מצפים לתינוק?­ קבלו טיפים להסתגלות של הילדים הגדולים

טיפים להסתגלות מוצלחת עם הגעת תינוק חדש למשפחה.

התרחבות המשפחה היא מאורע משמח ומרגש, במיוחד עבורנו ההורים. אך בו בזמן מתעוררים עמוק בתוך הבטן דאגה ולא מעט שאלות הקשורות באיך הפעוט שבבית יקבל את אחיו, התינוק החדש. איך הוא יגיב כשיבין שאהבתכם וזמנכם, ההורים, מוענקים גם לילד נוסף? ואיך אפשר להקל על ההסתגלות של הפעוט (וגם שלנו, ההורים) לכל השנויים המבורכים?

בשלב ההריון

השאלה הראשונה שעולה אצל רוב ההורים היא איך ומתי מספרים? קודם כל, חשוב לדעת שעבור ילדים בכל גיל אין צורך להרבות בפרטים. נחלק את המידע שכן חולקים עם הילד, לפי שלבים: בשלב שהבטן כבר נראית – אפשר לשתף את הפעוט בצורה פשוטה ונינוחה, בכך ש”לאמא יש תינוק שגדל אצלה בבטן. כשהתינוק יהיה גדול מספיק הוא יצא החוצה”.
בשלב שלקראת הלידה – אפשר כבר להוסיף ש”אמא תלך בקרוב לבית היולדות לכמה ימים ותביא את התינוק הביתה”.

לאחר הלידה

בשלב שהפעוט יבוא לבקר את האמא והתינוק החדש בבית היולדות, ספרו לו שזה התינוק שגדל בבטן. אל תחששו להביע חיבה ואהבה כלפי התינוק מול הפעוט שמא יקנא. חשוב שירגיש ויפנים מהרגע הראשון שבמשפחה שלכם יש מספיק נשיקות וחיבוקים עבור כל הילדים.

אמא, שתפי את בנך הפעוט בכך שחשבת עליו והתגעגעת אליו בזמן שהיית בבית החולים ולא נפגשתם.
כדאי לשתף את הפעוט בכך שחשבת עליו והתגעגעת אליו גם בהמשך, כשהפעוט חוזר מהגן לאחר שאת היית כל הבוקר עם אחיו התינוק בבית. ילד קטן צריך קודם כל להיות בטוח שהוא אהוב ורצוי. רק לאחר מכן הוא יתפנה להכיר את אחיו התינוק.

טיפ קטן שאפשר לעשות בשלב שבו תחזרו עם התינוק הביתה: ספרו לילד הגדול על תקופת הינקות שלו. הראו לו תמונות מהשנה הראשונה בחייו, הראו לו איך הוא נראה כתינוק ואיך הוא גדל להיות הילד שהוא היום. שיראה שגם הוא ינק בידיה של אמא, שגם אותו אבא רחץ בגיגית הקטנה. שידע שהוא לא מפסיד כלום, שכן כל מה שאחיו התינוק מקבל – גם הוא קיבל כשהיה תינוק.

הכי חשוב שתשתחררו מרגשות האשמה הכרוכים בהרחבת המשפחה והוספת אח ל”נסיך”. אחים זה טוב. יחסים עם אחים הם חווייה מיוחדת ויחידה במינה, כמו גם הזדמנות לצמיחה וגדילה עבור שני האחים. יחסי אחים הם יחסים שאין להם תחליף בשום מסגרת חברתית אחרת ורק בה קיימת האפשרות “להשתפשף” בחוקי החברה בתוך מסגרת קטנה ואוהבת.

מומלץ לקרוא גם:

ילדתם? מזל טוב!! קבלו את המדריך המלא לתינוק החדש

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות