המלצה לטיול: ציונות ואקסטרים בגליל המערבי

אחד המקומות היפים בארץ, שיט בסירת טורנדו, ופעילות משפחתית בחומה ומגדל ביום טיול חלוצי בצפון

על ראש הנקרה

בקצה הארץ, על הגבול עם לבנון, שוכן לו אתר מקסים ביופיו הנקרא ראש הנקרה. רכס קירטוני בצבע לבן בוהק המשתפל לתוך הים ויוצר מראה דרמטי במיוחד. התנפצות הגלים בחוזקה על הרכס גרמו להיווצרותן של נקרות, מעיין מערות יפהפיות בתוך הסלע.  בראש הנקרה נוכל לנסוע ברכבל שיקח אותנו היישר אל הנקרות, שם נסייר ביניהן ונצפה בסרט שמסביר על היווצרותן. בין הנקרות יסיירו בפסח משה ובת פרעה בכבודם ובעצמם ויסבירו לילדים על יציאת מצרים, הסיור עם השחקנים יצא כל שעה עגולה ודורש הרשמה מראש.

ראש הנקרה
נקרה בראש הנקרה. צילום: ידין גלעדי.

עוד נוכל לפגוש באתר מנהרה שבה עברה רכבת שחברה בין ישראל ללבנון בתקופת המנדט הבריטי.  דרך הגשר הזה התבצעה בשנת 1944, עסקה של חילופי אוכלוסיות בין המנדט הבריטי לגרמניה הנאצית. לארץ הוחזרו יהודים נתיני ארץ ישראל, שנקלעו למלחמה באירופה בעקבות ביקור יקיריהם, ולגרמניה נשלחו חזרה גרמנים טמפלרים שגרו כאן בארץ , הזדהו עם המפלגה הנאצית, ונחשבו ל”גייס חמישי”.

ראש הנקרה
ראש הנקרה. צילום: ידין גלעדי

בני ישראל והמעפילים באכזיב

לאחר ביקור באתר המרשים נעשה מסלול קצר היורד מראש הנקרה לחוף אכזיב. יש האומרים שהחוף הצפוני הוא החוף היפה ביותר בארץ. הוא כולל בתוכו תצורות סלע מעניינות, בעלי חיים ימיים, היסטוריה, ארכיאולוגיה וגם ציונות. בגלל האופי המפורץ של החוף, מתקיימות מעין בריכות קטנות המהוות בית גידול ליצורים ימיים כמו מלפפוני ים ושושנות ים. בנוסף, זהו החוף הצפוני ביותר אליו מגיעות צבות הים כדי להטיל את ביציהן. כדי לשמור על אוכלוסיית צבי הים אשר נמצאים בסכנת הכחדה, מפעילה הרט”ג חוות קינון מגודרת אליה מועברות הביצים כדי לשמור עליהן מדריסה וטריפה.

הלגונות של חוף אכזיב. צילום: shutterstock
הלגונות של חוף אכזיב. צילום: shutterstock

כמו כן, נשים לב לאנדרטה בצורת אונייה אותה יצר הפסל יחיאל שמי כזכר לאוניית המעפילים “חנה סנש”. האוניה, הגיעה לחוף אכזיב בדצמבר 45′, עלתה על שרטון וטבעה. בניגוד לסיפורי ספינות מעפילים אחרים, נוסעי הספינה הצליחו להינצל ולהתחבא מפני הבריטים בישובי האזור.

כאן שוב אנו יכולים להתחבר לפסח דרך סיפור המעפילים: בפסח אנו מספרים כל שנה את סיפור בריחתו של העם היהודי ממצרים כתוצאה מהתנכלות להם. לאחר מסע ארוך הגיעו בני ישראל לארץ המובטחת ולמרות הקשיים הצליחו לקיים בה ממלכה יהודית עצמאית. לפני כ-130 שנה ההיסטוריה חזרה על עצמה – יהודים החלו לברוח מאירופה ומארצות ערב כתוצאה מהתנכלות להם והחלו לעלות לארץ ישראל. העולים והמעפילים שהגיעו לארץ, הצליחו בסופו של דבר, למרות כל הקשיים, להקים מדינה יהודית בארץ ישראל.

אכזיב
פארק לאומי אכזיב. צילום: shutterstock

לבסוף נראה באתר את העיר הקדומה “אכזיב” שמוזכרת כבר בתנ”ך. העיר הייתה ביתם של הפיניקים, יורדי ים, שנודעו בזכות הפקת צבע הארגמן מצדפה שנקראת ארגמון. עד היום ניתן לראות את הבריכות בהן היו מגדלים הפיניקים את החלזונות הימיים שבהם השתמשו להפקת הצבע.

לאלו מכם שרוצים להרגיש כמו המעפילים באכזיב (ובעיקר אוהבים אקשן ואקסטרים) כדאי מאוד לעלות על סירה בסיום הביקור בחוף – חברת טרק ים המציעה סיורים מודרכים בקיאקים, סאפ או סירות מירוץ “טורנדו” אל עבר אחד האיים הנמצאים בשמורה או לעבר הנקרות, יש להזמין מקום מראש.

פעילות חלוצית לקינוח

לסיום היום ולאחר שהזכרנו את המעפילים הציונים זה רק מתבקש לנסוע כרבע שעה מחוף אכזיב  אל קיבוץ חניתה שנמצא על על גבול ישראל-לבנון.
חניתה עלה על הקרקע במסגרת מבצעי “חומה ומגדל”, בהם קמו בהפתעה יישובי בזק תוך יום אחד. במקום קיים מוזיאון המתאר את הפעילות החלוצית במקום ובפסח יתקיימו הדרכות קצרות שיצאו כל שעה עגולה, חוברת משימות לכל המשפחה תינתן בכניסה לאתר.

הקמת חניתה 1938 חומה ומגדל
עלייתם לקרקע של מקימי חניתה במסגרת חומה ומגדל 21/3/1938. צילום: נחלת הכלל

לתנועה הציונית החלוצית אשר בזכותה שבנו לארץ ישראל לאחר 2000 שנות גלות ישנם מאפיינים דומים למימוש עצמאותם של בני ישראל אשר יצאו ממצרים. בשני המקרים עבר העם היהודי קשיים רבים בדרך להגשמת המטרה – אויבים שרצו להמיתנו, מסעות מפרכים על גבול הבלתי אפשריים ארצה וקשיים בבניית היישוב בישראל/כנען.
למרות כל זה הצליח העם העקשן הזה בסופו של דבר להשיג את מטרותיו – לחזור לארץ כנען בתקופה המקראית ולהקים מדינה יהודית בארץ ישראל בזמננו אנו. מכאן, יכולים אנו רק לקחת השראה ולזכור ש-“לעיתים, כח אמיתי צומח במקומות החלשים ביותר”.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות