מומלץ או לא? כל מה שצריך לדעת על תוספי תזונה

מתי מומלץ לקחת תוספי תזונה ואיזה? הדיאטנית הקלינית, הדס רק צימרמן, עונה.

תוספי התזונה, על פי חוק הבריאות, מוגדרים כמוצר המורכב מההיבטים הבאים: תוספים למזון, תכולת מרכיב תזונתי אחד או יותר, כולל ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא או צמחים אחרים, חומצות אמינו וחומרים אחרים. תוסף תזונה מגיע בגלולה, כמוסה או בצורת נוזל, ומתויג כתוסף תזונה. תעשיית תוספי התזונה מגלגלת מיליוני שקלים בשנה.

קיימים סוגים שונים של תוספי תזונה. תוספי ויטמינים ומינרלים הם סוגים של תוספי תזונה המכילים יסודות שנועדו לסייע לתפקוד גוף בריא ולמילוי חסרים תזונתיים. לדוגמה, במידה ויש לאדם חסר בברזל, מומלץ לו לקחת תוסף תזונה של ברזל למילוי מהיר של המאגרים, מלבד להעשרת התפריט במוצרי מזון המכילים ברזל.
תוספים צמחיים, או בוטניים, הם תוספי תזונה בעלי מטרה רפואית. הם בדרך כלל תומכים באזור ספציפי בריאותי של הגוף, כמו הכבד, העצמות או העור.
תוספי התזונה של הוןויטמינים והמינרלים משרתים מטרה מסוימת ומועילים לגוף באופן ייחודי. לדוגמה, ויטמין A תומך בראייה וצמיחת עצם, וויטמין E מחזק את המערכת החיסונית.

האם מומלץ לקחת תוספי תזונה?

צריכת ויטמינים כתוסף אינה מפצה על תזונה שאינה בריאה, גם אם הם מאוד איכותיים. התוספים מתאימים למצבים בריאותיים שונים. לאחר אבחון ובדיקות דם, ניתן להרכיב את התוספים המתאימים באופן אישי לתסמינים האישיים של כל אדם, ולשלב אותם עם תפריט מתאים. כאשר אין חסרים בוויטמינים ומינרלים בגוף – לא מומלץ לקחת תוספים. רק במידה ובדיקות הדם מראות שערך של ויטמין או מינרל מסוים נמוך, מומלץ ליטול אותו כתוסף למילוי המאגרים והחסרים.

אדם שאינו צורך מגוון של מזונות מזינים, יכול לקחת תוסף של מולטי ויטמינים המכיל קומפלקס של ויטמינים ומינרלים.

מקרה בו מומלץ ואף חובה לקחת תוסף תזונה הוא לפני הכניסה להריון. מחקרים מצאו שחומצה פולית מפחיתה את הסיכון למומים מולדים מסוימים בעובר. ההמלצה היא לקחת חומצה פולית כתוסף תזונה שלושה חודשים לפני כניסה להריון. גם במקרים של תופעות קליניות כמו נשירת שיער, מומלץ להוסיף תוסף תזונה מתאים – אבץ, ברזל וויטמיני B.

מומלץ לקרוא גם:

כל מה שחשוב לדעת על תוספי תזונה בזמן ההיריון

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות