מה עושים כשהמחזור החודשי אצל הנערה המתבגרת לא סדיר?

באיזה גיל מתחיל המחזור החודשי?

הגיל הממוצע המקובל, הוא שתים עשרה שנים. באופן כללי, גיל המחזור הראשון הממוצע בעולם ירד במהלך מאה השנים האחרונות. לא ניכנס כרגע לסיבות, בעיקר כי הן לא לגמרי ברורות, אבל שתים עשרה שנים וכמה חודשים זה הממוצע.
בארצות שונות בעולם, ואפילו באזורים שונים בתוך אותן ארצות, גיל הופעת המחזור הראשון שונה. יש מקומות בהם זה קורה בגיל שתים עשרה שנים, ויש כאלה שזה קורה אפילו בגיל ארבע עשרה שנים. יש הבדלים בין אוכלוסיות שונות ממוצאים שונים, ויש הבדלים אפילו בין סגנונות החיים, כלומר מגורים עירוניים לעומת סגנון חיים ומגורים בכפר. עוד מעניין לדעת שיש התאמה קרובה בין גיל המחזור הראשון אצל האמא עם גיל המחזור הראשון של הבת. כלומר, כנראה יש גם אלמנט גנטי כלשהו המשפיע.

מתי המחזור החודשי הופך לסדיר?

לרוב, לוקח למחזור שנתיים-שלוש להיות סדיר. מחזור ממוצע, כידוע, מופיע פעם בעשרים ושמונה ימים. אבל במיוחד בהתחלה, הוא יכול להופיע פעם בעשרים ואחת ימים עד פעם בארבעים וחמש ימים. זה טווח רחב ותקין. ככל שגיל הופעת המחזור הראשון הוא מאוחר יותר, ייקח יותר זמן עד שהמחזורים יהפכו סדירים ו”תקינים”.

מה יכול להשפיע על התחלתו של המחזור החודשי ועל הסדירות שלו?

ראשית, ה”ציר” ההורמונאלי בתוך הגוף אשר מווסת את כל המערכת הוא מורכב: הוא מתחיל בהפרשה של הורמונים בתוך המוח. הורמונים אלו ממשיכים ומשפיעים על איברי ה”מטרה”, כלומר השחלות והרחם. לוקח זמן ל”ציר” הזה להבשיל, ולתפקד באופן נכון ומדויק.
אלמנטים נוספים המשפיעים על סדירות המחזור: שינויים במשקל, עליה או ירידה, שינויים בתזונה, פעילות גופנית רבה, סטרס ועוד.

אם אתן עדיין מוטרדות, אפשר לגשת לבדיקה אצל רופא הילדים, ואולי אפילו אצל רופא נשים, רק כדי לוודא שהכל תקין.

מומלץ לקרוא גם:

מה עושים כשלילדה יש ריח זיעה בבית השחי בגיל צעיר?

מחזור לא סדיר: למה זה קורה ומה עושים?

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות