למי קראת מנומנמת?? סיור של פאן בעיר התחתית בחיפה

מורה הדרך ארז לנדאוי עם המלצות לטיול מרתק בעיר התחתית בחיפה

שלומית שואלת: שלום, אני מנהלת מוסד חינוכי ואני רוצה לקחת את הצוות שלי לטיול בחיפה. אמנם לא הייתי בחיפה כבר שנים אבל פחות מעניין אותי לראות את הגנים הבהאיים, מה אתה ממליץ?

תודה רבה לך שלומית, כיף לי לענות לשאלה שלך שכן אני גר בחיפה וכל הזמן מנסה להסביר לאנשים עד כמה העיר מיוחדת אבל לצערי כולם אומרים לי שהיא עיר ישנונית, לאט לאט ובקצב שלה מתעוררת היפיפיה הנרדמת חיפה, ומהמקום שממנו ערים צריכות להתעורר, וזה העיר התחתית של חיפה.

העיר התחתית – חיפה / Photo: Zvi Roger – Haifa Municipality – The Spokesperson, Publicity and Advertising Division CC BY 3.0

אני ממליץ על סיור שמתחיל בנמל חיפה שהוקם על ידי הבריטים ב-1933 ונחשב לנמל מרכזי בתקופת המנדט. הסיור ממשיך דרך כיכר פריז (כיכר חמרה לשעבר) אשר שופצה בתמיכתה של ממשלת צרפת ובעזרתו של ראש עיריית פריז לשעבר שאף הביא למקום מספר אלמנטים שמזכירים כיכרות דומים בפריז.

כיכר פריז ותחנת הכרמלית. צילום: shutterstock

מכיכר פריז יוצאת הרכבת התחתית הקצרה בעולם שנקראת הכרמלית ומקפיצה אנשים במהירות מהכרמל לעיר התחתית. בהמשך הדרך מגיעים למגדל המפרש המכונה גם “הטיל” אשר בו ממוקמים מספר משרדים ממשלתיים ואדמינסטריטיביים. הוא נבנה בשנים 1999-2002 בסגנון אדריכלי של התנועה הפוטוריסטית וכאשר הושק הוא זכה בתחרות יוקרתית לגורדי שחקים במקום השמיני בעולם.

מגדל המפרש – הטיל

בחיפה אין דו קיום שכן במקום שיש בו באמת דו קיום למושג הזה אין רלוונטיות. בתור אחד שגדל בחיפה אני יכול לומר שבתוך העיר מעולם לא חשתי הבדל בין עמים וגזעים וכולם חיים שם ביחד. אחד המקומות שמסמלים זאת והינם אחד הנסתרים שלחיפה יש להציע זוהי כנסיה בשם א-סיידה ולצידה מוסד לשיקום אסירים משוחררים הנקרא בית החסד.

הכנסיה הוקמה כבר בשלהי התקופה העות׳מאנית וברבות הימים כמיל שחאדה, תושב העיר ממוצא נוצרי, משתף פעולה עם הבישוף ומביא את הכנסיה למצבה הנוכחי ואף משיג מימון להקמת אכסניה לשיקום אסירים משוחררים. את הפעילות הזו הוא הכיל יחד עם אשתו אגנס, מתנדבת משוויץ שפגש בחיפה. רוב תושבי העיר לא מכירים את המקום ואפילו אמא שלי הייתה בשוק שכן היא עוברת ליד המקום 20 פעם ביום ולא ידעה.
בקרב מורה הדרך והתיירים הכנסיה נהייתה מוקד עליה לרגל לקבוצות שרוצות להתפלל ולראות את הכנסיה הנהדרת הזאת.

אם את בחברת נשים תמיד טוב שופינג ולחיפה יש את שוק הפשפשים שלה, הוא אמנם לא גרנדיוזי ופופולרי כמו אחיו ביפו אך הוא משמר את אותה בתוליות אותנטית שקיימת במקומות שעדיין לא הבשילו לחלוטין.

מומלץ לקרוא גם:

מטיילים בארץ: יום כיף בירושלים

אטרקציות שוות באזור ירושלים והסביבה

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות