רומנטיקה בטבע: התצפיות הכי יפות ורומנטיות בארץ

מצפון ועד דרום: כל המקומות עם התצפיות הכי יפות שאסור לכם לפספס.

צפון

גן לאומי ושמורת טבע ארבל ומצוק ארבל

בגן לאומי ושמורת טבע ארבל הממוקמת במצוק ארבל, נהנים מכל הטוב שיש לטבע שלנו להציע – נופים מרהיביםמקומות היסטוריים,  צמחייה ייחודית ונדירה הצומחת בין הסלעים והמצוקים, וחיות הבר במקום המנצלות את הנקיקים והמחילות הטבעיות (כגון יוני סלע, צוקית בודדת, הכתלי הנדיר, שפנסי סלע ועוד).

בשמורה יש גם תצפיות יפות שהופכות את הביקור במקום לרומנטי במיוחד. בשמורה מצוקי גיר ודולומיט מרשימים – הר ארבל  והר ניתאי. בין שני הצוקים עובר אפיקו העמוק של נחל ארבל, בו נובע מעיין קטן – עין ארבל.

בארבל ישנן שלוש תצפיות הצופות על נופי הגליל התחתון והעליון: הראשונה מצפור החרוב – הצופה אל עבר הכנרת, הרי הגולן והחרמון והרי הגליל, השנייה מצפור אל מול כנרת – ע"ש רועי דרור ז"ל, הצופה אל עבר דרום רמת הגולן והכנרת, והשלישית , שהיא ככל הנראה הרומנטית ביותר מבין השלוש, היא מצפור הר ניתאי – מצפור מונגש לנכים, הצופה לעבר הר ניתאי. עומד שם ספסל בודד ועץ אלה מרשים בגודלו וביופיו, ממנו תוכלו לראות את העדות הברורה ביותר לשבר הסורי אפריקאי שחצה את הר ארבל לשניים לפני כ-10 מיליון שנה. עץ האלה צופה על בקעת גינוסר, בקעה עשירה בעצי מנגו, זיתים ושקדים. מימין לתצפית ניתן אף להשקיף על הכינרת. הנוף מדהים ובזמן השקיעה עוד יותר.

עץ האלה בשמורת הטבע ארבל. צילום: שרית דהן רשות הטבע והגנים

מצפה קוניטרה-רונן

המצפה נמצא צפונית לקיבוץ עין זיוון. הוא מהווה נקודת עצירה שאסור לכם לפספס כשאתם נמצאים בצפון הגולן. מהמצפה נגלית תצפית עוצרת נשימה על צפון רמת הגולן, סוריה, מטעי קיבוץ עין זיוון, ומרחבי עמק קוניטרה (קוניטרה הייתה מרכז חשוב ושוקק עד מלחמת ששת הימים. לימים, היא הוחזרה לידי הסורים והוכרזה כשטח סורי מפורז בפיקוח האו"ם). הגבול הסורי נמצא במרחק של כקילומטר מזרחה. מהמצפה ניתן לראות את מחנה האו”ם ואת גדר הגבול. 

הר בנטל

הר בנטל מתנשא לגובה של 1,165 מטרים מעל פני הים. זהו אחד משורת הרי געש בגולן הפרושים לאורך הגבול בין ישראל לסוריה. למרגלות הר בנטל שוכן קיבוץ מרום גולן. מפסגת ההר, תצפית מרהיבה על צפון הגולן והחרמון, ואל עבר סוריה והגבול הסורי ממזרח.

הר בנטל רמת הגולן.
תצפית על הגבול הסורי הישראלי מהר בנטל. תמונה: Adobe stock

הר הקפיצה         

הר הקפיצה שוכן בגליל התחתון סמוך לנצרת. על פי הנצרות, במקום זה קרה לישו נס כשקפץ מההר אל תוך העמק ובכך הצליח להמלט מאויביו שדלקו אחריו. ההר מתנשא לגובה מרשים של כ-400 מטרים ולמרגלותיו נחל הקישון. מהטיילת שבהר הקפיצה ניתן להשקיף על הנוף המרהיב של עמק יזרעאל , של הר תבור במזרח והרי מנשה במערב.  

מצפה רן

מצפה שהוקם לזכרו של הטייס רן כוכבא ז"ל במקום שבו התרסק מסוקו בדרכו לפעילות מבצעית בתקופת מלחמת לבנון השנייה. משם תוכלו להתרשם מתצפית על רמת הגולן , אגמון החולה, יישובי אצבע הגליל והרי אביטל, בנטל וחרמון.

תל חצור

תל חצור הינו אתר בוטיק שהביקור בו הוא כמעט תמיד אינטימי, שקט ונעים, ומשעות אחה”צ יש בריזה שהופכת את השהות במקום לנעימה במיוחד. זהו התל הגדול ביותר בישראל ומשתרע על שטח עצום של כ- 800 דונמים.

בביקור בתל חצור ניתן לצפות בשרידים מתקופות שונות ורבות בהיסטוריה של העם היהודי שהתגלו במקום, ומומלץ מאוד לא לוותר עליהם. בין השרידים אפשר למצוא שרידי ארמון כנעני מהמאות ה-13-14 לפנה”ס, אשר שימש את מלכי חצור אשר שלטו על האזור. משם נשקף גם היום נוף יפיפה לכל הכיוונים, ומומלץ מאוד לבקר בו. בנוסף לארמון, בתל חצור ישנו “שער שלמה” – שער ובו שישה תאים ושני מגדלים, המתוארך למאה ה-10 לפנה”ס. מדרום לשער שרידי חומת סוגרים מאותה התקופה, ומתחת לתא האמצעי אגף הדרומי נמצא מפתן בזלת של מקדש כנעני.

אך לא רק היסטוריה אפשר למצוא בתל חצור. במקום ישנם גם נופים עוצרי נשימה שיהפכו את הבילוי המעניין לרומנטי ויפה. תל חצור ממוקם עשרות מטרים מעל עמק החולה. יש בחלקו העליון מבט של 360 מעלות על כל העמק וההרים שסובבים אותו, ומספר נקודות תצפית מרהיבות. בצפון התל ניתן לראות את עמק החולה ואת רכס החרמו. במערב ניתן להתרשם ממראה רכס הרי נפתלי והרי דרום לבנון. במזרח נמצא קיבוץ איילת השחר ורכס התלים בנטל, אביטל ותל פארס, ובדרום נמצאת שמורת אירוס הדור. בנוסף, בחלקו העליון של התל ישנן פינות מוצלות ונעימות לישיבה, מנוחה ותצפית על עמק החולה, כולל פינה מוצלת, מפורסמת ורומנטית תחת עץ האלה.

תל חצור. צילום: שרית פלצ’י מיארה, רשות הטבע והגנים

כתף שאול בהר שאול           

הר שאול מהווה חלק מרכס הרי הגלבוע. כתף שאול בהר שאול היא נקודת התצפית יפייפייה המשקיפה  אל עמק חרוד ועמק בית שאן, גבעת המורה, הר תבור ורמות יששכר.

מנקודות התצפית אפשר לראות גם את השטחים החלקאים ואת השדה המצוייר שנחרש בשדות עמק יזרעאל למרגלות ההר על ידי אנשי הקיבוצים שיוצרים ציור על ידי קציר שדה חיטה או התירס – המחזה מרהיב ומיוחד. יש במקום גן משחקים, שולחנות פיקניק ומסלול הנגיש גם לעגלות.

כדי ליהנות באמת מהנוף, כדאי לערוך כאן טיול בשביל סלול ששמו "שביל התנך"- מסלול מעגלי מסומן בצבע ירוק מקיף את פסגת ההר ומשקיף  אל נופי עמק חרוד, כשלאורכו מוצבים פסוקים המספרים על הקרב האחרון של שאול בגלבוע.

מצפה אופיר בדרום רמת הגולן

במצוק הנמצא בגובה של 450 מטרים מעל הכנרת נגלית תצפית מרהיבה על הכנרת. זה בין המצפים היחידים שמהם רואים את הכנרת כולה. המצפה צפה גם על עמק הירדן ועמק החולה. כשהשמש שוקעת התצפית הופכת למרהיבה עוד יותר כשהשמיים נצבעים בצבעים מרהיבים ומשתקפים במי הכנרת.

גן לאומי קיסריה (מתחם הנמל)

צאו לסיור רומנטי בין שרידיה של קיסריה. בגן לאומי קיסריה ישנם עד היום שרידים רבים של עיר הנמל הרומית שעמדה כאן, כולל התיאטרון הרומי המפורסם המשמש גם היום כאחד ממתחמי ההופעות המפורסמים בישראל. התיאטרון נמצא בקצה הדרומי של הגן הלאומי. כאשר יוצאים מהתיאטרון לכיוון הטיילת חולפים על פני חצר רחבה, אשר בעבר שימשה כחצר הפנימית של אגף האירוח בארמונו של הורדוס. חלק נוסף של הארמון נבנה בחלקה המערבי של החצר, על גבי שונית ימית. עם השנים חרב הארמון ונותרו ממנו רק שרידים מועטים.

בסמוך לחלקה הדרומי של הטיילת ובמקביל לחוף, ניצב ההיפודרום של קיסריה – מבנה מרשים שנבנה בימי הורדוס ושימש לתחרויות אתלטיקה, הצגת חיות פרא, מרוצי סוסים ועוד. בשנים האחרונות מקיימת רשות הטבע והגנים אירוע תרבות בהיפודרום, בעיקר תחרויות סוסים כמו שהיו באזור לפני 2000 שנה.

מלבד האתרים ההיסטוריים, אתם מוזמנים לטייל בשקיעה לאורך חוף הים של קיסריה בטיילת היפה המחברת בין האתרים בצפון הגן הלאומי ועד הארמון בדרום.

קיסריה. צילום: דניאל כהן

מרכז

הגן הלאומי אפולוניה

הגן הלאומי אפולוניה הוא לוקיישן מושלם לבילוי רומנטי . האתר כולל עיר עתיקה ששרידיה נמצאים בשרון הדרומי, ממערב לשכונת נוף ים בהרצליה, בקרבת חוף סידנא עלי. תוכלו ליהנות שם מאחת התצפיות היפות בארץ לעבר חוף הים ולעבר הנמל העתיק.

גן לאומי אפולוניה.
גן לאומי אפולוניה. צילום: מנו גרינשפן

מצפה נתן

מצפה נתן הוא אחד מנקודות התצפית היפות באזור השפלה. הוא נמצא בגבעות המזרחיות של מודיעין. משקיף אל נופי עמק איילון ומעלה בית חורון,  ומרחוק ניתן לראות גם את נופי הרי ירושלים והר חברון. במצפה ישנה נדנדת עץ גדולה הממוקמת ממש אל מול הנוף המרשים של חלקם התחתון של הרי יהודה וחלקו המזרחי ביותר של עמק איילון. בחורף ובאביב יש פריחה מדהימה עם מרבדי כלניות אדומות, נוריות ושלל פרחי העונה.

מצפה אמנון ליפקין-שחק, גבעת הברושים, גבעות מודיעין-מזרח-מכבים

המצפה לזכרו של רא"ל אמנון ליפקין שחק נמצא צמוד לגבעת הברושים מדרום. המצפור צופה אל קצה עמק איילון, גבעות השפלה והרי בית אל.

מצפה עפרה במכבים

מצפה עפרה הוא מגדל תצפית יפייפה בלב הישוב מכבים. ממגדל המצפה תצפית טובה לכיוון מזרח אל הכפר הערבי בית סירא, מעלה בית חורון, מבוא חורון, ועמק איילון.

המרפסת של המדינה 

המרפסת של המדינה הוא מצפור בגובה 350 מעל פני הים, בהתנחלות פדואל שבמערב השומרון, 12 מטר מגדר היישוב. ניתן להשקיף ממנו על כל רצועת החוף של המרכז,   גוש דן, השרון, מישור החוף, השפלה. בימים עם ראות טובה ניתן לזהות את אשקלון ואשדוד בדרום ואת הכרמל בצפון. באתר מותקנות משקפות שמאפשרות תצפית מקרוב על כל ערי המרכז. יש שביל הליכה מעגלי באורך 1 ק"מ והמקום  מונגש ומתאים לנכים ולעגלות.

איזור ירושלים

טיילת ארמון הנציב

טיילת ארמון הנציב מורכבת למעשה מ- 3 טיילות  מספקות תצפית פנורמית שאסור לפספס על העיר העתיקה, הר הזיתים, מדבר יהודה וגם על חלקים ממערב העיר.

ירושלים
מבט פנורמי על ירושלים מטיילת ארמון הנציב.תמונה: Adobe stock

תצפית הפסנתר (מצפה ארתור רובינשטיין),ירושלים

מצפור סמוך ליד קנדי שבהרי ירושלים קרוב למושב עמינדב. המצפור נבנה לזכרו של הפסנתרן ארתור רובינשטיין. האנדרטה נבנתה בצורת קלידים של פסנתר, ולצידה יש מצבה שתחתיה נטמן אפרו של רובינשטיין. מהמצפור תצפית אל הרי ירושלים והמראה מהפנט עוד יותר בשעת שקיעה.

הר הטייסים

בצד הדרומי-מערבי של פסגת הר הטייסים ישנה נקודת תצפית בגובה 800 מטר מעל פני הים המשקיפה על הנפתולים המרהיבים של נחל שורק ועל מרחבי הרי ירושלים. 

דרום

שמורת טבע נחל פרת

שמורת הטבע נחל פרת, היא נאת מדברים מקסימה ורומנטית שאסור לפספס. ערוץ הנחל ויובליו יורדים מגובה של כ- 800 מ’ מעל פני הים ועד לגובה 395 מטרים מתחת לפני הים. קניונים מדבריים, אתרים היסטוריים, משטחים מוצלים לפיקניקים ומעיינות שופעים, כולל מעיין עין פרת הנמצא בצמידות ליישוב עלמון – כל אלו הופכים את נחל פרת לטיול רומנטי בלתי נשכח.

הטיול בנחל פרת מתאים מאוד למשפחות וגם לטיול זוגי ורומנטי. ישנם מגוון מסלולים במקום: ממסלולים קצרים של חצי שעה ועד מסלולים למיטיבי לכת הנמשכים כ-4 שעות.

לכל אותם זוגות המחפשים טיול כיפי קליל, מומלץ לצאת למסלול מעגלי שמשכו כשעה וחצי לצדו של הנחל: המסלול מתחיל בבית המשאבות המנדטורי ששימש את הבריטים לשאיבת מים עבור מזרח ירושלים, משם המשיכו במעלה הנחל, שם תוכלו להתרשם מהמצוקים המרשימים, מצלילי המים הזורמים ומצמחיית הנחלים המפותחת. לאחר מכן, טפסו לכיוון המערה עד שתגיעו לשער מנזר פארן העתיק אשר נקרא גם “המנזר הראשון במדבר יהודה” ומשמש כיום את הכנסייה הרוסית. בדרך למנזר (וגם בירידה ממנו), מומלץ לעצור בדרך ולהתרענן בבריכות הטבעיות שיוצרים מי הנחל הזורמים. לאחר הצצה על המנזר, ניתן לחזור באותה דרך שבה הגעתם במורד הנחל, אך מומלץ להמשיך ולסיים את הטיול בחורשת האקליפטוסים המוצלת לצד מי הנחל הזורמים –  זהו מקום נהדר לסיים עם פיקניק נחמד ורומנטי, ואף לטבול במים.

נחל פרת. צילום: דורון ניסים

מרפסת ים המלח במצפה יריחו

תצפית מהפנטת אל עבר הנוף המדברי של מדבר יהודה, ים המלח, הרי מואב ויריחו.  התצפית ממוקמת בישוב מצפה יריחו שנמצא על כביש 1 בדרך מירושלים אל ים המלח. שימו לב כי לא ניתן להיכנס למקם עם רכב בשבת מאחר ומדובר ביישוב דתי.

טיילת מכתש רמון

לאורך טיילת המכתש, נבנו נקודות תצפית המשקיפות אל הנוף המהפנט של המכתש.  בתום המסלול הטיילת מוצב ,הר גמל “  על שפת מכתש רמון ומתנשא לגובה של  900 מטרים . הוא מספק גם כן תצפית מדהימה ועוצרת נשימה על המכתש.  המראה יפה עוד יותר בשעת זריחה ושקיעה שכל השמיים נצבעים בצבעי אדום צהוב וגם ההרים מסביב נצבעים באודם השקיעה.

אתגר במדבר: מסלול הרפתקני במכתש רמון
תמונה: shutterstock

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות