רוח של סתיו: עונת הנדידה החלה

עונת הנדידה החלה ואם גם לכם יצא להביט למעלה בשמים בטח ראיתם להקות של ציפורים נודדות עושות את דרכן מאירופה המתקררת לאפריקה המתחממת. הציפורים עוצרות בשמורות הטבע היפייפות ואתם מוזמנים להגיע ולצפות במחזה מרהיב ולראות את החסידות, הפלמינגו והשקנאים עוצרים בארצנו. בואו לבקר באתרי רשות הטבע והגנים.

צפון

חג של ציפורים בשמורת הטבע החולה

חוויה סטריאוסקופית רב־חושית, מסע בין יבשות וציפורים, סיפורי שמורת החולה ובעלי חיים, סיורים, תצפיות, משחקים, טבע, סביבה ואדם – כל אלה במקום אחד.

שמורת החולה היא שריד של ביצה מפוארת ובית גידול מימי מרשים של מגוון בעלי הכנף. לכם זהו מקום לבילוי המשלב הרבה טבע והיסטוריה, שכן זאת השמורה הראשונה שהוכרזה בארץ.

בסתיו הציפורים נודדות מאירופה הקרה לאפריקה ובדרך הן עוברות בארצנו. רבות עוצרות בשמורת החולה כדי לנוח ולאסוף כוחות להמשך הדרך, אך חלקן נשארות כל הקיץ ונהנות משפע מזון ומחסה. שמורת החולה שוקקת חיים ומזמינה אתכם לחוויה מגוונת – להכיר מקרוב את מסען של הציפורים הנודדות ולשמוע את סיפורה של השמורה ואת סיפורו של עמק החולה. 

 היום כל המשפחה יכולה לחוות את הנדידה בחוויה רב־חושית – מתזוזת הכיסאות, ריחות ורוח ועד נתזי מים ועוד הפתעות – ב"עופוריה", מרכז חדשני וייחודי בארץ ובעולם. משך המיצג כשעתיים והוא מתאים לכל גיל. רוב המסלול מונגש.
ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע ומשקפות. ניתן לשכור משקפות בחנות במחיר 10 ₪ למשקפת.

היכן: שמורת טבע החולה, בכניסה למרכז השירות למטייל.

מתי: שישי שבת בחודשי נובמבר ודצמבר, בשעות 10:00, 12:00. ממיצג עופוריה בכל שעה עגולה. 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

שמורת החולה. צילם: דורון ניסים

חורף של ציפורים בשמורת טבע עין אפק

הקיץ כבר מאחורינו, הימים הולכים ומתקצרים והציפורים הנודדות כבר כאן!

בואו לטייל בשמורת טבע עין אפק, אשר שוכנת בעמק עכו על ציר הנדידה המערבי של הציפורים. בשמורה מסלול מעגלי בין המעיינות ובריכות המים, אליהם מגיעים העופות הנודדים מהצפון הרחוק. מוזמנים לעלות לתצפית מגג טחנת הקמח הצלבנית, לצפות בג'מוסים אשר משתכשכים במים ולצעוד על הגשר הצף.

בתוכנית: חוויית טיבוע ציפורים עם צפר השמורה או הרצאה מרתקת על ציפורים ונדידה. מדריכים אשר יחכו לכם במסלול עם משקפות והפתעות נוספות, משחק ציפורים לכל המשפחה ועמדת איפור – להיראות כמו ציפור.

היכן: שמורת טבע עין אפק

מתי: בימי שבת 13.11 טיבוע, 4.12 הרצאה, בשעות: 10:00 – 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חורף של ציפורים בשמורת טבע עין אפק.
חורף של ציפורים בשמורת טבע עין אפק. צילום: אלון מאירחגיגה של חורף בגן לאומי חמת טבריה בשעות הערב

המעיינות החמים בחמת טבריה ידועים בסגולות המרפא שלהם כבר מתקופת המלך שלמה. מספרים שאפילו רבי שמעון בר יוחאי ירד להירפא בהם. אתם מוזמנים להגיע עד שעה 21:00 וליהנות במקום.

בנוסף תוכלו לבקר בבית הכנסת העתיק בו תיהנו ממופע אור קולי חדש ומרגש ולענות על כתב חידה הקשור בפסיפס העתיק.

היכן: גן לאומי חמת טבריה

מתי: ימי רביעי וחמישי בחודשי נובמבר ודצמבר, בשעות: 21:00 – 8:00

ריקון הבריכות יחל בשעה 20:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חמת טבריה

"עפים על זה" בכוכב הירדן

מקומו הייחודי של המבצר על ציר נדידת הציפורים, מאפשר לראות את העופות הנודדים במרחק נגיעה.
בואו לנדוד אתנו למחוזות רחוקים ולהכיר מקרוב את עולמן של הציפורים.

באתר מחכים לכם הפעלות ומשחקים בנושא ציפורים ונדידה.

בשבתות יצאו הדרכות בשעות 10:00, 12:00. ההדרכות הן חלק ממיזם מורי הדרך – שיתוף פעולה של משרד התיירות ורשות הטבע והגנים.

אם יתאפשר הדבר, נשחרר עוף דורס בשעה 13:00. השחרור הוא חלק מהשבתם לטבע של עופות שנפצעו ושוקמו בבית החולים לחיות בר בספארי.

היכן: גן לאומי כוכב הירדן

מתי: בימי שבת בנובמבר, בשעות: 15:00-10:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי כוכב הירדן. צילום: אריאב בולדו


מרכז

פקחים צעירים

פעילות חווייתית לכל המשפחה בגן לאומי ירקון – תל אפק

ילדים וילדות רבים חולמים להיות פקחים ושומרי טבע. ילדים רבים פגשו את פקחי רשות הטבע והגנים בשטח וגם אספו סיכת פקח צעיר לאחר שמילאו בהצלחה את חוברת הפקח הצעיר. לכבוד כל אלה אנו מזמינים אתכם ליום שמוקדש כולו לעבודתו המרתקת והחשובה של הפקח. בפעילות תוכלו לפגוש פקחים, להכיר את עיסוקם ואף להתנסות במעט מעבודתם המגוונת בתחנות רבות שיהיו פזורות בגן: ספירת עדרי צבאים, זיהוי ציפורים, בדיקה ומדידה של איכות מים וכן תשמעו על ציד, תשתתפו בפעולת כיבוי שריפות, תלמדו מהן הסכנות של חיות הבר וכיצד מונעים ומטפלים בחיות בר פגועות.
בשעה 14:00 יתקיים טקס התחייבות לכל מסיימי המשימות. בטקס יוזמנו הילדים שהשיגו את מירב התגים ויזכו בתואר "רב-פקח צעיר" (יש להירשם בתחילת הפעילות ולהציג את התגים). סיורים מודרכים ללא תשלום יצאו מידי חצי שעה סמוך למרכז השירות למטייל.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק

מתי: שבת, 20.11, בשעות 11:00 – 15:00, סיורים מודרכים בכל חצי שעה.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

פקחים צעירים בירקון.
פקחים צעירים בירקון. צילם: אייל מטרני

מסביב למצודה

הדרכה ללא תשלום למבוגרים אוהבי לכת

מוזמנים לטיול מודרך בגן הלאומי מגדל צדק. יש בו שפע טבע ונוף והרבה מאוד מורשת הניבטים משלל תצפיות המקיפות את המצודה ואת גבעת הקברים שמצפון לה. תוכלו להתרשם ממאמצי השיקום של המחצבות הישנות שהפכו עם השנים לחצר האחורית של גוש דן. תשמעו על בריכות החורף שהחליפו ערמות פסולת ועל "כפר חוצבים", כבשני הסיד ומורשת החציבה העברית.

היכן: גן לאומי מגדל צדק. היציאה לסיור בסמוך לקופת האתר וחניון היום.

מתי: ימי שישי במהלך נובמבר, בשעה: 9:30. ההדרכה מותאמת למבוגרים ותמשך כשעתיים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי מגדל צדק.
צילום של המצודה בגן לאומי מגדל צדק. צילום: תומר עופרי. רשות הטבע והגנים

מאחורי הקלעים לעת שקיעה בגן לאומי מגדל צדק

סיור עם מנהל הגן הלאומי מגדל צדק.

בסיור מיוחד עם מנהל הגן הלאומי אורי קייזר תשמעו את סיפורו המרתק של פיתוח אתר חדש בלב האזור המיושב ביותר במדינה. אורי יספר לכם על שימור המורשת, על שחזור המבנים, על שמירת הטבע ועל מערך התוכן וההמחשה והנגשתם למבקרים. הסיור מיועד למבוגרים מיטיבי לכת. יש להצטייד בנעליים סגורות ובמים.
נקודת המפגש: בשער הכניסה המערבי להולכי רגל. משך הסיור כשעה וחצי.
הסיור ללא תשלום אך מספר המקומות מוגבל – יש להירשם לסיור מראש במערכת ההזמנות לביקור בשעה 16:30 – 18:30
היכן: גן לאומי מגדל צדק.
מתי: שבת 20.11, בשעה 17:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

שקיעה במגדל צדק:
שקיעה במגדל צדק: צילום: גלעד טופז


לטייל עם המנהל באתר עין חניה
סיור מודרך אל מאחורי הקלעים – למבוגרים
רבים כבר גילו את אתר עין חניה, אך לא כולם מכירים את סיפורו המיוחד של המקום. האתר הוא חלק מגן לאומי הרי יהודה – נחל רפאים, שהוכרז כבר לפני שנים הודות לערכי טבע נוף ומורשת. בסיור מיוחד עם מנהל האתר, שור ענתבי, תוכלו לשמוע על החי הצומח ועל מורשת האדם החומרית והרוחנית לאורך השנים וגם כיצד שומרים עליהם. עוד תוכלו לשמוע על תכניות הפיתוח העתידות של האתר. זוהי הזדמנות לשאול את כל השאלות שרציתם ולא העזתם לשאול.
הסיור יפתח בתה צמחים לחימום האווירה.
היכן: אתר עין חניה – מפגש  במרכז השירות למטייל בכניסה לאתר.
מתי: ימי שישי בתאריכים 19.11, 5.11, בשעה 10:00 – כשעה וחצי.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.מאבק ושלום מול הים באפולוניה
סיורים מודרכים ללא תשלום בגן לאומי אפולוניה.

גן לאומי אפולוניה שוכן על מצוק הכורכר בסמוך להרצליה פיתוח. בסיור בגן הלאומי נחזור בזמן לתקופות שונות שהותירו חותם במקום, כמו הווילה הרומית, החומה המוסלמית, המבצר והחפיר הצלבני ועוד. במקום פסטורלי זה, מול נופי הים הפתוח, רחש הגלים ומשבי רוח נעימים נשמע על הקרבות העזים שהתחוללו כאן בין המוסלמים לצלבנים ועל המנצחים. עדות לקרבות נוכל למצוא בדגמי מכונות המצור המוצבות בסמוך לכניסת המבצר ובאבני הקלע המרשימות שערמו חופרי האתר בתוך המבצר. בדרך נוכל להתרשם גם מצמחיית הכורכר האמיצה, שעמידה בפני הרוחות העזות הבאות מן הים.

ציוד נדרש: מים, נעלי הליכה סגורות ונוחות וכובע.

היכן: גן לאומי אפולוניה.ניפגש בכניסה לאתר, סמוך למרכז השירות.

מתי: ימי שישי, בשעות 09:00, 11:30, משך הסיור כשעה וחצי. סיורים למבוגרים.

ימי שבת, בשעות 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, משך הסיור כ45 דקות. סיורים לכל המשפחה.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי אפולוניה. צילום: מנו גרינשפן


יו"ש

שקט מצלמים! 
גם אתם אוהבים לטייל עם המשפחה ולצלם? מוזמנים לפעילות צילום בטבע במכשירי הטלפון החכמים שלכם (סמארטפונים). הצטרפו עם המשפחה, בשיאה של עונת נדידת הציפורים בישראל, כשהטבע מתעורר לחיים, למסע של חקר וגילוי בנאת המדבר של עין פרת, דרך חוויית צילום בטלפון האישיים שלכם ובעזרת טיפים שניתן לכם לצילום בטבע ושימוש בכלים פשוטים לעריכה.
שימו לב: הפעילות בהרשמה ובתשלום מראש ואינה כוללת את דמי הכניסה לשמורה – אותם יש לשלם בנפרד בקופת האתר. משך הפעילות כשעה וחצי ומתאימה לכל גיל. הפעילות תצא מהסככה שליד החנות שבאתר. יש להביא את המכשירים החכמים שלכם לטובת הפעילות. לא יסופקו מכשירים במקום. 
היכן: שמורת טבע עין פרת

מתי: ימי שבת 13.11, 20.11, בשעות: 10:30, 12:30

בהרשמה ובתשלום נוסף על דמי הכניסה לשמורה, כניסה חינם למנויי מטמון. לפרטים והרשמה:  https://www.smartpic.co.il/rashut-ein-prat

עין פרת. צילם: דורון ניסים. רשות הטבע והגנים.


המרטיר מהעיר 
קהילת מתנדבי מרטיריוס של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור מפתיע באתר ארכיאולוגי לא מוכר, שנפתח למענכם באופן מיוחד עבור סיור זה. הזדמנות פז להצצה אל ראשיתה של הנזירות בארץ ישראל שהתפתחה בצל המדבר של העיר הקדושה. במהלך הטיול במבנה המבוצר, נציץ לאכסניית הדרכים ולאורוות הסוסים, נעצור בשער הכניסה לחזות באבן הגולל גדולת הממדים וחדי העין אולי גם יצליחו לאתר את העמדה של שומר השער. נקנח בחדר האוכל המפואר המעוטר ברצפת פסיפס צבעונית ומדהימה ובמערת ההתבודדות הצמודה לו, שם החל מרטיריוס את חייו כמתבודד פשוט והגיע לגדולה.   

היכן: מנזר מרטיריוס (במעלה אדומים )
מתי:
 ימי שישי 5.11, 26.11, 10.12, 24.12, בשעות: 09:00, 10:00, ו11:00

ללא תשלום.

ממלכת האור – פארק (גן לאומי) קומראן

הרפתקה תיאטרלית לכל המשפחה באתר המגילות הגנוזות.

חוויה אפופה במסתורין וחבויה תחת מעטה סוד! האם במהלכה נפענח מי כתב באמת את המגילות האבודות? ומה היה סודם האפל של אנשי האור? מיהו הכוהן הרשע שרדף את כוהן הצדק? והאם הביסו אנשי האור את אנשי החושך?

הצטרפו לסיורים מומחזים בליווי שחקנים במסע לגילוי עברם של אנשי האור. יחד נחשוף תעלומות גדולות מהחיים. בסיור נפתח צוהר לאורחות חייהם המרתקים של אנשי היחד, ואולי נצליח לחשוף את סוד המגילות הגנוזות ומהו מקור משיכתן, שהילך קסם על הרפתקנים ושודדי אוצרות.

כמו כן ניהנה מתערוכה חדשה שתציג את החופרים ואת ממצאי המערות והאתר, ונפגוש צוות ארכיאולוגים שידגים כיצד משמרים את העבר.

חדש! שביל המגילות. עתה השביל מתחבר לאתר קומראן ונגמר מול קיבוץ קליה, המרוחק כ-2 ק"מ ממנו. לאורך השביל מוצבות סככות תצפית על המערות שבמצוק ההעתקים שבהן נמצאו המגילות הגנוזות. המסלול מסומן בסימון שבילים ירוק והוא משולט. מומלץ להשלים את הביקור באתר בטיול מדברי קליל לאורכו. 

היכן: פארק (גן לאומי) קומראן

מתי: שלישי 30.11 ורביעי 1.12
הצגה מומחזת עם שחקנים בשעות: 10:00, 12:00, 14:00. 

בימים חמישי עד שני 2-6.12 בשעות: 10:00, 12:00, 14:00 יצאו סיורים מודרכים ללא שחקנים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

לעוף עם ציפורים בעיינות צוקים
אצלנו בשמורת עינות צוקים שבצפון ים המלח הקיץ עודנו כאן אז למה אתם מחכים?
צאו עם המשפחה ליום כיף בבריכה הגדולה והצטרפו לסיורים בשמורה החבויה ולפעילות טיבוע ציפורים חווייתית, בשיאה של עונת הנדידה.

שימו לב- הסיורים יתקיימו בשישי ושבת בשעות: 10:00, 12:00, 14:00

פעילות טיבוע הציפורים תתקיים בימי שבת בלבד, בשעות: 10:30 – 08:00, בצמוד למתחם בריכות מעיין. מומלץ להגיע מוקדם לשמורה ולהשתתף בפעילות טיבוע ציפורים. מפגש חווייתי עם הציפורים פנים אל פנים ביחד עם צפר, שידגים ויסביר למה חשוב לטבע ציפורים. גולת הכותרת של האירוע – נשחרר יחדיו את הציפורים בחזרה אל הטבע, לאחר שנערוך להן בדיקה מקיפה ונספר על המאפיינים של כל ציפור וההתמודדות שלה עם קשיי הנדידה.
בנוסף בשמורה: בריכות שכשוך מרכזי שירות למבקר ומקום מוצל לפיקניק.

היכן: שמורת טבע עינות צוקים

מתי:  ימי שישי ושבת בנובמבר, בין השעות 08:00 – 16:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

עינות צוקים
עינות צוקים. תמונה: shutterstockדרום

שבת דיסקגולף בפארק אשכול

ספורט הדיסקגולף, הפופולרי באירופה וארה"ב, כמעט ואינו מוכר לחובב הספורט הישראלי. הוא מצריך מיומנות קליעה לסל (של צלחות מעופפות!) ואהבה גדולה לטבע. בפארק אשכול הוצב מסלול הדיסקגולף היחיד במזרח התיכון (יש האומרים, בין הייחודיים בעולם), היוצא ממתחם החנייה ונכנס אל תוך הבתרונות הנעימים של הגן הלאומי.
בשבת זו, מוזמן הקהל הרחב להתלוות לשחקני הדיסקגולף של ישראל במשחק מרתק, בריא ומותח.
ההרשמה כרוכה בתשלום של 50 ש"ח, בטלפון: 054-9717009 – מרטין

היכן: פארק אשכול

מתי: שבת, 27.11, לקהל המתקדם בשעות 08:30 – 12:30, למתנסים באזור המעיינות בשעות 12:00 – 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי אשכול.
גן לאומי אשכול. צילום: מנו גרינשפן

לילה ויום: סדנת פויקה בחניון לילה מצדה מערב והדרכה באתר מצדה בשבת בבוקר
דמיינו לעצמכם: ערב שבת, ההר הגדול מאחור, האוהל כבר פרוס, ונותר רק להצטרף לשולחן הסעודה הארוך לארוחת ערב עם כל הלנים בחניון הלילה. אבל לפני כן צריך לעבוד. שורת סירי פויקה כבר על האש, כולם יחד חותכים ירקות, מתבלים ומכניסים לסיר לבישול. בעוד שעה הכול יהיה מוכן. צוות החניון לשירותכם לסיוע והדרכה בכל עת. בבוקר שבת אתם מוזמנים לעלות למצדה לסיור מודרך. יש להביא: ירקות לפויקה, קטניות, קרשי חיתוך וסכינים.
היכן: חניון לילה מצדה מערב.
מתי: שישי 12.11, בשעות 17:00 – 19:00
ללא תשלום נוסף על דמי הלינה בחניון.

לילה ויום: סדנת לחם מדבר בחניון לילה מצדה מערב והדרכה באתר מצדה בשבת בבוקר
אנשי המדבר, השוהים בשמש החמה כל היום, מגיעים בערב למדורה ואופים על הגחלים לחם מדברי חרוך ומשביע. בסדנה שלנו תוכלו ללמוד, ללוש, לחוש ולטעום את טעם חיי המדבר. בבוקר שבת אתם מוזמנים לעלות להר לסיור מודרך במצדה. יש להביא: קילו קמח ומשהו טוב לטבול או לנגב.
היכן: חניון לילה מצדה מערב.
מתי: שישי 26.11, בשעות 17:00 – 19:00
ללא תשלום נוסף על דמי הלינה בחניון.

מצדה. צילום: מנו גרינשפן

מומלץ לקרוא גם:

טיול בבוסניה: מסלולים ואטרקציות בארץ הירוקה

לבקר את הארי פוטר, ועוד אטרקציות שוות בבירת אנגליה

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות