הערים הכי ירוקות בעולם

שטחים פתוחים, בנייה ירוקה ואנרגיה מתחדשת – לכבוד יום כדור הארץ אספנו כמה מהערים הידידותיות ביותר לסביבה ברחבי העולם, כאלו שמנסות להפוך את כדור הארץ למקום ירוק, נקי ונעים יותר. 

בשנים האחרונות המודעות לשמירה על איכות הסביבה הולכת וגוברת ואנו עדים לשינוי גדול בנושא. מדינות וערים רבות ברחבי העולם פועלות כדי להפוך עצמן לירוקות יותר ולידידותית יותר לסביבה כדי לתרום לשימור וההגנה על כדור הארץ והסביבה שלנו. המאמצים כוללים מגוון של צעדים ביניהם בניית תשתיות חסכוניות וחכמות, קידום ועידוד הפרדה ומחזור פסולת, שימוש באנרגיה מתחדשת וחיסכון באנרגיה, שמירה על שטחים פתוחים, בנייה ירוקה, ושימוש נרחב בתחבורה ציבורית על פני רכבים פרטיים כדי להפחית את פליטת הפחמן והזיהום באופן משמעותי.

הנה כמה מהערים הידידותיות ביותר לסביבה ברחבי העולם:

קופנהגן, דנמרק

קופנהגן נבחרה לעיר הידידותית ביותר לסביבה בעולם לא מעט פעמים. מרבית הכבישים מותאמים עם שבילי אופניים מה שכנראה מסביר את העובדה שרבים מתושביה מתניידים עם אופניים לעבודה או לבית הספר.

קופנהגן  היא העיר המובילה בהפחתת פליטת גזי החממה בעשרות אחוזים מסוף שנות ה-90 והיא מקווה להשיג נייטרליות פליטת פחמן עד 2025.  העיר הידידותית עושה שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים כמו למשל בטריבונות רוח להפקת חשמל וגם כל האוטובוסים עושים מעבר מדיזל לאנרגיה חשמלית. דבר לא פחות משמעותי הוא ששני שליש מהמלונות בקופנהגן הם בעלי הסמכה אקולוגית, מה שאומר שהם עומדים בסטנדרטים המובילים לאנרגיה, מזון ועיצוב בר קיימא. הרבה מהמסעדות שלהם מוכרות אוכל שעשוי ממרכיבים אורגניים ויש להם מכונות למיחזור.

ברלין, גרמניה

ברלין פועלת רבות בנושאי מיחזור ויצירת סביבה בת קיימא והיא ידועה בתפיסה שלה על חשיבות השמירה על ירוק. ברלין קושרת מרחבים ירוקים בצורה יפה לנוף האורבני, ויש בה יותר פארקים מכל עיר אחרת באירופה (מעל 30% מהעיר הם יערות ושטחים ירוקים). גם התושבים בברלין מאוד מודעים לסביבה – מרביתם נוהגים להעדיף תחבורה ציבורית ואופניים מאשר במכוניות והם גם נחשבים לכאלה שמבזבזים הכי פחות מים לנפש באירופה.

ברלין
ברלין. תמונה: Adobe Stock

 פורטלנד, אורגון, ארה"ב

פורטלנד היא לא רק נופים יפים ובתי קפה נהדרים; היא גם נחשבת לאחת המקומות הירוקים ביותר בעולם, ויש בה מרחבים ושטחים ירוקים למכביר. היא גם הייתה אחת הערים הראשונות בעולם שפיתחה תוכנית אב לרוכבי אופניים והולכי רגל עם מערכת מחוברת של שבילים ומסלולים להליכה ולרכיבה על אופניים.

פורטלנד פועלת רבות כדי לקדם את השימוש במקורות אנרגיה מתחדשים כדי לספק את צורכי החשמל של הקהילה, כשהמטרה היא להגיע עד 2050 , ל- 100% שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים ברחבי העיר. העיר פיתחה תוכנית תוכניות לייעול אנרגטי וניהול פסולת ויעד נוסף שקבעה הוא להעלות את שיעור המיחזור של כל החומרים הניתנים למחזור ל-90% עד 2030.

אמסטרדם, הולנד

אמסטרדם הירוקה נחשבת כאחת הערים הירוקות ביותר (ולא, זה לא בגלל הקנביס 🙂 ) אלא בזכות היחס הידידותי לסביבה שלה הן בתחבורה והן בחיי היום יום. היא נחשבת לעיר הבירה הידידותית ביותר לאופניים בעולם, כשכמות האופניים עולה על כמות האנשים והרכיבה על אופניים היא אמצעי התחבורה העיקרי של העיר. גם שיעורי המיחזור גבוהים מהממוצע. בנוסף, אמסטרדם שואפת להפוך לעיר האירופית הראשונה שתהיה נטולת פליטות פחמן עד שנת 2050.

וקסו , שוודיה 

וקסו זוכה להכרה בינלאומית כעיר המובילה את העולם באנרגיה מתחדשת מקומית. מחצית משטחה הם יערות והיא עושה שימוש בהן לייצור האנרגיה המתחדשת. יותר מ-90% מהאנרגיה המשמשת לחימום וכמחצית מכל החשמל המשמש בעיר, מופקים מפסולת עץ מתעשיית היערות המקומית. אין ספק שזה מרשים למדי.

העיר וקסו מקדמת תכנון עירוני ירוק ושיטות בנייה ירוקה.  יש בעיר מערכת שבילי אופניים של 150 ק"מ כדי שההתניידות עם אופניים תהיה קלה ומהירה. הרחובות במרכז העיר אפילו כוללים אזורים ללא מכוניות להולכי רגל ולרוכבי  אופניים בלבד. האוטובוסים בעיר פועלים על ביוגז מפסולת.

סן פרנסיסקו, קליפורניה

מוקפת במים כחולים, בשמים כחולים ובקילומטרים מהפארקים והיערות הטבעיים של קליפורניה, סן פרנסיסקו היא עיר מתקדמת מאוד בכל הקשור לקיימות וסביבה ביחס לשאר אמריקה ולעולם בכלל.

המהפכה האקולוגית של סן פרנסיסקו שינתה את הקהילה בשנים האחרונות – בעיר נהוגים חוקי מחזור קפדניים מה שהוביל לכך שכ-77% מהפסולת בסן פרנסיסקו ממוחזרת. היא גם הייתה העיר הראשונה באמריקה שאסרה על שימוש בפלסטיק. 

נתון מעניין נוסף הוא שאחוז הבתים שמשתמשים שם באנרגיה סולארית הוא כפול מהממוצע בארה"ב. בנוסף, לא פחות ממחצית מאוכלוסייתה צועדת ברגל, באופניים או משתמשת בתחבורה ציבורית כדי להגיע לעבודה. 

ונקובר, קנדה

וונקובר הקרובה להרים ולטבע, היא אחת הערים הנחשקות בעולם וגם אחת הידידותיות ביותר לסביבה.  העיר פועלת רבות בנושא ואף הציבה יעדים שאפתניים רבים כולל שאיפה לאפס בזבוז פסולת עד 2040, כמו גם הרחבת השימוש באופניים ובתחבורה ציבורית במקום כלי רכב פרטיים. בדומה למקומות אחרים ברשימה זו, גם ונקובר מאוד ידידותית לאופניים.

העיר משיגה תוצאות טובות בכל הנוגע לאחוזי פליטת פחמן דו-חמצני ואיכות האוויר. היא מתהדרת בשפע של פארקים וגם עושה שימוש באנרגיה מתחדשת ובנייה ירוקה בהיקף נרחב. 

רייקיאוויק, איסלנד

איסלנד נראית לעתים קרובות כמו משהו מתוך אגדה: אוטופית ויפה. יש לה שפע מפלים, הרי געש, גייזרים , מעיינות חמים ומקורות גיאותרמיים טבעיים– שאת כולם היא מנצלת בחכמה מרשימה למדי כמקורות להפקת אנרגיה מתחדשת במקום מקורות אנרגיה מזהמים. החימום לבניינים מגיע מהמעיינות החמים וגם רוב החשמל של רייקיאוויק מופעל על ידי סכרים הידרואלקטרים הבנויים על נהרות קרחונים. זו בהחלט דוגמה לעיירה שמשתמשת בכל המשאבים שיש לה לטובת קהילה ירוקה יותר. יש בעיר גם אוטובוסים חשמליים, וההתניידות ברובה היא לא דרך רכבים פרטיים אלא באמצעות תחבורה ציבורית, הליכה ורכיבה על אופניים.

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות