ינואר 2023 בטבע הישראלי: טיולי חורף חווייתיים לכל המשפחה

מתי בפעם האחרונה נעלתם מגפיים ויצאתם לטיול בין מים זורמים, פרחים מלבלבים ובאווירת חורף מיוחדת? זה הזמן לצאת עם כל המשפחה לאתרי רשות הטבע והגנים ולגלות מחדש את נופי ארצנו בסיורים מלהיבים, מסלולים מרהיבים ואתרים היסטוריים מצפון ועד דרום.

מי אמר שאי אפשר לטייל בחורף? זה הזמן להוציא את הנעליים או המגפיים, לצאת לטייל בין השלוליות והנחלים הזורמים במרחבים הירוקים ולצפות בפריחה ירוקה מרהיבה של העונה. מתלבשים חמים, נשמעים להוראות הבטיחות, בדגש על התראות מזג האוויר והימנעות מחציית נחלים זורמים, ויוצאים לאחד מהגנים הלאומיים או שמורות הטבע, לגלות את ההיסטוריה, המורשת וערכי הטבע ברחבי הארץ.

חלק מכך, תוכלו לנסוע עם המשפחה והילדים דרומה ולהתרשם מהמדבר בעונה הקרה: לבקר בחי בר יטבתה ולסייר בין חיות הבר, ליהנות מסיורי צפרות לכל המשפחה בגן הלאומי עין עבדת, לבקר בשמורת הטבע נחל פרת ולהתרשם ממראות הייחודים לעונת החורף כמומי גשמים ונחלים הזורמים בשצף קצף ועוד.

אם תבחרו דווקא לשים את הוויז לכיוון צפון ולראות את הטבע הישראלי במלוא תפארתו , תוכלו לעצור בשמורת טבע עין אפק, לטייל בין גשרים וביצות בעונה הכי יפה, לבקר במצוק המרהיב בשמורת הטבע והגן הלאומי ארבל, או לטיול בשמורת טבע הר מירון ולחפש את אדמונית החורש הפורחת למשך שבועיים בלבד בינואר.

אור כהן, מ"מ מנהל אגף שיווק ברשות הטבע והגנים: "חודשי החורף הם זמן ייחודי ליהנות ממגוון רחב של פעילויות מהנות וחווייתיות שמתאימות במיוחד לעונה ולבילוי חמים בחוץ לכל המשפחה. בין אם זה הצפון הירוק ושוצף הנחלים או הדרום המדברי שנוח ונעים אשר נמצא במיטבו העונה, תוכלו למצוא את המקום האהוב עליכם שיגרום לכם לחזור הביתה לאחר חוויה מהנה. האתרים והמסלולים בחורף ברובם לא עמוסים וכך גם הכבישים, רק אל תשכחו לבדוק את התחזית לפני שיצאתם לדרך, ולהתעדכן בהתראות השיטפונות אם ישנן. הקפידו על המסלולים המסומנים, הימנעו מחציית נחלים זורמים והתלבשו חם. צאו לבלות בנעימים וליהנות מהחורף הישראלי ולבקר באתרי רשות הטבע והגנים. טיילו בטוח. חכם. נקי".

מידע נוסף על הימים ושעות הפעילות של האתרים ברשות הטבע והגנים והרשמה ניתן למצוא באתר רשות הטבע והגנים. הרשמה מראש מבטיחה לנרשמים כניסה לאתרים. במידה ויחולו שינויים בעקבות מזג האוויר נעדכן את הציבור באתר רשות הטבע והגנים.

צפון

גליל עליון

שמורת טבע נחל עיון

שמורת הטבע נחל עיון הנחל זורם בקניון יפהפה מעמק עיון באצבע הגליל אל עמק החולה. הנחל כולל ארבעה מפלים מרשימים: מפל עיון, מפל האשד, מפל הטחנה ומפל התנור, הנחשב ל"כוכב" של הנחל. לאחר שנים שבהן הנחל היה יבש בקיץ בשל הטיית המים בלבנון, רשות הטבע והגנים הצליחה לחדש את הזרימה בעזרת מים הנשאבים מנחל דן . זה הזמן להגיע לסיור ולהכיר מקרוב את סודותיו של הנחל, ולהתענג ממראה מפליו הזורמים בכל עונות השנה.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

מתי: בימי שבת בחודש ינואר 2023 בשעה 10:30.

נחל עיון
טיול במגפיים בשמורת טבע נחל עיון. תמונה: מנו_גרינשפן

לא רק בעונת הנדידה: חוויות טבע בשמורת טבע החולה

הינה נוסחה מצוינת לטיול מוצלח: עושר מרהיב של חי וצומח, שבילי טיול קלילים ונקודות תצפיות מנצחות. מסקרן? אתם מוזמנים להצטרף לסיורים מודרכים מרתקים ברחבי שמורת החולה, שמורת הטבע הראשונה בישראל. בסוף היום, תדעו היטב מה הביא להכרזתה כשמורה, למה החליטו לייבש את אגם החולה, כיצד עשו זאת, ואיך ברגע האחרון החליטו לשמר את המקום. מעבר לכל אלו, הסיור יפגיש אתכם עם מגוון עופות מים הנראים מגשר המסתור. בסתיו ובאביב השמורה מהווה תחנה חשובה בעבור העופות הנודדים, אך גם בשאר עונות השנה תוכלו לפגוש כאן עופות המתגוררים כאן דרך קבע, לצד בעלי חיים מרתקים נוספים.

היכן: שמורת טבע החולה

מתי: בימי שבת בחודש ינואר בשעות 10:30, 12:30

מי: המסלול באתר מונגש ברובו והוא מתאים לכל גיל.

משך המיצג: כשעתיים

ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע ומשקפות.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

גן לאומי תל חצור – היסטוריה, מורשת וטבע

תל חצור מזוהה עם חצור המקראית, אולי הגדולה בערי ארץ ישראל בתקופה הכנענית המאוחרת. עם הממצאים החשובים בה נמנים מפעל מים מרשים מאין כמוהו, ארמון כנעני ומבנים מהתקופה הישראלית הקדומה. תל חצור הוא אתר מורשת עולמית.

בסופי השבוע בחודש ינואר הנכם מוזמנים לסיורים ברחבי הגן לכל המשפחה. משך הסיור שעה וחצי. ציוד נדרש: כובע, מים ונעליים סגורות.

היכן: גן לאומי תל חצור

מתי:  בימי שישי ושבת בינואר 2023 בשעות 10:00, 12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

תל חצור
תל חצור. צילום: שרית פלצי מיארה. רשות הטבע והגנים

גולן

סיפורים ואגדות במבצר נמרוד

מוזמנים לסיור מודרך במבצר נמרוד. המבצר אפוף המסתורין יפגיש אתכם עם מעברי סתרים אפלוליים, אולמות מרשימים, מגדלי שמירה נישאים, מאגרי מים ואפילו אריה אחד מיוחד. זה הזמן להגיע ולגלות את סיפורו.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ

היכן: גן לאומי מבצר נמרוד

מתי: בימים שישי ושבת בחודש ינואר 2023 בשעות 10:00, 12:00, 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

מבצר נמרוד. צילום: דינה רוזנטל, רשות הטבע והגנים

גליל תחתון

היכן מסתתרים בעלי החיים? שביל התצפיות בארבל מבעד לטלסקופים

מסתבר שמצוק הארבל האדיר, המתרומם בדרמטיות מעל הכנרת, הוא הרבה יותר ממצוק. מעבר לתצפיות הפנורמיות הנהדרות על בקעת כנרות והרי הגולן והגליל, הארבל טומן בחובו עולם חי עשיר ומיוחד. והחורף הוא הזמן המתאים ביותר לגלות את העולם המופלא של בעלי החיים שעבורם הארבל מהווה בית מוגן: מצבאים ועד עופות דורסים.

צאו אל "שביל התצפיות", במסע גילוי של בעלי החיים הרבים – חלקם לעתים גלויים, חלקם נוטים להסתתר בשעות היום. לא הצלחתם לפגוש בהם? במיוחד בשבילכם, הצבנו לאורך שביל התצפיות דמויות של בעלי החיים השכיחים כאן. אתם מוזמנים להיעזר בטלסקופים על מנת למצוא אותן. עבור הילדים, תהיה זו חוויית גילוי מסעירה.

ויש גם משחק שמשלב מדבקות וסימניות – פרטים בשמורה. 

היכן: גן לאומי ושמורת טבע ארבל

מתי: במהלך חודש ינואר 2023 – בימי שישי בשעות 14:00- 9:00 ובימי שבת בשעות 15:00 – 09:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

שמורת טבע ארבל. צילום: גלעד תלם

שומרים על הטבע בגן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן נמצא באחת מנקודת הנוף היפות שבארצנו שממנה נצפים החרמון, הגולן, הרי הגלעד, הכינרת ובקעת הירדן, הרי הגלבוע והר תבור.
הנכם מוזמנים לסיור מסביב למבצר בשביל הליכה נופי המספק זוויות נוף מרהיבות, צמחיה, בעלי חיים ומורשת.
לקינוח נבקר במבצר כוכב הירדן השלם והשמור מבין מבצרי הצלבנים בישראל.
במקום יתקיים משחק ניווטים חווייתי לכל המשפחה.

היכן: גן לאומי כוכב הירדן.

מתי: בימי שבת בחודש ינואר 2023 בשעות 10:30, 12:30

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

המסלול מתאים לכל הגילאים.

ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע.

הפעילות מותנית במזג האוויר יש להתעדכן בטלפון השמורה: 04-6581766

גן לאומי כוכב הירדן. צילום: אריאב בולדו

סיור בשעות אחה"צ בגן לאומי חמת טבריה

סיור מודרך למשפחות בשעות אחר הצהריים. נבקר בחמאם התורכי ובבית הכנסת הקדום בעל רצפת הפסיפס מהיפות בארץ, עם מיצג אור-קולי מיוחד על סיפורו של בית הכנסת. תוכלו גם לשכשך רגליים במי המעיינות החמים הידועים בסגולות המרפא שלהם עוד מתקופת המלך שלמה, ומספרים שאפילו רבי שמעון בר יוחאי ירד להירפא בהם. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי חמת טבריה

מתי:  בימי רביעי במהלך חודש ינואר 2023.
בימי חמישי הארכת שעות כולל סיורים שיצאו בשעה 17:00 ממבואת הכניסה.
בימים אלו הגן הלאומי יהיה פתוח עד השעה 21:00.

משך הסיור: כשעה.

מי: המסלול מתאים לכל גיל. המסלול בגן לאומי חמת טבריה מונגש כולו.

מה להביא? מים לשתייה, נעלי הליכה, בגדי ים ומגבות (למשכשכים במי הבריכות החמות).

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חמת טבריה. צילום: זיו לוי רשות הטבע והגנים

סיור חווייתי אל בית שאן הקדומה

הצטרפו לסיור מרתק ומרגש שבו תחזרו אל העבר, לתקופות הרומית והביזנטית. זו ההזדמנות שלכם לצעוד ברחובה הראשי של העיר בית שאן הקדומה, תבקרו בבית המרחץ ובתיאטרון הרומי, ותיחשפו להווי החיים של תושבי העיר. בהמשך תגיעו אל כיכר הסיגמה ותתוודעו אל טיכה, אלת המזל של העיר, וגם לעמודי הענק שקרסו ברעידת האדמה שהביאה לחורבן העיר המפוארת.

היכן: גן לאומי בית שאן

מתי: בימי שבת בחודש ינואר 2023 בשעות 10:30, 13:00.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

גן-לאומי-בית-שאן.
טור העמודים המונומנטלי שלצד רחוב סילוונוס . צילום: ליאת שטייר לבני

איך שגלגל מסתובב לו – גן לאומי בית אלפא

אתם מוזמנים ליהנות מאתנחתא בעמק: ביקור קצר בבית הכנסת העתיק בית אלפא, שבו השתמרה רצפת פסיפס ייחודית מן השלמות שנמצאו בארץ ישראל. בבית הכנסת מוקרן סרט המספר את סיפורם הייחודי של יצירת פסיפס גלגל המזלות בבית הכנסת העתיק ושל החיים בכפר התלמודי.
באתר פעילויות מגוונות למשפחות, משחקי גלגל המזלות וסדנאות פסיפס (במחיר סמלי).

האתר מונגש, בית הכנסת מקורה ונעים לבקר בו גם ביום סגרירי.

היכן:  גן לאומי בית אלפא, קיבוץ חפציבה

מתי:  במהלך ינואר 2023 בימי שישי ושבת בשעות 10:30, 11:30, 12:30, 13:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

הפסיפס בבית הכנסת העתיק בגן לאומי בית אלפא. צילום: בועז אשכול

השבת הכי ישראלית: חוויית חומה ומגדל בגן לאומי גן השלושה (הסחנה)

אחרי הביקור בו הפעם, תגלו שבגן לאומי גן השלושה (הסחנה) יש הרבה מעבר לבריכות מים חמימות ומרחבי פיקניק מטופחים.

אתר חומה ומגדל בגן השלושה משתתף ב"שבת ישראלית" מיזם של משרד התרבות בשיתוף המועצה לשימור אתרים בישראל. המשמעות היא שבימי שישי ושבת אתר המורשת חומה ומגדל פתוח בחינם למבקרים. באתר המבקרים מקבלים הדרכה על תקופת חומה ומגדל, עוברים מסע חווייתי דרך המיצג "מסע העלייה אל הקרקע" המדמה יום בעלייה לקרקע של יישוב חומה ומגדל, מסיירים באתר המשוחזר, מתלבשים בבגדי חלוצים, מטפסים על המגדל ועוד.

כל שצריך הוא להירשם באתר "שבת ישראלית" בתאריך ושעה הנוחה לכם ופשוט להגיע.

היכן: חומה ומגדל בגן השלושה

מתי: בימי שישי בשעות 11:00, 12:00 ובימי שבת בשעות 11:00, 12:00, 13:00

חובה להירשם באתר שבת ישראלית

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

העולם הנסתר של גן השלושה: על מבקרים סמויים ומים חמים

מכירים את גן השלושה (הסחנה)? בטח שמכירים. ובכן, לא בטוח, כי בביקור הבא שלכם תגלו שיש פה הרבה יותר ממים חמים ומרחבי פיקניק מטופחים. למשל, האם ידעתם שיש בגן מבקרים סמויים מן העין? והם זוכים בכניסה חופשית גם (ובעיקר) אחרי שעות פעילות האתר.

גן השלושה משמש בית גידול למגוון בעלי חיים: יונקים, חרקים, חלזונות מים, דגים, סרטנים וחברים אחרים. כדי להכיר אותם מקרוב הכנו לכם פעילות חורפית שתסייע לכם למצוא אותם (יותר נכון תמונות שלהם, הם הרי סמויים). בחידון קצר תגלו מהי סביבת החיים שלהם ומדוע הם בחרו במי הסחנה ובסביבתם למגוריהם.

ואם אתם כבר כאן, מומלץ להגיע אל גשר מיוחד במינו, שממנו תוכלו לצפות למרחקים ולגלות את סיפורי "חומה ומגדל" . בסיום הסיור גשו למוזיאון ותהנו מסיור ודרך ותצפית ממגדל השמירה לסחנה ולעמק – נדרשת הרשמה מראש.

היכן: גן השלושה (הסחנה)

מתי: בימי שישי ושבת בחודש ינואר בשעות 10:00 – 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. 50% הנחה למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

אוצר טבע בלגונה: שמורת הטבע מג'רסה

נחל המג'רסה, באזור שבו נפגשים כמה מנחלי הגולן בדרכם לכינרת, הוא אוצר טבע המשמר רצף בתי גידול ושלל בעלי חיים. בלגונה הכי יפה שיש, כשהנחל זורם בשצף אל הכינרת, נגיע אל שפך נחל דליות לפגוש את חיות הנחל. נגלה את ציפורי השמורה, נחפש עקבות של חיות בר, ניכנס לעולמם של הדו-חיים ונגלה כמה חשובים מים, שקט ומרחב לטבע שלנו ולנו.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: שמורת טבע מג'רסה.

מתי: תחנת הסברה תתקיים בימי שבת בחודש ינואר בשעות 10:00-14:00.

מי: סיור מונגש

משך הסיור: כשעה

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

גן לאומי מעיין חרוד – מנווטים ומגלים

נכון שיש אתרים שמגיעים אליהם רק בקיץ? כי חושבים שזו העונה המתאימה? אז ההמלצה שלנו היא: חשבו מחוץ לקופסה ובואו לגלות את מעיין חרוד בין הטיפות. תראו שבחורף הוא מיוחד עוד יותר מבקיץ.

בניווט בעזרת מפה תוכלו לגלות את רזי מעיין חרוד. תבינו למה הסיירת הראשונה הייתה פה דווקא, תכירו אדם שהגשים ולא רק חלם ותראו מקרוב עצים עתיקים, הרים ומעיין שנובע ממערה. אז קדימה – לא צריך קורס בניווט, צריך להסתכל במפה, לסרוק ברקודים ולפתור חידות.

היכן: גן לאומי מעיין חרוד

מתי: בימי שבת בחודש ינואר בשעות 10:00–14:00.

משך הניווט: כשעה וחצי

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

סיור מודרך בנחל מערות

הצטרפו לסיור עם מורי דרך ממשרד התיירות בשמורת טבע נחל מערות – אתר של טבע ושל מורשת עולמית. בואו לגלות מאובנים, להבין כיצד נוצרו המערות וללמוד על בעלי החיים בשמורה.

באתר יש גם מסלולי הליכה בטבע בדרגות קושי שונות ושביל רגליים יחפות בחניון היום.

היכן: שמורת טבע נחל מערות

מתי: סיור למסלול הגיאולוגי במהלך חודש ינואר 2023 מדי שבת בשעה 11:00 (מתאים מגיל 6 ומעלה)
סיור לשביל המערות מדי שבת בשעה 13:00 (מתאים לכל המשפחה).

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

סיור מודרך ללא תשלום בשער הגיא וסביבתו

חאן שער הגיא הוא מרכז מורשת המספר את סיפור פריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. הסיור יחל בהתכנסות ורקע כללי על התקופה לאחריו נמשיך בנסיעה ברכבים הפרטיים לתצפית שער הגיא. שם נתרשם מהתמונה הרחבה וממורכבות הדרך הצרה לירושלים ומקור השם שער הגיא. נמשיך לאנדרטת המח"ל לזכרם של מתנדבי חוץ לארץ, שהצטרפו בהתנדבות לכוחות הלוחמים של הישוב היהודי במלחמת העצמאות.

משך הסיור כ-50 דקות. המקום לא נגיש לעגלות ילדים.

היכן? אתר לאומי חאן שער הגיא

מתי? במהלך ינואר 2023 בימי שבת ( 7.1, 14.1, 21.1, 28.1) בשעות 11:00, 13:00

ללא תוספת תשלום על דמי הכניסה לאתר.

גלגולה של מנורה – מיצג אור-קולי מרהיב בבית שערים

גם בחורף ואפילו בגשם הבחירה הטבעית היא לבקר בגן לאומי בית שערים.

הצטיידו במטרייה ובואו לסיור במתחם מערות המנורה. מערות אלו התגלו בשנות השלושים של המאה הקודמת ונמצאו בהן תבליטים מרהיבים של מנורת שבעת הקנים. התבליטים מספרים את סיפורם של יהודים רבים שבאו להיקבר בבית שערים ושל אורחות חייהם ותרבותם באותם ימים.

בסיור נמשיך גם אל בור המים ששימש סליק של ההגנה ובתוכו מוקרן היום חזיון אור-קולי המגולל את סיפורה של המנורה מימי בית המקדש ועד הפיכתה לסמל מדינת ישראל.

היכן: גן לאומי בית שערים

מתי: סיורים מודרכים בכל יום שישי בשעה 10:30 ובימי שבת בשעות 10:30, 11:30.

יש להירשם מראש במערכת ההזמנות: "בית שערים מיצג המנורה".

ההדרכה תחל בשעה הנקובה, יש להגיע חצי שעה קודם לכן להסדרת הכניסה. הנסיעה למתחם ברכב הפרטי. הסיורים יצאו רק במזג אוויר נוח.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי בית שערים
גן לאומי בית שערים. צילום: יניב כהן רשות הטבע והגנים

מגידו מציגה: ארמונות, פולחנים ומפעל מים אדיר

גן לאומי תל מגידו פותח את שעריו מחדש ומזמין אתכם לבוא בשערי העיר שנחשבה לאחת הערים החשובות והחזקות בכנען.

מגידו נזכרה ח"י פעמים במקרא. בעת העתיקה היא יושבה שוב ושוב והיום גם אתם מוזמנים לגלות אותה: לעבור בשער הישראלי המשוחזר, להתרשם מהמקדשים ומהארמונות והאורוות ולרדת לנקבה שבה נחצב מפעל מים אדיר. במבואת האתר יש אמצעי המחשה חדשים ומשוכללים המקימים לתחייה את סיפורי העבר.

הסיורים בהדרכת מתנדבי גן קהילה של רשות הטבע והגנים. הסיורים יצאו רק במזג אוויר נוח.

היכן: גן לאומי תל מגידו

מתי: הסיורים יתקיימו במהלך חודש ינואר 2023 בכל יום שבת בשעות 10:00, 12:30.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

בנוסף יתקיים בתל מגידו משחק בריחה מרתק בשיתוף מיזם 929 בעקבות החותם של עבד ירבעם. משך המשחק שעה וחצי–שעתיים. מחיר ערכת השתתפות במשחק: 20 ₪ למשפחה.

תל מגידו
תל מגידו – החלק המשוחזר. תמונה: shutterstock

מרכז

גן לאומי ירקון – צעדת בוץ במגפיים

חווית חורף מפתיעה ביום של חורף לכל המשפחה – זהירות, זה כיף שמלכלך!!!

מעיינות הירקון השופעים גרמו בעבר להיווצרות ביצה גדולה וטובענית. טעימה מנופי העבר אפשר לקבל ביום חורף, אחרי מספר ימים גשומים, בזמן שהשטח רטוב ומלא בבוץ.

אתם מוזמנים להתרגש אתנו בחוויה בוצית יוצאת דופן – מבטיחים לכם שתצאו מלוכלכים!

הצטיידו במגפיים ובואו לטיול חורפי מלא בטבע לאורך הירקון, שם תוכלו לפגוש מיני ציפורים ונופרים למכביר.

תה מתוק ומחמם או קפה בוץ ברוח הצעדה – עלינו. המקלחת בבית – עליכם!

לאורך המסלול יחכו לכם מדריכי רשות הטבע והגנים ומתנדבי הגן הלאומי בתחנות הדרכה ופעילות שכולן עוסקות במים, בוץ ביצה ומה שביניהם.

היציאה למסלול הצעדה תתאפשר בין השעות 11:00 ל–14:00

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון (כפר הבפטיסטים)

מתי: ביום שבת 21.1 בשעות 11:00–15:00, יציאה לצעדה תתאפשר עד השעה 14:00.

במזג אויר גשום, הפעילות תידחה בשבוע, ל28.1.

מי: משפחות. המסלול אינו מתאים לעגלות.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

צעדת בוץ ביצות ושלוליות בירקון.
צעדת בוץ ביצות ושלוליות בירקון. צילום: שרית פלצי מיארה

סיור למבוגרים אוהבי לכת בגן לאומי ירקון (מתחם תל אפק)

לאורך השנים היה תל אפק מקום אסטרטגי בין ביצות, נהר ומעיינות וליד הדרך הבינלאומית. הצטרפו לסיור לגילוי הסיבה מדוע דווקא כאן נמצא התל החשוב, מה מצאו בו ומי חי בו לאורך התקופות. נוסף על כך, אתם מוזמנים לגלות עולם שלם של טבע, חי וצומח במקווי המים למרגלות התל: בבריכת החורף בסוף עונת הגשמים, באגם עם הדגים והקורמורן ובנחל עינת, ששוקם ומשיב למקום הצצה קטנה למראות העבר. מסלול הטיול מעגלי, מתל אפק לבריכת הנופרים וחזרה.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק. יציאה ממרכז השירות למטייל.

מתי: בימי שישי 6.1, 13.1, 20.1, 27.1 בשעה 10:00

משך הסיור: כשעה וחצי.

מה להביא? יש להצטייד בנעלי הליכה, מים וכובע.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

גן לאומי ירקון – תערוכת צילומים "להתנדב זה בטבע שלי"

רשות הטבע והגנים בשיתוף המועצה הישראלית להתנדבות מציגות תערוכה ייחודית שמבוססת על 40 צילומים שצולמו על-ידי מתנדבי רשות הטבע והגנים במסגרת פעילותם להציל חיה פצועה, משתפים את המבקרים בסיפורים היסטוריים, צופים ונהנים מנופים מרהיבים תוך שיקום וטיפוח הטבע.

היכן: גן לאומי ירקון – במרכז חורשת האקליפטוסים

מתי: ינואר 2023, בשעות פעילות האתר

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית במזג האוויר

סיורים בגן לאומי מגדל צדק

גן לאומי מגדל צדק הוא ריאה ירוקה במרכז הארץ. להנאתכם ארבעה סיורים מודרכים:

1. סובב מצודה ומצודה – סיור מודרך במסלול נגיש המקיף את המצודה. תשמעו את סיפורו של הגן הלאומי ההולך ומתהווה לנגד עינינו ונסיים במצודה. משך הסיור כ – 75 דקות. ההדרכה תתקיים בשעות 10:00, 10:30, 12:00, 12:30, 14:00, 14:30

 2.  בתוך המצודה – סיור מודרך במצודה בלבד, שיספר את סיפורה של המצודה החולשת על דרך היסטורית חשובה וצופה אל מרחבי גוש דן. משך הסיור כ-30 דקות. הסיור יתקיים בשעות 9:00-14:00 כולל (מדי שעה עגולה).

 3.  גבעת הקברים (בדגש עונת הנדידה) – כשתעלו לגבעה תמצאו בה שלל ממצאים מתקופות שונות ובעיקר קברים. בעונה זו מתקשטת הגבעה בשלל גוונים של חורף. משך הסיור כשעה וחצי. הסיור יתקיים בשעות 10:00, 12:00, 14:00. המסלול אינו מונגש.

4. תחנת מידע במצפור בריכות החורף תחנת הסברה, על היווצרות בריכות חורף, עופות מים, דו חיים. משך הפעילות כ-15 דקות. התחנה תפתח בשעות 15:00-10:00

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

מתי: בחודש ינואר 2023 בימי שבת 7.1, 14.1, 21.1, 28.1.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

שקיעה במגדל צדק:
שקיעה במגדל צדק: צילום: גלעד טופז


חידאפולוניה

טיול עצמאי בעקבות כתב חידה ופודקאסט בפינות החמד של אפולוניה

רוצים להוסיף קצת צבע לטיול המשפחתי בגן לאומי אפולוניה? בקשו את כתב המשחק חידאפולוניה במרכז השירות למטייל בכניסה לאתר. בעזרת כתב חידה ומפה תוכלו לצאת למשימה בנקודות המעניינות שבגן הלאומי, ובסוף המשימה תזכו בהפתעה קטנה.

כשתגיעו למבצר תוכלו לסרוק ברקוד ולהאזין להסכת (פודקאסט) שהכנו לכם עם יובל מלחי, אלוף ההסכתים לילדים. אבל שלא כמו הסכת ששומעים בבית או באוטו, כאן תוכלו להאזין לו בזירת ההתרחשויות ולראות במו עיניכם היכן נלחמו הצלבנים במוסלמים, מאין הם הגיעו, למה הם בנו חומה וחפיר ומי ניצח בסוף.

היכן: גן לאומי אפולוניה

מתי:  מתי: בחודש ינואר 2023 בימי שבת (7.1, 14.1, 21.1, 28.1) בשעות 15:00 – 09:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי אפולוניה. צילום: מנו גרינשפן

סיורי חורף למשפחה באפולוניה

בגן הלאומי אפולוניה תוכלו ליהנות ממספר סיורים המוצעים לקהל המבקרים:

סיור ראשון "להרגיש את הטבע ולגעת בעבר" המיועד לכל המשפחה – במהלכו תוכלו להתרשם מוילה רומית, רצפות פסיפס, ומבצר צלבני המספר את סיפור מלחמתם של המוסלמים בצלבנים.

מתי: בינואר בימי שבת 7.1, 14.1, 21.1, 28.1 בשעות 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00

סיור נוסף במקום הוא סיור למבוגרים " מאבק מול הים" במהלכו תשמעו על הקרבות שלחמו בהם כאן המוסלמים והצלבנים ומי ניצח בסופם, ותוכלו להתרשם מדגמי מכונות המצור המוצבות בסמוך לכניסת המבצר ומאבני הקלע המרשימות שנערמו על ידי חופרי האתר בתוך המבצר.

מתי? בינואר בימי שישי 6.1, 13.1, 20.1, 27.1 בשעות 10:00, 12:00.

יו"ש

סיור חורפי בעין פרת

הצטרפו לטיול טבע קצר ומקסים בנאת המדבר המופלאה של עין פרת. סיור חורפי בין הנחלים הזורמים בשצף קצף, הציפורים החורפות, הצבעים והריחות.

היכן: עין פרת – שמורת טבע נחל פרת

מתי: ביום שבת 14.1, בשעות 10:00, 12:00, 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

נחל פרת
נחל פרת. צילום: דורון ניסים

פקח במגפיים בעין פרת   

הטבע שלנו יפה גם בחורף במופעיו הייחודיים: הבורות מתמלאים מי גשם, הנחלים זורמים בשצף קצף, הציפורים חורפות והצבעים והריחות מתחדדים. צאו מהבית ובואו לשמורת הטבע למפגש מרתק עם פקח ולסיור חורפי במגפיים, מעיל ומטרייה. התה עלינו!

היכן: שמורת טבע עין פרת

מתי: יום שבת 14.1 , בשעות: 10:00, 12:00, 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

תחנת מידע ופריחה באתר עין מבוע

עין מבוע הוא אחד משלושת מעיינותיו של נחל פרת, והוא נמצא סמוך ליישוב אלון. בסביבת המעיין התגלה מתחם ארכיאולוגי מהתקופה הביזנטית, הכולל פסיפסים עם דגמים עיטוריים. 

מעטה הנביטה הירוק שצמח בשמורת הטבע נחל פרת בחורף מתחלף בסופו באדרת צבעונית ובריכוזי פריחה. 
עוד באתר בריכת שכשוך, נחל זורם, מסלולי טיול, שולחנות פיקניק וחורשה מוצלת. בנוסף באתר יש מדריך קולי Trip-Talk המשמש כמדריך מלווה למבקר העצמאי.

היכן: שמורת טבע עין פרת – אתר עין מבוע

שעות פתיחת האתר: בימים א' – ה' ושבת: 16:00 – 08:00.  בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00. (הכניסה לאתר עד שעה לפני הסגירה).

הכניסה ללא תשלום.

אתר הטבילה- התגלות בנהר (אפיפניה)

דמיינו המון אדם נרגש, אנשים צובאים על גדת הנהר, קולות שירה נשמעים מתוך אקסטזה דתית, מלבושים צבעוניים, יונים פורחות וטקסים דתיים. זהו חג האפיפניה הלקוח מהדת הנוצרית. לקראת אירועי ההתגלות (האפיפניה) והמוני הצליינים הצפויים להגיע לאתר הטבילה, נערוך סיור מודרך במקום שבו מתקיים האירוע ובו מציינות העדות הנוצריות השונות את טקס האפיפניה במועדים שונים ובשלל טקסים וחגיגות. נתכנס בשומרוני לתדריך הקדמה ולסיור במקום. משם נצא לקאסר אל יהוד, הוא אתר הטבילה, שם נשמע על טקסי הטבילה בעדות השונות ואולי גם נזכה גם לצפות בחלקם (הצפייה בטקסים אינה מובטחת). בדרכנו החוצה נבקר בדיר חג'לא הסמוך – מנזר מדברי פעיל ומעניין. 

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: אתר השומרוני הטוב ,אתר הטבילה ודיר חג'לה. נקודת מפגש-  באתר השומרוני הטוב

מתי: בימישישי ושבת 13-14.1 ו- 27-28.1 בשעות  09:00–12:00.

מי: סיור מגיל 14 ומעלה המתאים למיטיבי קשב. דרגת קושי קלה

ציוד נדרש: להגיע בלבוש צנוע.

בהרשמה מראש ותשלום – קישור הרשמה 

הנביא העממי – נבי סמואל    

קהילת מתנדבי נבי סמואל של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור מרתק בגן לאומי נבי סמואל (שמואל הנביא) בעקבות אמונות ומסורות, כובשים וסיפורי קרבות.

נטייל לאורכו של הרחוב ההלניסטי ובביקור בבית הלניסטי טיפוסי נזכה בהצצה ייחודית בחיי היומיום לפני 2000 שנה, וננסה לאתר את המטבח והכיריים ואת האמבטיה והשוקת המודרנית. נמשיך במעלה הרחוב וניכנס לחללים של המתחם הצלבני המשומר והמשוחזר, ואולי גם נזכה לבקר במחצבה הקדומה ולעלות לתצפית הגג המרהיבה. אחרי הסיור מומלץ ללכת לגן המקלט לצמחים מוגנים ולקנח בביקור במעיין.

עוד באתר: ניתן להזמין סיורים ללא תשלום בהדרכת מתנדבים בתיאום מראש ובימים א—ה בלבד. להזמנת סיורים ולתיאום סיורי חלאקה התקשרו למרכז חינוך והסברה שומרון: 09-9539222.

היכן: פארק (גן לאומי) נבי סמואל 

מתי: מתי: במהלך חודש ינואר בימי רביעי בשעה 11:00 ובימי חמישי בשעה 14:00.  

ללא תשלום. 

ההר המבורך – גריזים

קהילת מתנדבי הר גריזים של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור באתר הר גריזים המתחדש – בין ברכה לקללה ובין שכבות זמן ונופי בראשית. בסיור נשמע על עולמם של השומרונים דיירי השכונה הסמוכה, נציץ לבתי מגורים מהתקופה ההלניסטית, נחפש את שרידי בית המקדש השומרוני וננסה לאתר את קבר יוסף ממרפסת העץ הצופה על העיר שכם, שלמרגלות הר הברכה והקללה.  
חדש באתר: סרט, מיצגים של האתר ממעוף הציפור, תמונות נדירות של העדה השומרונית מראשית המאה ה־20 וגם דף פעילות לכל המשפחה ובו משחק מאתגר של חידות ומשימות. חוויה להורים ולילדים. הסרט מוקרן בחדר ההקרנה במבואת המבקרים.

היכן: אתר הר גריזים

מתי: בימי שישי בינואר בשעה 10:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

חברון הקדומה 

סיור מרתק בחברון הקדומה, בירתו הראשונה של דוד, רועה הצאן וצעיר בניו של ישי מבית לחם, שבה הוכתר ועליה מלך כ־7 שנים עד לכיבוש ירושלים והכתרתה לבירת ממלכת יהודה. בסיור באתר נראה בין עצי הזית העתיקים את שרידי "חומות הענקים", כפי שתיארו אותם המרגלים בסיפור המקראי, ובקרבת מקום נראה גם מקוואות מהגדולים שנמצאו בארץ וכן גתות, בית ייצור לכלי חרס ומבני מגורים. הצטרפו לחוויה מרתקת במקום שבו הכול החל.

שימו לב: אפשר לשלב בסיור בתל גם עלייה לציון קבר ישי ורות וביקור במערת המכפלה ובמיצג "לגעת בנצח" שבמרכז המבקרים בבית הדסה (המיצג בתשלום).
לידיעתכם: תיירות חברון מפעילה היסעית (שאטל) לתל חברון. ההיסעית תצא כל 40 דקות ממערת המכפלה בכל יום חמישי בשעות 10:00–11:20 ובשישי בשעות 10:00–10:40. 

היכן: תל חברון (תל רומיידה)

מתי: הסיורים בתל חברון מתקיימים בימי חמישי ושישי בלבד.
בימי חמישי, כל שעה עגולה, בשעות: 10:00 – 14:00.
ימי שישי, כל שעה עגולה, בשעות: 10:00 – 13:00.
אין צורך בתיאום.

ללא תשלום. מומלץ להירשם מראש בטלפון 050-5989787.

חוזרים לשמורה החבויה

סיור טבע משפחתי בנאת המדבר שבשמורת עינות צוקים – שכיית חמדה יפהפייה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. בסיור נשמע גם את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל, שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות מים לשכשוך.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. 

היכן: שמורת טבע עינות צוקים

מתי: בחודש ינואר בימי שישי ושבת בשעות 10:00, 12:00, 14:00 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

שמורת טבע עיינות צוקים עין פשחה.
שמורת טבע עיינות צוקים עין פשחה. צילום: יניב כהן. רשות הטבע והגנים

דרום

"קוד העתיקות" – משחק בריחה לכל המשפחה בתל באר שבע

משחק בריחה מרתק לכל המשפחה בעיר המקראית, כמה דקות מבאר שבע.

כשעה וחצי של חידות, צפנים, רמזים והקלטות מסתוריות, במרוץ בין חדרים עתיקים, מגדל המשקיף על המרחב כולו ותעלות מים עמוקות – האם תצליחו לפתוח את תיבת האוצר?

מחיר ערכת השתתפות במשחק: ₪20 למשפחה (מלבד דמי הכניסה לאתר).

משחק הבריחה בשיתוף מיזם 929. משך הפעילות: שעה וחצי-שעתיים.

המשחק לגילאי 7+. יש להצטייד בטלפון חכם.

מתי? בכל יום מלבד יום שישי בין השעות 8:00-15:00

תל באר שבע. צילום: נדב טאובה

שמורת טבע חי בר יטבתה – הסיור שאל מעבר לגדר

בחי בר תתקיימנה מגוון הפעלות בימי שבת:

 • סיור נדיר וראשון מסוגו עם מטפלי ועובדי האתר אל "אחורי הקלעים" של החי בר: חדרי הטיפולים בחיות פצועות, גרעיני הרבייה של צבי המדבר, ופרויקט הדגל של השמורה – השבת הראמים לטבע. משך הסיור כ-40 דקות, והוא יתקיים בשעות 10:30, 12:30, 14:30
 • הקרנת סרטונים נדירים מחיי החי בר בחדר ההקרנה
 • פינת יצירה לכל הגילאים – על מה חולמים בעלי החיים?
 • היכרות עם בעלי החיים דרך תערוכה ייעודית במבואת האתר ואוסף קרניים ייחודי
 • קופסאות הבריחה של אסון עברונה – משחק מאתגר לכל המשפחה להיכרות עם שמורת עברונה והאסון שפקד אותה לפני מספר שנים. משך המשחק כשעה וחצי.
 • בנוסף לאלה, מוצבת באתר התערוכה "העץ ואני" – תערוכת צילומים של גולן רידר, ופרויקט הפסיפס של דליה מטמון ותושבי הערבה הדרומית.
 • ניתן להצטרף לסיור האכלת החיות בשעה 10:00 בבוקר.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: שמורת טבע חי בר יטבתה

מתי: בימי שבת בינואר בשעות 10:00-16:00, הסיור בשעות 10:30 12:30 14:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון

גן לאומי עין עבדת – סיור צפרות: אל ציפורי המדבר

מרכז צפרות רמת נגב מזמין אתכם לסיורי צפרות לכל המשפחה. נכיר את ציפורי המדבר בגן הלאומי עין עבדת ונלמד את סודותיהן.

בסיורנו נחפש את הנשר הענק, נשמע על המאמצים להגן עליו ונכיר גם את הזנבן, את שחור הזנב, את הטריסטרמית ואת המדברון.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי עין עבדת – נפגשים בחניה התחתונה של הגן הלאומי.

מתי: בימי שישי בחודש ינואר 6.1 13.1 20.1 27.1 בשעות 10:00, 13:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

גן לאומי ממשית – סיור מודרך בזמן אל ישוב נבטי קדום

היישוב הקדום ניצב על נתיב דרכי הבשמים העתיקות שבין מעלה עקרבים שבערבה לבקעת דימונה.

מי היו תושביה הקדומים של ממשית? איך חיו הנבטים האמידים, מלכי המדבר, ומה קרה להם עם הכיבוש הרומי?

בסיור נשוטט בין שרידי בתיה ורחובותיה של העיר ונחזה באדריכלות מפוארת: בתי אמידים, כנסיות, אורוות סוסים, סכרים ובורות מים.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי ממשית

מתי: בימי שבת בינואר 7.1 14.1 21.1 28.1 בשעות 10:00 12:00 14:00

משך הסיור: כשעה וחצי

מי: המסלול מתאים לכל גיל ומונגש בחלקו.

ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

  הרשמה לניוזלטר

  !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
  .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

  עקבו אחרינו

  0 תגובות