לא רק לנשים בהריון: כל מה שרצית לדעת על חומצה פולית

ד”ר אסנת וולפיש מסבירה על החשיבות של חומצה פולית לנשים בגיל הפוריות.

פולאט הוא סוג של ויטמין B, הקיים באופן טבעי במזונות כמו ירקות עליים ירוקים ותפוזים. חומצה פולית היא הצורה הסינטטית שלו, שניתן לקבל בכדורים או במזון מועשר.

למי מומלץ לקחת חומצה פולית?

לכל ציבור הנשים בגיל הפריון מומלץ לצרוך חומצה פולית. היתרון המרכזי בשימוש בחומצה פולית בגיל הפריון היא הפחתה בשיעור המומים העובריים.
המום העוברי המרכזי הוא מום של מערכת העצבים המרכזית של העובר. הסיכון לו יורד משמעותית באשה שנוטלת חומצה פולית, עוד קודם הכניסה להריון ותוך כדי השליש הראשון להריון,
דוגמה למום כזה הוא ספינה ביפידה (spina bifida). זהו מום בו יש חוסר איחוי מושלם של עמוד השדרה. מאחר שתהליך הסגירה מתרחש במהלך השליש הראשון להריון.

מומלץ לכל הנשים לקחת חומצה פולית עוד טרם ההיריון ולמעשה לאורך כל התקופה בה הן פוריות.

מהו המינון המומלץ?

המינון תלוי בגורמי סיכון של האישה ונע בין 400 מק”ג ל- 5 מ”ג ליום. למשל, נשים עם ילד בבית עם מום כזה או נשים עם מחלת האפילפסיה צריכות 4-5 מ”ג ליום.

אילו יתרונות נוספים יש לחומצה פולית?

מעבר לנושא הפחתת מומים בעובר, יש לחומצה פולית יתרונות נוספים: ראשית, כנראה שחומצה פולית מפחיתה סיכון למומים נוספים. שנית, יש כמה עדויות (אם כי זה לא חד משמעי) שטיפול בחומצה פולית מפחית סיכון להפלות, ללידה מוקדמת ועוד. והרי זה ויטמין שהטיפול בו הוא בטוח, פשוט וללא תופעות לוואי.
לכן לקחת חומצה פולית בגיל הפריון באופן קבוע זה רעיון מצוין ללא קשר להפלה שהייתה ואולי גם עם קשר.

מומלץ לקרוא גם:

כל מה שחשוב לדעת על תוספי תזונה בזמן ההיריון

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות