישי 2.12 בשעה 17:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

בית שערים פותחת שעריה. צילום: טל ניר


מקדשים, אלילי
ם וחלילים – שמורת הטבע הבניאס

נסייר במקורותיו של נהר הירדן, המתחילים את דרכם במעיינות הבניאס. נראה מערה גדולה ומקדשים שמספרים על תרבויות רחוקות ועל אלילים ונימפות, ומסביב הכול טובל בצמחייה ירוקה ובפכפוך המים נשמע. בשמורה נתוודע לאל פאן ומעלליו, נסייר ליד נופי המים הקסומים של מעיין נחל חרמון ונכיר את ההיסטוריה הייחודית של המקום. לקינוח נבקר בארמון הקיץ המפואר של המלך אגריפס.
היכן: שמורת טבע הבניאס – מעיינות הבניאס
מתי: שלישי 30.11 עד חמישי 2.12, בשעות 11:00, 13:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.


סיורי חורף ממלוכים במבצר נמרוד

בסיור נחשוף את סודות המבצר, נספר את סיפור בנייתו ונגלה מה עלה בגורל השליטים של ימי הביניים שקשרו בו את תהילתם. אחר כך נשוטט בין חדרי המבצר ונשמע סיפורים על לוחמים חסרי מורא באווירה אפופת מסתורין של חורף בקצה החרמון. לסיום נתפנק בתה ממלוכי טעים במיוחד אל מול נופי הגולן ועמק החולה.

היכן: גן לאומי מבצר נמרוד

מתי: שלישי 30.11 עד חמישי 2.12, בשעות 11:00, 13:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי מבצר נמרוד. צילום: מנו גרינשפן


מסע במנהרת הזמן – שבוע מורשת בגן לאומי יודפת העתיקה
 

סיור מרתק בגן לאומי יודפת העתיקה שכולל מופע חלילים, מופע של המוסיקאי אילן שגב המשלב תוך כדי סיפורים ואגדות גליליות. משך הפעילות: כשעתיים, מופע מוזיקאלי כחצי שעה. המסלול מתאים לכל הגילאים. המסלול מונגש בחלקו. ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה סגורות ונוחות ובגדים חמים.

היכן: רחבת החניה שלמרגלות גן לאומי יודפת העתיקה.

מתי רביעי עד שישי 1-3.12, בשעות 10:00, 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

מחוז מרכז

חידאפולוניה

רוצים להוסיף קצת צבע לטיול המשפחתי בגן לאומי אפולוניה? בקשו את כתב המשחק חידאפולוניה במרכז השירות למטייל בכניסה לאתר וסייעו למצוא את מטמון הצבעים האבוד. בעזרת כתב חידה ומפה תוכלו לצאת למשימה בנקודות המעניינות שבגן הלאומי, ואם תענו תשובות נכונות תוסיפו צבע לאוסף הצבעים ובסוף המשימה תזכו בהפתעה קטנה.

כשתגיעו למבצר תוכלו לסרוק ברקוד ולהאזין להסכת (פודקאסט) שהכנו לכם עם יובל מלחי, אלוף ההסכתים לילדים. אבל שלא כמו הסכת ששומעים בבית או באוטו, כאן תוכלו להאזין לו בזירת ההתרחשויות ולראות במו עיניכם היכן נלחמו הצלבנים במוסלמים, מאין הם הגיעו, למה הם בנו חומה וחפיר ומי ניצח בסוף.

היכן: גן לאומי אפולוניה

מתי: ימי שבת בחודש דצמבר, שלישי 30.11 עד שני 6.12, בשעות: 8:00–15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי אפולוניה. צילום: מנו גרינשפן


מדליקים בגן לאומי מגדל צדק

גן לאומי מגדל צדק הוא גן חדש יחסית שטרם מלאה לו שנה. במקום תתקיים פעילות חוויתית לכל המשפחה הכוללת נקודת הדרכה, מפגש עם דמויות היתוליות ברוח המקום והתקופה, תחנות יצירה ועוד. מדריכים ישלימו לכם את התמונה עם סיפורים מרתקים ועלייה למצודה. בשעה 17:00 נתכנס להדלקת נרות חנוכה. עם רדת החשכה נצא יחד בתהלוכה מהמצודה ואט אט יידלקו מאחורינו אורות הטיילת והמצודה.

היכן: גן לאומי מגדל צדק

מתי: יום חמישי 2.12, בשעות: 13:00–17:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה (למעט פינת היצירה), חינם למנויי מטמון.

גן לאומי מגדל צדק.
צילום של המצודה בגן לאומי מגדל צדק. צילום: תומר עופרי. רשות הטבע והגנים

חנוכה בגן לאומי חוף פלמחים

לכבוד החנוכה, רשות הטבע והגנים מזמינה את הקהל הרחב לצעוד בשבילי הגן הלאומי שהוא לא רק חוף ים. 
מסלול הצעדה, קל, מעגלי ומותאם לכל המשפחה, אורכו כ-2 ק"מ.  
באמצעות תחנות הדרכה ופעילות, יחשפו הצועדים אל יופיו של  החוף,  אך גם לערכי הטבע שבו וסיפורו המיוחד של הישוב הקדום יבנה ים בן ה-3,500 שנה והקשר שלו לחשמונאים ולחנוכה. התכנסות סמוך למרכז השירות למטייל.

היכן: גן לאומי חוף פלמחים. היציאה לצעדה ממרכז השירות למטייל.

מתי: יום שבת, 4.12 בשעות: 11:00 – 15:00 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי פלמחים.
קשת בגן לאומי פלמחים. צילום: שלומי בן שימול רשות הטבע והגנים

מחוז יו"ש

ממלכת האור – פארק (גן לאומי) קומראן

הרפתקה תיאטרלית לכל המשפחה באתר המגילות הגנוזות. הצטרפו לסיורים מומחזים בליווי שחקנים במסע לגילוי עברם של אנשי האור. כמו כן במקום תוצג תערוכה חדשה שתציג את החופרים ואת ממצאי המערות והאתר. צוות ארכיאולוגים ידגים כיצד משמרים את העבר.

תוספת חדשה היא שביל המגילות המתחבר לאתר קומראן ונגמר מול קיבוץ קליה, המרוחק כ-2 ק"מ ממנו. לאורך השביל מוצבות סככות תצפית על המערות שבמצוק ההעתקים שבהן נמצאו המגילות הגנוזות. המסלול מסומן בסימון שבילים ירוק והוא משולט. מומלץ להשלים את הביקור באתר בטיול מדברי קליל לאורכו. 

היכן: פארק (גן לאומי) קומראן

מתי: שלישי 30.11 ורביעי 1.12 | הצגה מומחזת עם שחקנים בשעות: 10:00, 12:00, 14:00. 

בימים חמישי עד שני 2-6.12 בשעות: 10:00, 12:00, 14:00 יצאו סיורים מודרכים ללא שחקנים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

העתק המגילות- גן לאומי קומראן
העתק המגילות- גן לאומי קומראן. צילום: תמי קרן. רשות הטבע והגנים


ניווט משפחתי בטבע בעינות צוקים (עין פשחה)

הנכם מוזמנים למשחק ניווט עממי לכל המשפחה בשמורת הטבע עינות צוקים (עין פשחה).
מה בתוכנית? מגיעים לנקודת ההתכנסות בשמורה, מקבלים מפה, דף חידון, הסבר קצר ויוצאים להרפתקה עצמאית ברחבי השמורה. מסלול הניווט גמיש: כל המשפחה מטיילת ומנווטת לכמה תחנות שתבחר, ואם מתעייפים אפשר לחזור לנקודת ההתכנסות בכל עת. משך הפעילות שעה וחצי עד שעתיים, בכיף ובנחת.

למי זה מתאים? כאמור, לכולם: מתינוקות במנשא עד לגיל שבו הילדים לא מוכנים עוד להצטרף אליכם.

שימו לב: הפעילות בהרשמה ובתשלום מראש ואינה כוללת את דמי הכניסה לשמורה אותם יש לשלם בנפרד בקופת האתר.
היכן: שמורת טבע עינות צוקים

מתי: שבת 20.11, שישי 3.12, בין השעות 10:00—14:00 (הזנקה אחרונה ב־12:30).

בהרשמה ובתשלום נוסף על דמי הכניסה לשמורה, כניסה חינם למנויי מטמון. לפרטים והרשמה:
לפרטים והרשמה – 
https://www.agurnivut.com/tzukimdetails

"מתפתלים" בנר שמן בעינות צוקים

בעבר השתמשו בנרות שמן לתאורה ואת הפתיל יצרו מחומרים טבעיים כגון פשתן, גומא או סיבים. לכבוד חנוכה נצא לטיול בשמורה החבויה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה, ונדליק נרות בחנוכייה מסורתית ומיוחדת בעזרת הצמח "פתילת המדבר הגדולה".
הדלקת הנרות בכל יום בשעה 15:30.

היכן: שמורת טבע עינות צוקים

מתי: יום שני עד ראשון 29.11-5.12, בשעות: 10:00, 12:00, 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

עינות צוקים
עינות צוקים. תמונה: shutterstock

ברכה וקללה בחנוכה בגריזים 

לכבוד חנוכה סיור חגיגי באתר המתחדש הר גריזים. בסיור נשמע על עולמם של השומרונים שגרים בשכונה הסמוכה, נציץ בבתי מגורים מהתקופה ההלניסטית, נאתר את שרידי בית המקדש השומרוני וננסה לזהות את קבר יוסף ממרפסת העץ המשקיפה על העיר שכם, המונחת למרגלות ההר. הטיול ברמת קושי קלה ומתאים לכל גיל. משך הסיור כשעה וחצי.  

היכן: אתר הר גריזים 

מתי: יום שלישי עד שישי 30.11-3.12 (חנוכה), בשעות: 10:00, 12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.


לנשום גן עדן בעין פרת 

סיור מרתק בקניון עין פרת המדברי והמרהיב בשמורת נחל פרת, שבה נחל זורם ובריכות טבעיות הקורצות לשכשוך וטבילה – גן עדן זה עלי אדמות. ממזרח למעיין התגלו שרידי אמות גם מהתקופה הביזנטית ואף שרידים של טחנת קמח. הסיור יצא מהסככה הצמודה לחנות השמורה.

היכן: שמורת טבע נחל פרת – עין פרת

מתי: יוםשלישי עד שבת 30.11–4.12 (חנוכה), בשעות: 10:00, 12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

עין פרת. צילם: דורון ניסים. רשות הטבע והגנים.

חנוכה בחברון הקדומה

בואו בחנוכה עם כל המשפחה לטיול ברוח החג בתל חברון, עירו הראשונה של דוד המלך.
בסיור נראה עצי זית עתיקים, שרידים של "חומות הענקים", מקוואות מהגדולים שנמצאו בארץ, גתות, בית ייצור לכלי חרס ומבני מגורים. הצטרפו לחוויה מרתקת במקום שבו הכול החל.

שימו לב: אפשר לשלב בסיור בתל גם עלייה לציון קבר ישי ורות וביקור במערת המכפלה ובמיצג "לגעת בנצח" שבמרכז המבקרים בבית הדסה (המיצג בתשלום).
לידיעתכם: תיירות חברון מפעילה היסעית (שאטל) לתל חברון. ההיסעית תצא ממערת המכפלה כל 40 דקות בכל יום חמישי בשעות: 10:00–11:20 ובשישי בשעות: 10:00–10:40.

היכן: תל חברון (תל רומיידה)

מתי: יום חמישי ושישי 2-3.12 (חנוכה), בשעות: 10:00–14:00 בכל שעה עגולה.

ללא תשלום. מומלץ להירשם מראש בטלפון 050-5989787

מחוז דרום

הולך בתל – גן לאומי באר שבע

הצגה מצחיקה בעקבות 3000 שנות מורשת במדבר באר שבע. בואו להיסחף אחרי יעקב טרנר, אברהם אבינו, חיילים פרסים ופרשים ניו זילנדים בדרך אל הפיכתו של תל באר שבע לאתר מורשת עולמי מוכרז.

תל באר שבע הוא תל מקראי חשוב ואחד משלושה אתרים מתקופת המקרא שאונסק"ו כלל ברשימת אתרי המורשת העולמית. התל משקיף על מרחב החיים שבו פעלו אבות האומה אברהם, יצחק ויעקב. מן התל נשקף מראה יפה של העיר באר שבע החדשה.

עוד באתר: "קוד העתיקות" – מרחב בריחה ומשימות בעקבות נחש הנחושת העתיק. המשחק לכל המשפחה. אפשר לקנות את ערכת המשחק בכניסה לאתר במחיר 20 ₪.

היכן: גן לאומי תל באר שבע

מתי: יום שלישי עד שישי 30.11-3.12, בשעות: 10:00, 12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

לדברי רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים: "חג חנוכה מזוהה עם עונת החורף, וזה בדיוק הזמן להוציא את המטריות והמגפיים מהארון ולצאת להנות מהטבע הישראלי ומאתרי המורשת ברחבי הארץ. עשרות רבות של פעילויות אשר מתאימות לכל המשפחה גם במזג אוויר חורפי כולל תצפיות בציפורים הנודדות והחורפות בארצנו. זו גם הזדמנות לציבור לחוות חוויות אחרות בעונה זו של השנה בה אנו מציינים את שבוע המורשת הלאומי בהובלת המשרד לירושלים ומורשת. במהלך השבוע יתקיימו סיורים וסדנאות באתרי המורשת ואין כמו חג חנוכה להאיר את העבר. חג שמח".

רשות הטבע והגנים ממליצה לציבור המבקרים והמטיילים להירשם מראש כבר עתה לביקור באתרים במועד הרלוונטי על מנת להבטיח כניסה לאתר ולהימנע ממצב בו האתר יהיה כבר בתפוסה מלאה ולא תתאפשר כניסה נוספת. את הרישום לאתרים ניתן לבצע באמצעות מערכת תיאום הביקור באתר רשות הטבע והגנים.

למידע נוסף על שעות הפעילות של שמורות הטבע והגנים הלאומיים, מידע על שלל הפעילויות והחוויות וכן הרשמה לביקור באתרים ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים בכתובת:  https://www.parks.org.il/

להמלצות נוספות לסיורי טבע במהלך נובמבר ודצמבר:

רוח של סתיו: עונת הנדידה החלה

טיולים לסתיו ברחבי הארץ: יוצאים לטייל בטבע הישראלי

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות