עושים סדר במקרר: אילו מוצרי מזון מומלץ לשים במקרר ואילו בחוץ – ומהי הטעות הנפוצה שאנחנו עושים באחסון הירקות והביצים?

סידור לא נכון של המקרר גורם לקיצור אורך חיי המדף של מוצרי המזון שלנו. קבלו מספר טיפים חשובים לסידור המוצרים במקרר – כולל כמה פריטים שבכלל לא ידעתם שאינם מיועדים לשם

הכתבה בשיתוף סימנס

חזרתם הביתה עם שקיות מהסופר והגיע הזמן לסדר את המצרכים במקרר. אתם כבר יודעים אוטומטית לאן כל דבר הולך ובדרך כלל מכניסים את המזון פנימה בלי להקדיש מחשבה רבה על המקום בו אתם מניחים כל פריט. ההחלטה האם למקם מוצר מסוים במדף העליון או התחתון, עמוק בפנים או כלפי חוץ, בדלת, במדפים, במגירות – או אולי בכלל להשאיר אותו בחוץ, לא רק שתסייע לכם לגשת למוצרי המזון בנוחות, אלא גם תשמור על טריותם לאורך זמן. למשל במקררי 4 הדלתות XXL של סימנס קיימות מגירות ייעודיות בטכנולוגיה ייחודית להארכת משך הטריות של מזונות כגון דגים, בשר, ירקות ופירות.

אז איך עושים את זה נכון?

ירקות ופירות – אחסון ירקות ופירות הוא למעשה תורה בפני עצמה. ככלל את הירקות והפירות יש להכניס למגירה הייעודית במקרר, אך חשוב שלא להשאירם בשקית ולא לשטוף אותם לפני, מאחר ושתי פעולות אלו יקצרו את חיי המדף שלהם. שמירת ירקות – כמו גם פירות – בתוך שקית במקרר מזרזת את תהליך היווצרות הלחות, מה שמביא להירקבות מהירה שלהם. הם זקוקים ללחות גבוהה ולכן מומלץ לאחסן אותם במגירה בה הטמפרטורה נמוכה והלחות אופטימלית. במקררי 4 הדלתות של סימנס תוכלו למצוא שתי מגירות ייעודיות בטכנולוגיית hyperFresh במיוחד לשמירה ולהארכת משך הטריות של ירקות ופירות. מגירה אחת בעלת בקרת לחות המיועדת להארכת משך טריות הירקות והפירות, והשנייה בטמפרטורת 0 מעלות ומיועדת לשמירה על טריות הבשר והדגים. זכרו שמזון שאינו מקורר היטב עשוי להביא לצמיחת חיידקים ואוכל קר מדי עשוי לקפוא – ואלו שני תנאים המובילים לקלקול המזון.

תורה בפני עצמה, כבר אמרנו? אז הנה לכם מספר דגשים לאחסון ירקות ופירות מסוימים:

עגבניות – יש לאחסן עגבניות במקרר כשהצד של הגבעול מוטה כלפי מטה. מצב זה חוסם את כניסת האוויר לעגבניות ומונע מהלחות לצאת החוצה. כשאתם מאחסנים את העגבניות במקרר, מומלץ להרחיקן מהמלפפונים. העגבניה פולטת אתילן (תרכובת אורגנית) שגורמת למלפפון להירקב מהר יותר. שימו לב שעגבניות שאינן בשלות מספיק יכולות להישאר על השיש או ליתר דיוק במקום קריר בבית, אך כשהן בשלות – יש להכניס אותן מיד למקרר. כשאתם רוצים לאכול מהן, הוציאו מהמקרר ותנו להן קצת זמן ליהנות מטמפרטורת החדר. זה רק יחזק את טעמן.

מלפפונים – יש לאחסן במגירת הירקות במקרר עד כשבוע ימים. כפי שציינו, הרחיקו מהם פירות וירקות שפולטים אתילן ועשויים לגרום להם להבשיל מהר יותר – כגון עגבניות, אבוקדו, בננות ומלונים. כמו כן, הוציאו אותם משקיות הסופר לפני שאתם מאחסנים אותם, מאותה הסיבה בדיוק. דרך טובה להאריך את חיי המדף של המלפפונים היא לעטוף אותם בניילון נצמד המונע מהלחות לצאת מהירק – ולהניח אותם בכלי אחסון במקרר. כשזה מגיע למלפפונים חתוכים, יש לעטוף אותם בנייר מגבת לח ולהניח בכלי אחסון אטום. תוכלו ליהנות מהם למשך 4 עד 5 ימים.

אבוקדו –  זה תלוי ברמת הבשלות של האבוקדו שלכם. עד שיאו, תוכלו לאחסנו בטמפרטורת החדר (ואם אתם רוצים להבשילו מהר יותר, שימו אותו בשקית נייר). כשהוא בשל, מומלץ לאחסן במקרר כדי להאריך את חיי המדף שלו. גם אבוקדו חתוך יש לשים במקרר, כשחובבי מטבח טוענים כי אם תמרחו עליו שמן קוקוס או מיץ לימון, תוכלו לשמור על טריותו לאורך זמן, מאחר שאלה מונעים מהאוויר להגיע לבשר האבוקדו ועוצרים את תהליך ההשחמה שלו.

בננות – בדומה לאבוקדו, כשהן אינן בשלות השאירו אותן בקערת הפירות מחוץ למקרר. כשהן מתחילות להשחים, הכניסו למקרר.

בצל ושום – לשני אלה זמן מדף ארוך. אין צורך לאחסן אותם במקרר (מלבד בצל ירוק). יש לשים אותם בשקית נייר עבה ומנוקבת המאפשרת זרימת אוויר פנימה ולאחסן במקום קריר וחשוך עד כ-6 חודשים. לא מומלץ לאחסן אותם במיכל פלסטיק אטום.

תפוחי אדמה – בדומה לבצל ולשום, יש לשמור במקום קריר וחשוך. אין צורך בקירור.

פירות קיץ – אלה אוהבים קור ולכן כדאי להניח אותם בחלק הפנימי של המקרר – שם קר יותר. מומלץ להחזירם לטמפרטורת החדר לפני האכילה. מה עושים כשהפרי גדול מדי למקרר כמו האבטיח? במקררי 4 הדלתות של סימנס אין צורך לחצות אותו לפני הקירור. ניתן פשוט לשנות את גובה המדף במקרר ולאפשר לו להיכנס לשם בשלמותו.

גם אוכל מבושל צריך לדעת כיצד לאחסן, וזאת בהתאם לזמן שבו הוא הוכן:

אוכל מבושל מוכן – באשר לאוכל מבושל שהכנתם זה עתה זכרו שלא כדאי להשאיר אוכל מוכן בטמפרטורת החדר יותר משעתיים – ובטח שלא להכניס אותו למקרר כשהוא עדיין חם משום שהחום מעלה את הטמפרטורה במקרר ואז המקרר צריך להתאמץ יותר על מנת להוריד אותה בחזרה לזו שהייתה. עם זאת במקררי 4 הדלתות של סימנס קיים מצב הנקרא "סופר קירור" (SuperCooling), הפותח בדיוק כדי לתת מענה למקרים כאלו ומעניק מכת קור על מנת להוריד את הטמפרטורה במקרר לאחר שהיא עולה, עקב הכנסת מוצרים חמים או כאלו ששהו בחוץ זמן ממושך. מצב דומה קיים גם במקפיא ונקרא "סופר הקפאה" (SuperFreezing), באותו האופן הוא דואג להקפאה מהירה של מזון פושר שהכנסתם למקפיא לאחר שהיה בחוץ. את שני המצבים תוכלו להפעיל גם מרחוק באמצעות אפליקציית Home Connect* שבמכשיר הנייד, במקרה בו אתם בסופר ורוצים להכין את טמפרטורת המקרר מראש להכנסת מוצרים חמים יותר אשר שהו בחוץ.

דרך האפליקציה תוכלו גם לשלוט על טמפרטורת המקרר והמקפיא – ולקבל התראה במידה ודלת המקרר נשארת פתוחה לאורך זמן.

*תלוי בדגם

שאריות אוכל מבושל – במרבית המקרים יש לאחסן אותן בפנים המקרר כשהן עטופות או סגורות בכלי כראוי במשך שלושה עד ארבעה ימים, אם כי זה משתנה והמלצה זו היא מחמירה יחסית. החלק האחורי של המקרר הוא תמיד הקר ביותר והבטוח ביותר לאחסון של מנות בשריות וחלביות. במקרר 4 הדלתות של סימנס תוכלו לאחסן קופסאות אוכל מבושל בנוחות וביעילות במדפים רחבים ועמוקים וליהנות מנפח ענק של 605 ליטרים (405 ליטר במקרר ו-200 ליטר במקפיא). בנוסף עדיף שלא להכניס אוכל מבושל למקרר בסיר בו הוא בושל וכשאתם מוציאים אותו לאכילה, יש לחמם היטב את האוכל.

ומה עם ביצים ומוצרי חלב אתם שואלים?

ביצים – בניגוד למה שמקובל לחשוב, אין להניח את הביצים בדלת המקרר. מומלץ להעביר את הביצים לכלי פלסטיק ייעודי להן ולהניחן במדף שבמרכז המקרר, מאחר שהטמפרטורות שם גבוהות יותר והן פחות נחשפות לחום שנכנס מבחוץ בכל פעם שפותחים את דלת המקרר. לא מומלץ להניח את הביצים קרוב מדי לגב הקירור, כי שם הטמפרטורות נמוכות. כמו כן, בכל פעם שאתם מוציאים ביצה מהמקרר, אין צורך לקחת אתכם את כל הקופסה. תזוזה של הביצים לאזורי טמפרטורה שונים עלולה לגרום לעיבוי הקליפה שלהן ולהביא לצמיחת חיידקים (הטמפרטורות האידיאליות לביצים הן בין 0 ל-5 מעלות צלזיוס). דבר נוסף שחשוב לזכור הוא שביצים מסוגלות לספוג טעמים וריחות דרך הקליפה שלהן – ולכן כדאי להרחיק מהן מוצרי מזון בעלי ריח חזק. אם בכל זאת בחרתם להניח אותם בכלי נפרד במקרר, הניחו אותן עם הקצה המחודד כלפי מטה – כדי שהחלמון יישאר מרוכז בלבן.

חלב – את החלב ניתן לשים בדלת המקרר אך רבים ימליצו להכניסו לפנים המקרר מאותן הסיבות: קירור מיטבי יותר ושמירה על טמפרטורת החלב בעת פתיחת הדלת.

גבינה לבנה, יוגורט, קוטג' ושמנת – גם אותם הכניסו לתוך המקרר ואל תניחו בדלת.

חמאה, גבינה צהובה וגבינות רכות – אותם ניתן לאחסן במדף העליון או בדלת המקרר.

שוקולד -בדרך כלל אין צורך לשמור שוקולד במקרר – לפחות בעונות הקרירות יותר, כשבאופן אידיאלי יש לאחסן אותו בטמפרטורה של 20 מעלות צלזיוס. בעונות החמות כן כדאי להכניס את השוקולד למקרר ולהימנע מחשיפה לאור השמש. בנוסף, כדאי להרחיק שוקולד מריחות רעים כי הוא ידוע כסופג ריחות – ולכן כדאי לאחסן אותו בכלי אטום.


ואיך אפשר לא להתייחס לשאלה שתמיד חוזרת על עצמה – היכן ובמשך כמה זמן ניתן לאחסן רטבים ותבלינים?

מתבלים (קטשופ, חרדל ומיונז), מלפפונים וזיתים – ניתן לאחסן בדלת המקרר ופה אתם לא טועים: לפני הפתיחה ניתן לאחסן בארון ואחריה יש לאחסן במקרר.

תבלינים –  רובנו מניחים את התבלינים על השיש או על מדף התבלינים הייעודי, אך על אף עמידותם, הם נוטים עם הזמן לאבד מצבעם וטעמם. כשמדובר בתבלינים אדומים כמו פפריקה ופלפל אדום, מומלץ לאחסן במקרר, כמו גם קמח וסוכר.


ואחרונים חביבים…

לחם – יש לאחסן את הלחם בארון או בקופסת לחם – ולא במקרר. ניתן להקפיא לחם עד 5 חודשים אם הכנסתם אותו ישר למקפיא ועד כ-3 שבועות אם כבר פתחתם את האריזה.

דבש, דגנים ואגוזים – אחסנו במיכלים אטומים בארון קריר וחשוך.

חשוב לזכור: כשאתם מסדרים מוצרי מזון במקרר – אל תעמיסו! אחת הפעולות שמקצרות את אורך חייהם היא מצב בו אתם מניחים מוצר על מוצר. כדי לא להעמיס, אתם יכולים לרכוש מקרר קטן נוסף או להתחדש במקרר 4 דלתות, כמו זה של סימנס, שמגיע בנפח גדול במיוחד של 605 ליטר (מחולק לתא קירור בנפח של 405 ליטר ותא הקפאה בנפח של 200 ליטר) וימנע מכם מצב שבו יחסר לכם מקום. המדפים הרחבים של המקרר (80 ס"מ) מתכווננים וניתנים להתאמה אישית – וגם המגירות גדולות במיוחד ומציעות אקסטרה מקום. פיזור של מוצרי המזון כך שלא יגעו אחד בשני יאפשר לקור לעבור ביניהם בצורה חלקה ויסייע לשמור על טריותם.

מקררי 4 הדלתות XXL של סימנס קיבלו לאחרונה אישור הלכתי למצב שבת, ע"י המכון מדעי-טכנולוגי להלכה. במצב שבת, התאורה לא תעבוד והמדחס ייכנס לעבודה בזמנים קבועים ללא תלות בפתיחה או סגירה של הדלת. הפעלת מצב השבת נעשית בקלות בלחיצה על כפתור "fridge" במשך 15 שניות וכך גם מתבצע כיבוי שלו. אם לא התבצע כיבוי, בכל מקרה המקרר יחזור אוטומטית למצב רגיל לאחר 80 שעות.

ברכישת מקרר 4 דלתות סימנס תקבלו שנת אחריות מאת היבואן הרשמי BSH ע"פ חוק וכן תוכלו ליהנות מהטבה של 10 שנות אחריות* על מדחס המקרר ברכישה באחת מחנויות המשווקים המשתתפים במבצעים והטבות. את רשימת המשווקים המלאה תוכלו למצוא באתר סימנס: https://www.siemens-home.bsh-group.com/il/tdl

*9 שנים נוספות מוגבלות למדחס בלבד, בנוסף לאחריות למוצר כולו למשך שנה אחת ע"פ דין, ובהתאם לתעודת האחריות. מימוש ההטבה כפוף לביצוע התקנה אצל CSB ולתנאים המפורטים בתקנון באתר.

  הרשמה לניוזלטר

  !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
  .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

  עקבו אחרינו

  0 תגובות

  אולי יעניין אותך גם