טיול בלונדון בעקבות המלכה אליזבת

טיול בעקבות המקומות המרכזיים שקשורים לחייה של המלכה אליזבת השנייה, כולל הארמונות שבהם חיה והמקומות שבהם שבהם התקיימו אירועים חגיגיים ומשמעותיים של משפחת המלוכה.

המלכה אליזבת השנייה חיה חיים יוצאי דופן בכל קנה מידה. היא עלתה לכס המלכות של בריטניה הגדולה וחבר העמים בשנת 1952 בגיל 25. השנה- שנת 2022, ימלאו לה 70 שנה על כס המלוכה. שלטונה ארוך השנים זיכה אותה בתואר "המלך בעל השלטון הארוך ביותר על פני כדור הארץ".

"דרך העיניים שלה, אתה יכול לראות את כל המחצית השנייה של המאה ה-20", אומר הסופר פיטר מורגן. עם סיפורה ונסיונה העשיר כל כך, אין כמעט מקומות מרכזיים בלונדון שהיא לא ביקרה או גזרה עליהם את הסרט ולמקומות מסוימים יש קשר אישי הדוק במיוחד להוד מלכותה המלכה. הנה סיור בכמה מהמקומות המרכזיים בלונדון שנשזרו בחייה של המלכה אליזבת השנייה.

רחוב ברוטון 17, מייפייר

אליזבת אלכסנדרה מיי ווינדזור, נולדה באפריל 1926 כאן – ברחוב ברוטון 17 בבית העירוני של חברי המשפחה. כשנולדה, היא לא הייתה צפויה להפוך למלכת אנגליה. דודה היה הבא בתור, ואחר כך ילדיו, לכשיוולדו. עוד לפני שהיא הפכה למלכה, הבית נהרס ועכשיו באותו מקום, תמצאו את הנקודה החמה של סלבריטאים Hakkasan Mayfair.

את שנות ילדותה היא בילתה בבית בפיקדילי 145, אבל גם הוא אינו קיים עוד. הוא הופצץ על ידי הגרמנים ב-1940 וכעת עומד במקומו מלון אינטרקונטיננטל.

כנסיית ווסטמינסטר Westminster Abbey

זוהי הכנסייה המרכזית של המלכה בה מתקיימים הטקסים הגדולים. ב-1947, היא נישאה לבעלה פיליפ. והנה פרט מפתיע – הוא, כמוה, היה נין נין של המלכה ויקטוריה, מה שאומר שהיא התחתנה עם בן דודה! אירוע מרכזי נוסף שהתקיים בכנסיית ווסטמינסטר הוא אירוע ההכתרה שלה בשנת 1953. גם הלוויות וחתונות רבות שבהם השתתפה המלכה, התקיימו כאן. פה גם קבורים מלכים רבים.

כנסיית ווסטמיניסטר אבי
Westminster Abbey כנסיית ווסטמיניסטר אבי, לונדון, אנגליה. תמונה: Adobe stock

בית קלרנס

בשנת 1949, הנסיכה אליזבת, בעלה, והתינוק הנסיך צ'רלס עברו להתגורר בבית קלרנס, בית בן ארבע קומות הצמוד לארמון סנט ג'יימס. הם גרו שם עד מותו של אביה, המלך ג'ורג' השישי. כשהיא הפכה למלכה וילדה את הנסיכה אן – היא עברה לארמון בקינגהאם. היא למעשה החליפה בתים עם אמה ואחותה, שעזבו את ארמון בקינגאם ועברו לבית קלרנס. כיום בבית קלרס מתגוררים הנסיך צ'ארלס ואישתו קמילה.

ארמון בקינגהאם

ההיסטוריה שוכנת בכל מקום בארמון בקינגהאם. זה המקום שבו התרחשו רוב ארוחות הערב הממלכתיות, שם ביקרו ראשי ממשלה, שם ניתנו תואר אבירות וגם הנסיך צ'ארלס והנסיכים אנדרו ואדוארד נולדו כאן. המרפסת הקדמית המוכרת לכולנו היא המקום שבו משפחת המלוכה מברכת את קהל המעריצים ומשם צולמו רגעים משמעותיים בחיי משפחת המלוכה. ברחבה שליד שערי הארמון אנשים נוהגים להשאיר פרחים לאחר אירועים טרגיים ולשם תיירים מגיעים כדי לצפות במופע חילופי המשמר.

ארמון בקינגהאם, לונדון.
ארמון בקינגהאם. קרדיט: shutterstock

הגלרייה של המלכה

על פי המסורת, המלך השליט יורש יותר מחצי מיליון מיצירות האמנות הטובות בעולם, המוחזקות בנאמנות עבור העם הבריטי. המלכה אליזבת הייתה יוצאת דופן בעניין זה ממלכים קודמים. היא לא ראתה סיבה לאגור את כולן עבור קירות הארמון שלה. היא לקחה כנסייה שהופצצה במלחמת העולם השנייה ובשנת 1962 הפכה אותה לגלריה של המלכה – מוזיאון קבוע שבו אוצרים ומציגים יצירות שונות. הגלרייה ממוקמת בצד הדרומי של ארמון בקינגהאם, ליד החנויות המלכותיות הרשמיות.

טירת וינדזור

רק 30 דקות מערבית ללונדון, נמצאת טירת ווינדזור. המלכה אליזבת בילתה במהלך מלחמת העולם השנייה בבונקר בארמון הזה, שחלקים ממנו מתוארכים למאה ה-11. המלכה הודתה שזהו שזה הבית האהוב והמועדף עליה. גם הנסיך פיליפ אוהב את המקום, כי אמו נולדה כאן. במשך רוב חייה זה נחשב לבית סוף שבוע, והיא אירחה כאן מספר רב של מנהיגים שביקרו במדינה. הפארק הגדול של ווינדזור משתרע כ- 3 קילומטרים מדרום לטירה.

קפלת סנט ג'ורג', טירת ווינדזור

אמנם מלכים רבים מההיסטוריה קבורים במנזר וסטמינסטר, אבל רבים נוספים, כולל הנרי השמיני וצ'ארלס הראשון, קבורים בקפלת סנט ג'ורג', שנוספה לטירת וינדזור במאה ה-13. בכנסייה השקטה הזו קבורים גם את הסבים, הוריה ואחותה של המלכה אליזבת. גם היא תיקבר כאן כשחייה יגיעו לסופם. בכנסייה זו נערכה גם חתונתם של הנסיך הארי עם מייגן מרקל.

הפארק האולימפי המלכה אליזבת

הפארק האוליפי שנקרא על שמה של המלכה זכה לככב בטקס הפתיחה של משחקי קיץ 2012, בסרטון הומוריסטי שהמלכה עצמה הסכימה לככב בו עם השחקן דניאל קרייג, המגלם את ג'יימס בונד. באמצעות כפילה, נראית המלכה בסרטון קופצת ממסוק ונוחתת באצטדיון האולימפי כדי להכריז על פתיחת המשחקים.

חנויות מזכרות ממלכתיות רשמיות

אמנם בכל דוכן מזכרות בלונדון תוכלו למצוא פריטים עם תמונות של בני המלוכה, אבל ישנן כמה חנויות מלכותיות רשמיות עליהן מפקחת המלכה והן מצוידות בסחורה שאושרה על ידי המלכה – כמו דפוסי חרסינה לציון יום הולדתה ה-90 ב-2016. שלושה מהבוטיקים המלכותיים נמצאים סמוך לדרך ארמון בקינגהאם.

חנות הכלבו סלפיג'ס Selfridges

בית המלכה נוהג להוציא צו מלכותי במסגרתו הוא נותן גושפנתא, חותמת, לעסקים שבהם הוא תומך ועליהם הוא ממליץ. חנויות שמקבלות את הצו המלכותי הנחשק מציגות אותו בגאווה מחוץ לבית העסק. אחת החנויות שקיבלה את הצו המלכותי היא חנות הכלבו היוקרתית סלפריג'ס Selfridges . זוהי חנות שקיימת כבר למעלה ממאה שנה ומהווה את אחת החנויות הפופולאריות ביותר ברחוב אוקספורד. מדובר במתחם ענק של 6 קומות שכולל מותגים, בגדי מעצבים מותגי ספורט שונים, הנעלה, תכשיטים ומתחם אוכל שווה.

רחוב אוקספורד,לונדון.
חנות הכלבו סלפיג'ס ברחוב אוקספורד,לונדון. תמונה: AdobeStock

בית הפרלמנט בלונדון (ארמון וסטמינסטר)

"בית הפרלמנט", או בשמו השני ארמון וסטמיניסטר, משמש כמשכנו של הפרלמנט הבריטי.  הוא אחד מבתי הפרלמנט הגדולים בעולם. פעם בשנה, בבית הלורדים נערך טקס מרשים ומפואר שבו לוקחת חלק המלכה שמגיעה לשם כדי לפתוח את מושב הפרלמנט. היא מגיעה לפרלמנט בכרכרה רתומה לסוסים מארמון בקינגהאם וכמיטב המסורת, היא חובשת לכבוד הטקס כתר יהלומים יוקרתי ( כתר "האימפריאל סטייט") מכספת תכשיטי הכתר במצודת לונדון ונושאת נאום שהוא למעשה גולת הכותרת בטקס המסורתי. בבתי הפרלמנט נערכים סיורים לציבור המבקרים, במסגרתם ניתן לראות מקרוב את כס המלכות בבית הלורדים ממנו המלכה פתחה את הישיבות.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות