פסטיבל דרום אדום 2023 – כל הסיורים המתוכננים

במסגרת פסטיבל דרום אדום 2022 ובשיתוף קרן קיימת לישראל יתקיימו במהלך חודש פברואר מגוון סיורים לרווחת המבקרים בפסטיבל, במרחבים הירוקים בין נחל שקמה לנחל הבשור בצפון הנגב. להלן רשימת הסיורים המלאה ובין השאר: סיורי פריחה מודרכים ללא תשלום, סיורים לאוהבי היסטוריה, סיורים קולינאריים ועוד.

סיורי פריחה מודרכים – בהרשמה מראש

סיורים מטעם קק"ל ועמותת התיירות – תשלום סמלי למשתתף 10 שקלים

 שביל במ"ה – בטחון מים התיישבות (סיור רכוב)
כל שני ושבת- נקודת מפגש בתחנת ההסעה הסמוכה לשער הכניסה לקיבוץ יד מרדכי.
נצא ברכב אל דיר סונייד – תחנת הרכבת המנדטורית ונתרשם מהגשר עליו עברה המסילה ממצריים לישראל, נמשיך לאורך גדר קבוץ ארז אל האנדרטה של חטיבת יפתח פלמ"ח, נערוך תצפית אל מעבר ארז ויד מרדכי, נמשיך בנסיעה דרך גבעת הפרוז'קטור וגבעת הפילבוקס של ניר עם. נסיים בתצפית מרשימה על כל המרחב במצפה שדרות.

מים חקלאות ופריחה בנגב – חניון באר מרווה יער שוקדה (סיור רגלי)
כל שלישי – נקודת מפגש בחניון באר מרווה סמוך לשולחנות
החקלאות המשגשגת בנגב המערבי זיכתה את האזור בשם "אסם התבואה של ישראל". התפתחות החקלאות וההתיישבות שהחלה עם הנחת קו המים ל-11 הנקודות בסוף שנות ה-40, הובילה עם השנים לפיתוח ויצירת סביבה ירוקה. סיור רגלי לזכרה של מרווה בביאן, בקיבוץ עלומים.

אל בתרונות רוחמה (סיור רגלי)
כל שלישי – נקודת מפגש 200 מטר לפני הכניסה לקיבוץ רוחמה מצד שמאל.
נוף ציורי של גבעות מעוגלות הנצבע בשלל צבעים, הודות לפריחות מרהיבות וגידולי השדה. נגיע אל חורבת ג'ממה- שרידי כפר ערבי של פלחים ועובדי אדמה, אשר בנו ביתם לשרידי ישוב ביזנטי עתיק. נעבור בשבילים לצד מרבדי הכלניות ונקודות תצפית מרהיבות ונשמע על סיפור ההתיישבות באזור, החל מתקופות קדומות ועד ימינו.

כשנחל פוגש ים – נוף מרהיב ומפתיע (סיור רגלי)
שלישי 7/2 ו-14/2 – נקודת מפגש – חוף זיקים, במגרש החנייה, סלול כורכר
דרך ארוכה עושים נחל שקמה ויובליו בחתירה מהרי חברון מערבה בדרך אל הים. למרות אגן הניקוז הגדול זהו נחל אכזב ועם זאת מוזמנת למטיילים הפתעה – זרימה של מים בין דיונות וחולות.
בסיור תגלו מי, מתי ולמה בנו את הסכר ותיהנו מהליכה בנוף ציורי ופורח אל חוף זיקים.

יער בארי – חניון רעים "דרך מתקני המים" (סיור רגלי)
כל רביעי – נקודת מפגש – בכניסה לחניון ליד הבאר
סיור החוצה את חלקו הדרומי של יער בארי. בסיור נתוודע אל שיטות איסוף ואיגום מים לאורך ההיסטוריה. בניית מתקני מים קדומים, בורות, בארות לאגירה ושינוע מים שיובילו את המטיילים במנהרת הזמן של ההתיישבות לפני קום המדינה ולאורך ההיסטוריה.

פארק נחל גרר – יער שרשרת (סיור רגלי)
כל רביעי ושישי – נקודת מפגש: בחניון הראשון של פארק נחל גרר מצד ימין.
נחל גרר שימש כמקור מים חשוב עוד מימי המקרא כפי שמעיד ספר בראשית בו מסופר על יצחק חופר הבארות. במהלך הסיור נלמד מהממצאים הארכיאולוגים המספרים את סיפורן של תקופות התיישבות רבות במהלך ההיסטוריה של ארץ ישראל, החל מתקופת האבן ועד היום. נכיר את הצמחייה הייחודית שגורמת ל"העלמות" המים מיוני ועד אוקטובר ואת החי הייחודי לאזור שמהווה גם ציר נדידה לציפורים. לבסוף, נקנח בפריחת הכלניות.

דרך נופית הבשור – קטע צפוני – חדש! (סיור משולב – רכוב ורגלי)
כל חמישי ושישי – נקודת מפגש: צומת רעים, בכניסה המשולטת אל הדרך הנופית.
הדרך מלווה את הגדה המזרחית של נחל הבשור לאורך 13.5 ק"מ ומאפשרת מבט וגישה אל מוקדי ענין לאורכה: תצפית אל מפגש הנחלים גרר ובשור, אל בוסתן, בארות, שרידי יישובים, מרחב בו עברה דרך הבשמים בעת העתיקה ולאחר אלפי שנים גם הצבא הבריטי הניח כאן מסילת ברזל לרכבת. לקראת סיום נגיע לחניון תצפית תל גמה האוצר בקרבו עבר מפואר החל מהאלף הרביעי לפני הספירה.

סיפור אישי של תושב- חיים סמוך לגדר. (סיור רכוב)
כל חמישי-נקודת מפגש: תחנת הדלק ביד מרדכי
סיור ייחודי ומרתק עם דובי – על ההתיישבות, החקלאות, הנופים, המורשת וההתמודדות.

דרך נוף הבשור התיכונה (סיור רכוב)
כל שישי – נקודת המפגש – חניון הררי
דרך נוף הבשור התיכונה חושפת   טפח נוסף במראה הייחודי של הנגב המערבי ונחל הבשור. בסיור נעבור לאורך 13 הק"מ של הדרך, נתחיל בנסיעה בין פרדסים ונחצה את יער המילואים, נעצור לתצפית ממצפור שי הממוקמת 90 מ' מעל פני הים ומאפשרת מבט על המרחב שבין עזה לבאר שבע. נמשיך אל אחת מנקודות התצפית היפות באזור – המצפור על מאגר נירים, נשמע על בעיית המים וכיצד באה על פתרונה. נמשיך בנסיעה ל'באר הדקלים'- זכר לכפר קטן שסיפורו מהווה תעלומה בלתי פתורה.

שביל הזהב ביער להב – חורבה אבו חוף (רכוב)
כל שבת – נקודת מפגש – ליד שער הכניסה למוזיאון ג'ו אלון
'חורבה אבו חוף' היא שטח פתוח המשתרע על פני כ-1,100 דונם, מוקף כמעט מכל צדדיו ביער להב. סיורנו יעסוק בתקופה הביזנטית עם הקמת יישוב נוצרי גדול במקום. בתחילת המסלול נצפה באחת מבארות המים הקדומות בישראל שהשתמרה. נפגוש עדויות להתיישבות קדומה- מערת מגורים, גת, שרידי מחצבה וקולומבריום ייחודי. נחפש את מטמון המטבעות הזהב שהוסתר כאן על פי סיפוריו של גובה מיסים מטעם השלטון העות'מני.

זהב שחור ופריחה אביבית (רגלי)
שבתות 11/2 ו-18/2 – נקודת מפגש: רשמו בwaze  גבעת חוליקאת 138  .
על כביש 232, כחמישה ק"מ מדרום לצומת גבעתי מתנשא משלט חוליקאת, הכניסה רק מצפון
שירים רבים נכתבו על חוליקאת, על קרבות מלחמת השחרור ועל הנפט הזורם בעורקיה. הצטרפו לסיור הרגלי ותפליגו אל העבר בשלל ספורים ותתענגו על מראה הנוף הנשקף והפריחה האביבית לאורך המסלול.

דרום אדום
מרחבי כלניות. פסטיבל דרום אדום. צילום: רפי-בביאן

סיורים מטעם רשות הטבע והגנים – פרויקט משרד התיירות לעידוד מורי הדרך

מגבעת הכלניות אל יער ניר משה ב"דרך היאומנרי" (סיור רכוב)
כל שני – נקודת מפגש רושמים בwaze גבעת הכלניות קבר אריאל ולילי שרון, מחנים את הרכב ועולים לחלקה.
נתחיל בגבעת הכלניות, מקום מנוחתם של לילי ואריאל שרון ונצא לסיור רכוב על דרך נוף שאורכה 3.7 ק"מ. סיפור מפעל ההתיישבות בצפון הנגב: חקלאות, מים, הקמת המושבים בשנות ה-50. בסיור נסקור את סיפור מלחמת העולם הראשונה דרך סיפורם של 'פרשי היאומנרי' שהיו חלק מהצבא של האימפריה הבריטית בפיקודו של אלנבי. נתוודע אל התפתחות מפעל המים מאז ועד היום ונסיים בתצפית על שדה הקרב בשדות ניר משה.

חניון ורמולן – יער בארי ודרך השישה
ימי שלישי ושישי – נקודת מפגש – חניון יונתן ורמולן ליד צומת סעד סמוך לתחילתו של השביל המונגש ביער.
בדרך השישה העוברת ביער בארי, הגדול ביערות קק"ל בצפון הנגב, על שמם של שישה לוחמי שריון שנהרגו ברצועת עזה. ננוע על חלק מדרך השישה ונשמע סקירה על התיישבות, חקלאות, אנרגיה מתחדשת, מים ובטחון בנגב אז והיום. נראה את מאגר המים שנפרץ ונתוודע לסיפורו של החייל יונתן ורמולן . נסיים במגדל המים המספר את סיפורה של בארות יצחק הישנה וסיפור ההתיישבות בנגב.

סיור מטעם רשות העתיקות

לגעת בעבר עם רשות העתיקות
ימי שני 6/2 ו-13/2 בית הכנסת העתיק מעון – נירים
"נחזור בזמן" עם הדרכה מקצועית שתפגיש את המבקרים עם הקהילה היהודית שהתקיימה במקום בתקופת המשנה והתלמוד ונתוודע אל רצפת הפסיפס המרהיבה של בית הכנסת הקדום. הפסיפס עבר שימור והוחזר לאתרו בסיוע ומימון קרן קימת לישראל, מ.א. אשכול ורשות העתיקות. 

שבת ישראלית – מטיילים בסופי שבוע ונכנסים לאתרי מורשת ללא עלות

תיירות יד מרדכי
"קיבוץ של פעם" – בכל שישי ושבת בית האוסף "קיבוץ של פעם" שם אנו מספרים בעזרת החפצים את סיפורם של המתיישבים החלוצים, את חיי היום יום של ילדי וחברי הקיבוץ, חיי שיתוף ושוויון, חיים דלים בחומר אך עשירים ברוח.
בכל שישי ושבת במסגרת "שבת ישראלית" בית האוסף "קיבוץ של פעם" בין השעות 10:00-13:00.

טלפון להרשמה: 077-7295701

מוזיאון יד מרדכי, משואה לתקומה ואתר שחזור קרבות תש"ח
סיור מרגש העוקב אחר סיפורו של העם היהודי בעשור הטרגי והדרמטי של השואה והתקומה. הסיור כולל ביקור במבנה המוזיאון הייחודי בו תצוגות שואה והקמת הקיבוץ. הסיפור עוקב אחר מאורעות השואה ומציג בעיקר את סיפורו של גטו ורשה – הגדול בגטאות ברחבי הרייך הגרמני, תוך זיקתו של הקיבוץ המתהווה לרוח המורדים. דגם הגטו המרשים והיחיד מסוגו ושחזור בונקר המורדים בגטו ורשה מעניקים חוויה רב-חושית, מלמדת ומרגשת.

בנוסף, נבקר באתר הקרב אשר בגבעה הירוקה האוצרת בתוכה מעשי גבורה יוצאי דופן וסיפור מרתק אודות 150 חברי וחברות קיבוץ יד מרדכי ולוחמי הפלמ"ח בקרבות תש"ח בדרך אל הקמת המדינה.

במקום יש תעלות קשר ועמדות קרב אליהן תוכלו להיכנס ולחוות מקרוב את סיפור עמידתם בקרב של מעטים מול רבים. הסיור כולל גם ביקור ב פסלו של מרדכי אנילביץ' ומגדל המים המופצץ, ובמשוריין שפינה את ילדי הקיבוץ ב"מבצע תינוק. אתר שחזור הקרב תש"ח – מגיל 3 – מוזיאון משואה לתקומה מגיל 10.

שישי-שבת בין השעות 10:00-14:00. בתיאום טלפוני מראש: 0777295700

מרכז 'בארות בנגב' קיבוץ עלומים

1. סיור "חולמים ולוחמים" בקיבוץ עלומים
סיור חלוצי וציוני הנע בעקבות ההתיישבות היהודית בנגב, בימים ההם ובזמן הזה. בסיור נבקר ב-2 תחנות המשלימות יחד את הסיפור המרתק של קבוצת בארות יצחק שבמשך שנים הוצנע ונשכח. נתחיל בביקור מודרך באולם המורשת שבעלומים: תערוכת חפצים מספרים, הדרכה מקצועית ומיצג מולטימדיה. נמשיך באוטובוס של הקבוצה/באופניים/במכוניות או בטיול רגלי אל “אתר המגדל” – אתר המורשת הלאומי הנמצא בלב השדות של קיבוצנו. משך הסיור: כשעה וחצי.

פתוח ימי שישי במסגרת שבת ישראלית ובהרשמה מראש: 077-7295741.

2. סיור "קיבוץ של פעם" בקיבוץ עלומים
בקיבוץ עלומים נעבור בין תחנות המספרות את סיפורה של התיישבות חקלאית, דתית ושיתופית בצל המלחמות, נסייר ליד רפת, בבתי האריזה, בחדר האוכל, בבית הכנסת ובבתי הילדים. בסיור נבקר בבית הכנסת, פעמון הקסאמים של רפי ועוד.. נשמע איך חיים בקיבוץ שיתופי ועל החיים בעוטף עזה. משך הסיור: כשעה וחצי. טלפון: 077-7295741

מצפה גבולות חוגג 80 בפעילות חלוצים לכל המשפחה  

מצפה גבולות חוגג 80 ומזמין אתכם להצטרף לחוויה, מתי בפעם האחרונה התחפשתם לחלוצים?  מתי בניתם בלבני בוץ? צוות מצפה גבולות מזמין אתכם לחוויה משפחתית קסומה.

מצפה גבולות הינו אתר מרתק מראשית ההתיישבות הציונית בנגב. לבני הבוץ (אדובה) ממנו בנויים קירותיו וחומותיו של מצפה גבולות, חובקים בתוכם את סיפורו המאלף של היישוב הראשון בנגב המתחדש.

סיפורנו מתחיל במאי 1943 וממשיך עד היום. נשמע את סיפורה של ההתיישבות הראשונה בנגב נפתח את הממטרות הממחישות את מי הגשמים ונרטב במשחק מים, נלמד כיצד אגרו את מי גשמים וכיצד הביאו מים לנגב. נתנסה בסדנא חווייתית של בניית בלבני בוץ (אדובה) ממנו בנויים מבני האתר. נבקר במאפיית הלחם אשר שימשה את ראשוני המצפה בימי מלחמת העצמאות ונלמד על חיי החלוצים. הפעילות פתוחה  ללא תשלום ובהזמנה מראש, בכל שישי בשעות 10:00, 11:30 ושבת בשעות 10:30, 13:00, 14:30. מותנה בהזמנה מראש https://tickchak.co.il/16154 או בטלפון: 077-7295743

הגדת חבל ימית | דקל

סיפור חבל ימית בנימה אישית, על החלטת משפחות להפריח את המדבר בצפון סיני, לבסוף לוותר על בית למען השלום, אך לא לוותר על הפרחת השממה ולהשקיע ברעיון החלוצי בשנית, בנגב המערבי .
מותנה בהזמנה מראש: 077-7295776

אתר ראשונים | רוחמה

אתר הראשונים אוצר בתוכו את ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית בנגב בעת החדשה ואת חוסנו של העם במצבים קשים והתעקשותו לא לוותר על זכותנו על הארץ. ב-1912 הוקמה חוות רוחמה על אדמות רוחמה המדבריות, חלוצים צעירים יוצאי רוסיה באו למקום, עבדו, חפרו באר ונטעו עצים. מאז ועד 1936 נעשו שלושה ניסיונת ליישב את המקום ולחיות מחקלאות, ושלושתם לא צלחו. הטורקים היו מעורבים בפירוק ההתיישבות הראשונה, האנגלים התנכלו לשנייה, ולשלישית הרעו הבדואים, לאחר שנעזבה. מזג האוויר המדברי ואסונות טבע פגעו במקום. ב-1944 עלה על הקרקע גרעין של השומר הצעיר, ומאז קיים במקום יישוב פורח. גם בתקופת מלחמת השחרור היווה המקום מרכז לפלמ”ח.

מותנה בהזמנה מראש באתר https://tickchak.co.il/16152 . טלפון: 077-7295778

מוזיאון מורשת צאן ברזל | צאלים
המוזיאון מספר את סיפור המורשת הציונית והישראלית המתבטאת בעבודות מתכת של בית מלאכה ירושלמי קטן. סיפור משפחתי מרתק, שבאמצעות אלפי פריטים, סמלים, מטבעות, מדליות ותבליטי ברזל, ממחיש את ההיסטוריה של א"י, הציונות ומדינת ישראל, מתחילת המאה שעברה. אתר זה משתתף בפרויקט 'שבת ישראלית' ופתוח בשישי-שבת להדרכה ללא תשלום. להזמנות: 077-7295777


נקודה ירוקה – גן בוטני "סיור ממדבר לנווה מדבר" בקיבוץ ניר עוז
סיור מודרך 'ממדבר לנווה מדבר' בגן הבוטני בקיבוץ ניר עוז, נווה מדבר אקולוגי שהוא פלא מדעי.
בסיור נספר ונחוש את סיפורו של הקמת קיבוץ על סף המדבר אדמה ללא צל לנווה מדבר אקולוגי חסכוני במים ומשאבים שבו 50% משטח הגן ללא השקיה שתקציב המים הוא רק 50% בהשוואה למומלץ להשקיה בצפון הגשום. בשטח לא תראו זאת – הגן חסכוני במשאבים שתקציבו רק 60% בהשוואה לאחרים.
לילדים ולצעירים בנפשם נגלגל על הדשא ונהנה מעץ פיקוס ענק שמשורשיו נארגו סולמות, נדנדה, ובית קופים על העץ.
לגן המיוחד ברמה בינלאומית צמוד גן בוטני שבו נבדקים לגידול ללא השקיה בסף המדבר מאות מינים מרחבי העולם.
30 ₪ למשתתף בקבוצה, ילדים עד לגיל 4 – חינם. שימו לב- קיום הפעילות מותנה במינימום משתתפים.

טלפון להרשמה: 077-7295820

מו"פ דרום | סיור בתחנת ניסויים חקלאיים | 077-7295806
מטיילים בנגב | יתד | סיורים מודרכים | 077-7295827

חוות הקקטוסים | תלמי יוסף | 077-7295725
סיור ופעילות מגניבות בחוות הקקטוסים המדהימה בעלת הותק של 30 שנה.
בחווה ישנם עשרות אלפי סוגים של קקטוסים וסוקולנטים בכל הצבעים והגדלים – צריך לראות כדי להאמין.
בשבתות יופעלו במקום פינות יצירת ושתילה לכל ילד.

ימים א-ה 10:00-14:00, יום ו' 9:00-13:00, שבת 10:00-14:00


סיורים מודרכים בשדרות

שישי חגיגי במצפה שדרות – גבעת קובי

כל ימי שישי בחודש פברואר, הדרכה מקצועית ומקומית על החיים בשדרות. פתוח לקהל הרחב ללא עלות. סיור מתקיים בכל שעה עגולה בין השעות 9:00-12:00 . טלפון לבירורים – 077-7295787

סיורי איזיריידר- מגלים בגלגלים את הדרום האדום
סיורי פריחה משגעים בכלי השטח החדש שהטריף את המדינה- איזיריידר.
מאגם המוזיקה למאגר נירעם דרך השבילים והפריחה.
לתיאום מראש והרשמה – 077-7295825

בית המייסדים – מרכז המבקרים שדרות

נשמע ונחווה את סיפורה של הייחודי של שדרות מאז ועד היום, דרך החלוצים שהקימו את העיר, המוזיקה המדהימה שיצאה מהעיר ועד הפיכתה לעיר של חוסן והתמודדות מול הטרור ומשברים נוספים. כל שישי בשעות 9:00 ו-11:00. עלות – 25 לאדם.
רכישת כרטיסים: https://eventbuzz.co.il/lp/event/zmwnb או 077-7295801


על הגבול עם יפעת בן שושן | 077-7295792 -סיורים מודרכים בכל עוטף עזה

בואו להכיר מקרוב את העוטף כפי שלא הכרתם. יפעת בן שושן, תושבת נתיב העשרה, עורכת סיורים לקבוצות, למשפחות ולבודדים (בתיאום מראש).
אז איך אנחנו חיים כאן? איך אנו מגדלים את ילדינו? איך עושים פה חקלאות מצויינת? איך זה שאין פה בתים פנויים? איך בנוי המכשול התת קרקעי? מה יש פה לאכול? איך שדרות הפכה להיות עיר בצמיחה? איך מייצרים חוסן אישי וקהילתי? למה יש חומה בנתיב העשרה ואין בנחל עוז? ועוד המון שאלות שעליהן יפעת עונה ומספרת במהלך סיור מרתק שבו נעבור ונבקר באתרים הכי מפתיעים בעוטף עזה.

הסיור יגיע גם למסעדות המפתיעות של האזור וגם לחדרי האוכל הקיבוציים – אתם תבחרו.
בנוסף – נתארח בביתה של יפעת בנתיב העשרה לכיבוד קל וסיפורו של הישוב הקרוב ביותר לגבול. תשמעו מהיכן באו ואיך זה לגור פה עם המון תקווה בלב.

משך הסיור – החל משעה וחצי ועד 7 שעות – תלוי במספר האתרים שתבחרו לסייר בהם איתה.


"תיירות עד הקצה" | נתיב העשרה

סיורים מיוחדים לקהל הרחב בכל שישי ושבת הכוללים מפגש עם תושב/ת המקום שיספר את סיפורו של המושב מימיו בחבל ימית, הפינוי, העלייה לקרקע במיקומו החדש, חקלאות היי-טק, אתגר החיים במושב צמוד גדר ובעיקר על קהילה חזרה, חוסן פיתוח וצמיחה.
לאחר המפגש נצא לסיור שכולל ביקור בתצפית מרהיבה על שם אל"מ ניר פרס ז"ל וביקור בחומת הגבול שם נקבל הסבר על החומה והמכשול נגד מנהרות החדש.
הביקור כולל אירוח מפנק עם קפה וטעימות מתוקות תוצרת מקומית.
במקום יהיה ניתן לרכוש מגוון מוצרים שכולם תוצרת מקומית (ירקות ,דבש, ריבות ,פטל ועוד..)

הסיורים לקהל הרחב בכל שישי בשעה 10:00 בבוקר, ובשבת בשעות 10:00 ו-14:00 – הרשמה מראש.
לקבוצות מאורגנות בכל ימות השבוע בין השעות 08:00-17:00 – בתיאום מראש.

מחיר למבוגר – 35 ש״ח, ילדים בגילאי 5-12 – 15 ש״ח, ילדים עד גיל 5 חינם. מחירים לקבוצות מעל 25 משתתפים: מבוגר – 28 ש״ח, אזרח וותיק – 25 ש״ח.

טלפון: 077-7295807

"בכרם" תיירות כרם שלום |  כרם שלום

בכרם שלום תמצאו סיורים מרתקים המספרים את סיפור עוטף עזה והקהילה החלוצית המעורבת במקום, סדנאות אמנות ופעילויות למשפחות וקבוצות בכל הגילאים:
"סיור בכרם": הדרכה מרתקת בכרם שלום – בוא לראות איך תושבי היישוב הכי קרוב לרצועת עזה חיים ומתמודדים עם אתגרים שונים בסיור מרתק ומפתיע.
"ציור קיר בכרם": אמנות חומה ייחודית- בואו לסיור סביב חומת כרם שלום כולל תצפית מהחומה לכיוון משולש הגבולות, צפו בתצוגת האמנות והגרפיטי על חומת כרם שלום והשתתפו בסדנת ציור על החומה בהדרכת אמנות ציורי קיר.
פתוח כל ימות השבוע למעט שבתות, בתיאום מראש. טלפון: 077-7295844
45 ש"ח למשתתף מגיל שנתיים.
30 ש"ח למשתתף בקבוצה מעל 15 משתתפים.

מנווטים לדרום אדום | זינוק מתחנת הדלק כפר עזה

ימי שישי 3.2, 10.2, 17.2, 24.2 בשעה 8:30 ובשעה 10:00.
פעילות של מרכז קטיף להנצחת גוש קטיף , ניווט סלולרי בעקבות סיפור ההתיישבות היהודית בחבל עזה. ניווט לתחנות באזור הנגב המערבי, תצפיות, משימות. הפעילות מתאימה לכל המשפחה. בעת ההזנקה יינתן הסבר מפורט, מפה ומשימת ההתחלה.
עלות: 20 ש"ח למשפחה, הניווט מתבצע ברכבים פרטיים, רכישת כרטיסים באתר – https://tickchak.co.il/37947

לקראת שבת בעוטף – סיור, קבלת שבת מוסיקלית ישראלית וארוחת ערב משותפת | נחל עוז

סיור בקיבוץ נחל עוז וסביבתו: צפייה בסרט במרכז המבקרים, תצפית על הגבול וכלניות. לאחר הסיור התכנסות לקבלת שבת מוסיקלית ישראלית במועדון הקיבוץ באווירה פתוחה ומשפחתית, בהובלת קהילת שער הנגב של התנועה הרפורמית. לאחר קבלת השבת ארוחת ערב משותפת.

יום שישי 17.2.23 בשעה 14:00 (סיור) ובשעה 17:00 – קבלת שבת וארוחת ערב.

40 ש"ח למבוגר/ת, 20 ש"ח לילד/ה מגיל 6.

יש להירשם מראש בקישור- https://forms.gle/vSntntydyxwCnToP6. טלפון: 052-3815079

"תפדלו" – סיורים, שוק, סדנאות ואוכל ברהט

החוויה הבדואית ברהט, שמחים להזמין אתכם לחוויה בלתי נשכחת בעיר הבדואית הגדולה בישראל. אתם מוזמנים לחוויה של ריחות, צבעים, חושים וטעמים – בואו להכיר את רהט שלא הכרתם דרך סיורים רגליים עם מדריכים מקומיים בשוק העירוני, סדנאות ואירוח ביתי מסורתי בו אנו גאים.

הפעילות מתקיימת בתיאום מראש. אז – תפדלו…נשמח לראותכם. טלפון: 077-7295836

נדודים-מסעות בטבע | זמרת

טיולי חמורים בעקבות שבטי הנוודים בין השדות ומרבדי הכלניות. צאו למסע הטומן בתוכו קירבה, חיבור, גילוי והתחדשות. במהלך הטיול נעמיק את הקשר עם הטבע והסובב אותנו דרך התנסות במיומנויות קדומות: הדלקת אש ללא גפרורים, גילוף כפיות, גששות, מודעות ופתיחת החושים ועוד. נאכל ארוחת נוודים סביב המדורה ונישן תחת שמים זרועי כוכבים. הטיולים החל משעתיים ועד שבוע שלם הכולל לינה בשטח.

ימי א-ה שעות פעילות: 9-17:00. ימי ו' שעות פעילות: 9:00-14:00. טלפון: 077-7295705

חוות הדקלים- על ערוץ נחל גרר, מול מושב תדהר


חוות הדקלים משלבת בין פעילות כיפית ומהנה לכל המשפחה עם חיבור עמוק ומשמעותי לטבע. בחווה תוכלו להנות מסיור בין חיות החווה, פיקניק על הצוק המדהים של חוות הדקלים, משחק מחפשים את המטמון (בימי שישי), סיור עששיות (בימי חמישי) ועוד. בנוסף, החווה מציעה מגוון אפשרויות לינה בתיאום מראש.

ימים א'-ו' . הכניסה והפעילויות בתיאום והרשמה מראש בטלפון: 077-7925866. לא בשבת.
מחיר כניסה: 40 ₪ לאדם, חפש את המטמון 45 ₪ לאדם.

משק שחף חוות רות – טיולי סוסים ופעילות במגרש רכיבה

פעילות לילדים במגרש רכיבה בחווה, שעורי ניסיון לילדים וטיולי סוסים בחיק הטבע למשפחות/זוגות/קבוצות בין מרבדים ירוקים ואדומים, נחל זורם ועוד.
בחלק מהימים אנו פותחים דוכני אוכל ושתיה בחווה.
פעילות בחווה מגיל 5, טיולים מגיל 8 (ובתנאי שנראה יכולת רכיבה).
מחירים:
טיול של כ-90 דק 250 ש"ח לרוכב.
טיול קצר כ-45 דק 180 ש"ח לרוכב.
פעילות ילדים בחווה כ-30 דק 140 ש"ח לילד.

טלפון: 077-7295723

לאוהבי היסטוריה ומורשת -סיורים בניחוח היסטורי

 מעוז מול עזה | קיבוץ סעד

ימים א'-ה' בשעות 8:00-22:00, יום ו' 8:00-14:00, סגור בשבת.
"המחרשה תיקבע את גבול המדינה שבדרך!!" אתר הראשונים של קבוץ סעד מספר באופן מוחשי וחווייתי את סיפור ההיאחזות של עם ישראל, מימי האבות המייסדים של האומה, אברהם ויצחק, עבור בחלוצי הציונות הדתית, מלחמת העצמאות , ההתיישבות בנקודת הקבע, התבססות ופריחה, דרך המבחנים הכלכליים והבטחוניים, וישוב פורח שכבר 4 דורות חיים בו. הרצאת מבוא, סיור באתר, תצפית מגג "בית הבטחון" לעבר רצועת עזה והאזור, וסרט קצר ומרגש.
משך הסיור כשעה ורבע. עלות הסיור 25 ₪ לאדם. גמלאים וסטודנטים 18 ש"ח.

טלפון: 077-7295773

הגדת חבל ימית | במושב דקל
סיפור חבל ימית בנימה אישית, על החלטת משפחות להפריח את המדבר בצפון סיני, לבסוף לוותר על בית למען השלום, אך לא לוותר על הפרחת השממה ולהשקיע ברעיון החלוצי בשנית, בנגב המערבי.
המפגש מתחיל במועדון המושב, שם נצפה במצגת המספרת על הקמת חבל ימית והווי החיים שנרקם שם. לאחר מכן נלך למרכז המבקרים בו נעשה סיור מודרך, בנימה אישית, באולם עשיר בתצוגה של תמונות, מוצגים, קטעי עיתונות ופס קול מלווה. ונסיים בהקרנת סרט חותם המסופר על ידי תושבים שגרו בחבל ימית.
הביקור אורך כשעה ורבע, מרגש, מעשיר ועשיר בערכי ארץ ישראל.

ימים א'- ה' בשעות 10:00- 17:00, בהרשמה מראש בטלפון: 077-7295776.
מחיר כניסה 20 ₪ מתאים מגיל 9 ועד 99, בקבוצה של 5 איש ומעלה.

מורשת צאן ברזל- קיבוץ  צאלים

המוזיאון מספר את סיפור המורשת הציונית והישראלית המתבטאת בעבודות מתכת של בית מלאכה ירושלמי קטן. סיפור משפחתי מרתק, שבאמצעות אלפי פריטים, סמלים, מטבעות, מדליות ותבליטי ברזל, ממחיש את ההיסטוריה של א"י, הציונות ומדינת ישראל, מתחילת המאה שעברה.

מחיר: 30 ש"ח למבקר, 25 ש"ח לגימלאי ולחייל. מינימום קבוצה להדרכה – 20 איש.

טלפון: 077-7295777.

מרכז 'בארות בנגב' קיבוץ עלומים
1. סיור "חולמים ולוחמים"
ימי שלישי, חמישי ושישי בשעה 11:00. בתיאום מראש
סיור חלוצי וציוני הנע בעקבות ההתיישבות היהודית בנגב, בימים ההם ובזמן הזה. בסיור נבקר ב-2 תחנות המשלימות יחד את הסיפור המרתק של קבוצת בארות יצחק שבמשך שנים הוצנע ונשכח. נתחיל בביקור מודרך באולם המורשת שבעלומים: תערוכת חפצים מספרים, הדרכה מקצועית ומיצג מולטימדיה. נמשיך באוטובוס של הקבוצה/באופניים/במכוניות או בטיול רגלי אל “אתר המגדל” – אתר המורשת הלאומי הנמצא בלב השדות של קיבוצנו.
משך הסיור: כשעה וחצי

עלות הסיור : אזרח ותיק – 20 ש"ח, מבוגר – 25 ש"ח , ילד : 15 ש"ח
*ימי שישי, במסגרת שבת ישראלית, ללא תשלום (יש להזמין מקום). טלפון: 077-7295741

2. סיור "קיבוץ של פעם"
ימי שלישי, חמישי ושישי בשעה 11:00. בתיאום מראש
בקיבוץ עלומים נעבור בין תחנות המספרות את סיפורה של התיישבות חקלאית, דתית ושיתופית בצל המלחמות, נסייר ליד רפת, בבתי האריזה, בחדר האוכל, בבית הכנסת ובבתי הילדים. בסיור נבקר בבית הכנסת, פעמון הקסאמים של רפי ועוד.. נשמע איך חיים בקיבוץ שיתופי ועל החיים בעוטף עזה. משך הסיור: כשעה וחצי
עלות הסיור : אזרח ותיק – 20 ש"ח, מבוגר – 25 ש"ח , ילד : 15 ש"ח
*ימי שישי, במסגרת שבת ישראלית, ללא תשלום (יש להזמין מקום). טלפון: 077-7295741

3. סיור ברכבת
ימי שלישי וחמישי בשעה 12:30
איציק ייקח אתכם לסיור ברכבת צבעונית ברחבי הקיבוץ וסביבתו, בליווי מוסיקה והסברים.
מבוגר – 10 ש"ח | ילד 15 ש"ח.

4. ירי חווייתי בחץ וקשת
ימי חמישי בשעות 13:00-16:00
מוזמנים להתנסות בירי בקשת מסורתית מקצועית בהדרכת רותי זינדר וטל דודאי, מוסמכות מטעם איגוד הקשתות הישראלי. חוויה מאתגרת וממכרת. קבלת הדרכה וירי 6 חיצים או 10 חיצים, לבחירה.
6 חצים – 30 ש"ח | 10 חצים – 40 ש"ח

מוזיאון יד מרדכי, משואה לתקומה ואתר שחזור קרבות תש"ח
סיור מרגש העוקב אחר סיפורו של העם היהודי בעשור הטרגי והדרמטי של השואה והתקומה. הסיור כולל ביקור במבנה המוזיאון הייחודי בו תצוגות שואה והקמת הקיבוץ. הסיפור עוקב אחר מאורעות השואה ומציג בעיקר את סיפורו של גטו ורשה – הגדול בגטאות ברחבי הרייך הגרמני, תוך זיקתו של הקיבוץ המתהווה לרוח המורדים. דגם הגטו המרשים והיחיד מסוגו ושחזור בונקר המורדים בגטו ורשה מעניקים חוויה רב-חושית, מלמדת ומרגשת. בנוסף, נבקר באתר הקרב אשר בגבעה הירוקה האוצרת בתוכה מעשי גבורה יוצאי דופן וסיפור מרתק אודות 150 חברי וחברות קיבוץ יד מרדכי ולוחמי הפלמ"ח בקרבות תש"ח בדרך אל הקמת המדינה. במקום יש תעלות קשר ועמדות קרב אליהן תוכלו להיכנס ולחוות מקרוב את סיפור עמידתם בקרב של מעטים מול רבים. הסיור כולל גם ביקור ב פסלו של מרדכי אנילביץ' ומגדל המים המופצץ, ובמשוריין שפינה את ילדי הקיבוץ ב"מבצע תינוק. אתר שחזור הקרב תש"ח – מגיל 3 – מוזיאון משואה לתקומה מגיל 10.

ימים א,- ה: בין השעות 08:30-15:00 "שבת ישראלית" : שישי שבת בין השעות 10:00-14:00. בתיאום טלפוני מראש. טלפון: 0777295700
מחיר כרטיס משולב מוזיאון ואתר הקרב: 40 ש"ח מבוגר 35 ש"ח ילד' גימלאי / נכה (מלווה נכה בחינם) מחיר מיוחד לסוכנים לקבוצות בהנחה : קבוצה רגילה 450 ש"ח קבוצה גימלאים 400 ש"ח מוזיאון : מחיר מבוגר 28 ש"ח מחיר גימלאי/ילד/נכה 25 ש"ח (מלווה נכה בחינם) אתר שחזור הקרב בתש"ח: מבוגר 23 ש"ח ילד/ נכה/ גימלאי 19 ש"ח

עששיות בגבעת הקרב ביד מרדכי – סיפורים וגיבורים

במהלך חודש פברואר 2023, בכל יום חמישי בין השעות 16:00-17:30, נצא לסיור מרגש באתרי ההנצחה בקיבוץ יד מרדכי. במסגרת פסטיבל דרום אדום , נפגוש את השמות, האנשים והגיבורים בפעילות המנציחה את פועלם ונשמע את הסיפורים בליווי מדריך תוך כדי הפעלה ומשימות.

*ברישום מוקדם בלבד עד יום רביעי
*
הסיור מותנה ברישום של מינימום 10 משתתפים.

עלות: ילד עד גיל 5 ללא תשלום : ילד 28 ₪, מבוגר 20 ₪,  גימלאי /נכה 18 ₪ (מלווה לנכה בחינם) משפחה עד 5 נפשות 100 ₪

סיורים קולינאריים

ליקוטינה – סיורי ליקוט עם ג׳קלינה | יער יד מרדכי
בסיורי ליקוט אנו מכירים את צמחי-הבר האכילים, תוך כדי טיול בשדה וביער. צמחי הבר האלה נמצאים אף בגינה שלכם וממש כדאי לכם להכיר אותם כיון שיש בהם ערכים בריאותיים רבים, וגם על זה מדברים. אנו טועמים, ממוללים, מריחים, מלקטים ואף מתכנסים יחד להכין ארוחה צמחונית צבעונית וטעימה ובריאה משולבת צמחי הבר שנלמד ללקט.
הפעילות מותאמת ומתאימה לכל הגילאים, בסיורים למבוגרים יש אפשרות להעמיק יותר בהסברים על תכונות המרפא של הצמחים.
מחיר סיור משפחות בדרום-אדום: 60 ש"ח לילד מגיל 3-8. 80 שח לשאר למבוגר.ָ המחיר כולל סיור מודרך והכנת פיתות חמות וסלטים. אורך הסיור והכנת הארוחה הקלה כשעתיים.
ניתן להזמין סיורים לקבוצות מבוגרים  בהתאמה אישים ומחירים משתנים. טלפון: 077-7295840

סיור קולינרי בשדרות- טועמים מכל החושים!
בתיאום מראש והרשמה 077-7295801,
יציאה מבית המייסדים, הרצל 55, שדרות. 
סיור קולינרי במרכז העיר שדרות בשילוב טעימות ומפגש מרתק עם בעלי עסקים מקומיים. נתחיל ונשמע ב'מאפיית חורי' את סיפור הגבורה של בעל המאפייה שלא נכנע לטרור ונהנה מטעימה שווה לכל אחד. נמשיך ל'פי-תסביך', סטריט פוד שווה בחצר ביתו של הזמר המיתולוגי חיים אוליאל. נשמע על סיפורה המוזיקלי של שדרות תוך כדי טעימה מפנקת. נמשיך ל'לה בוריקה' שם נאכל בוריקה מסורתית וקציצת ירק מדהימה אצל עמיאל ונרים כוסית לחיים עם ערק לימונים ביתי. לקינוח נסיים בכנאפה אסלי טעים ומתוק.
* עלות: 100 ש"ח למשתתף, בתיאום מראש בלבד.
* יש לעדכן על אלגרנים/ טבעוניים.
*יתכנו שינויים בטעימות בסיורי שישי
2.2 יום חמישי בשעה 17:00 / 18:00
3.2 יום שישי בשעה 09:30 / 10:30 / 11:30
9.2 יום חמישי בשעה 17:00 / 18:00
10.2 יום שישי בשעה 09:30 / 10:30 / 11:30
16.2 יום חמישי בשעה 17:00 / 18:00
17.2 יום שישי בשעה 09:30 / 10:30 / 11:30
23.2 יום חמישי בשעה 17:00 / 18:00
24.2 יום שישי בשעה 09:30 / 10:30 / 11:30
לינק להרשמה: https://eventbuzz.co.il/lp/event/dac2023

סיפור קולינרי – סיורים קולינרים בעוטף ובאזור הדרום
בואו להתאהב בדרום דרך האוכל, הסיפורים, המקומות המפתיעים והאנשים המרגשים. אנחנו מעבירים סיורים קולינרים מגוונים וטעימים ברחבי הדרום.

מה בתפריט? *סיור טעימות חקלאי במושב נתיב העשרה, סיור המשלב מגוון טעימות פירות וירקות של החקלאים, הגעה לחממות ושיח על עולם החקלאות המשתנה וכן מיזם חקלאי מפתיע במיוחד.

עלות הסיור 230  ש"ח. אורך הסיור בשעתיים וחצי (במהלך הסיור נוסעים ממקום למקום).
סיורים נוספים: סיור קולינרי בשדרות וסיור קולינרי בנתיבות.
כל הסיורים מהווים תחליף לארוחה מלאה ומשביעה. להרשמה – 077-7295717

לפרטים נוספים אודות הפסטיבל, מידע על אתרי לינה, מסעדות ואטרקציות:  www.habsor.co.il

פרטים ועדכונים שוטפים בדף הפייסבוק "פסטיבל דרום אדום" ובאפליקציית "מטרו נגב"

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות