פסטיבל חדש נולד – מדבר מבפנים

פסטיבל שלוקח את המטיילים אל מאחורי הקלעים של המדבר, סודותיו ויופיו הנסתר. כ-130 סדנאות, סיורים, מפגשים ושווקים בסופשבוע אחד במרחב שבין מצפה רמון, שדה בוקר וירוחם – פסטיבל מדבר מבפנים, 19-21 במאי.

מאז ומתמיד עורר המדבר סקרנות וסיפורי אגדה ומסתורין נרקמו סביבו. כך גם האנשים שחיים במדבר, שנתפסו כאנשים מיוחדים, רוחניים ויצירתיים. פסטיבל חדש שיוצא לדרך בחודש מאי יאפשר הצצה מעמיקה ומרתקת אל מאחורי הקלעים של החיים במדבר – של בני האדם, בעלי החיים למיניהם, איתני הטבע וחברות קדומות שחיו כאן, אל העוצמות שהוא טומן בחובו ואל הצפוי לו בעתיד.

בתאריכים 19-21 למאי, במשך 3 ימים, יתקיימו כ-130 פעילויות ואירועים, סדנאות וסיורים, מאזור ירוחם דרך מרחב שדה בוקר ועד מצפה רמון, לצד שווקים ססגוניים ומפגשים בשלל נושאים, בהם אמנות, אנרגיה, אסטרונומיה, גיאולוגיה, חקלאות, יזמות, זואולוגיה, בוטניקה, מוסיקה, מים, צפרות, חיי הבדואים, התיישבות ועוד. הפעילויות יועברו על ידי חוקרים מובילים, אנשי מדבר מובהקים, מוסיקאים ויוצרים מקומיים ומומחים בולטים.

כך למשל יתקיימו בתחום האסטרונומיה תצפיות כוכבים במכתש הגדול וממצוק הצינים. שלל מפגשים מרתקים עם עולמם של בעלי החיים כמו סיפורו של הפרא האסיאתי, איך נמלים וחרקים משגשגים במדבר, בעקבות העקרבים במדבר, ספארי נחשים וחיות קטנות במדבר ועוד.

מדבר מבפנים
מדבר מבפנים. צילום: ערן שפי

גם החיים הקדומים במדבר ייחשפו בסיורים מלאי עניין, בהם סיור רכוב באתרי פולחן קדומים, סיור באתר חרותות הסלע, סיור עששיות בעיר העתיקה עבדת ועוד.

המסתורין של חקלאות בתנאי חום ויובש של המדבר יתגלה בסיורים שונים כמו גידול של גפן במדבר וייצור יין, חקלאות קדומה ומים במדבר, טכנולוגיות עתיקות לקיום חיים במדבר וסיור בכרם אשכולות עם טעימת שמן זית.

פסטיבל מדבר מבפנים
מדבר מבפנים. צילום: זיו שרצר

גם מקומם של המוסיקה ומפגשי התרבות לא נפקד. מוסיקה ויצירה במצפה רמון, אקסטטיק דאנס מדבריים, סדנת כלי נגינה יצירתית, סיור לילי מדברי שמשלב מוסיקה והקשבה לקולן של חיות הלילה, מופע unplugged  מקורי בבורות המים הנבטיים, ואמנות וטעימות ברובע דרכי הבשמים .

בנוסף היכרות עם חייו של האיש ששם את המדבר והחיים בו בראש מעייניו – דוד בן-גוריון, האדם, החזון ותפיסתו בנושאים של קיימות, חברה ואהבתו את עולם הספר עם ביקור מרגש בצריף בן גוריון.

צריף בן גוריון. צילום: חנן אפשטיין.

את חיי הבדואים במדבר נכיר מכיוונים שונים, גם דרך עיניהן של נשים בדואיות. נורה זנון תספר את סיפור החיים המאוד מיוחד שלה ותשלב סדנה להכנת לחם בדואי צרוב באש. בחיתה, אישה בדואית מהכפר רחמא לוקחת למסע בין צמחי מדבר וליקוט בשטח. סלימה, בדואית פמיניסטית תקיים מעגלי שיחה בהם תספר על השינויים שהיא מובילה בחברה הבדואית. ג'מיעה תעשה סדנת רקמה בדואית.

שווקי אמנים ואיכרים עם תוצרת מקורית של אמני וחקלאי המקום יתקיימו בירוחם, במצפה רמון ובשדה בוקר.

 פסטיבל מדבר מבפנים
מדבר מבפנים. צילום: ערן שפי

להפקתו של פסטיבל "מדבר מבפנים" שותפים גופים רבים, בהם: אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובחסות בית הספר לקיימות ושינויי אקלים, בית ספר שדה שדה-בוקר, המכון למורשת בן-גוריון, מועצה אזורית רמת נגב, מועצה מקומית מצפה רמון, מועצה מקומית ירוחם, רשות הטבע והגנים, קסם המדבר, אשכול נגב מזרחי, תנועת אור, קרן מיראז׳, אתר החוויה המצפאית, דעת מדבר. כמו כן האירוע זוכה להשתתפות של הגופים הבאים: עתיד במדבר, מו״פ מדבר וים המלח.

פסטיבל "מדבר מבפנים, 19-21 במאי.

כל סדנה, פעילות או סיור יימשכו עד 3 שעות.

מרבית הפעילויות – 30 שקלים למבוגר ו-15 שקלים לילד.

לפרטים ולהרשמה: www.desertfromwithin.org

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות