יין ישמח לבב אנוש: כיצד כוס יין ביום יכולה לתרום לבריאות?

כל מה שצריך לדעת על היתרונות הבריאותיים של יין, איזה סוג הוא הכי בריא, וכמה מומלץ לשתות ביום כדי לקבל את כל אותם יתרונות.

מחקרים ממשיכים להצביע על כך ששתיית כוס יין מידי יום – היא מומלצת ותורמת לבריאותינו.

אלו יתרונות יש בשתיית יין לפי מחקרים?

היין עשיר בנוגדי חמצון

נוגדי חמצון הם תרכובות המונעות נזק שנגרם לתאים בגוף כתוצאה מרדיקלים חופשיים. בענבים יש רמות גבוהות של פוליפנולים, שהם נוגדי חמצון שהוכחו כנוגדי חימצון ונוגדי דלקת.

צריכת יותר נוגדי חמצון קשורה לירידה בסיכון למחלות. כך לדוגמה, נמצא כי שתיית יין אדום הפחיתה את הסיכון לאלצהיימר ופרקינסון.

יין מכיל תרכובות בעלות תכונות אנטי דלקתיות.

דלקת כרונית בגוף היא מזיקה ועלולה להגביר את הסיכון למצבים כמו מחלות לב, הפרעות אוטואימוניות וסוגי סרטן מסוימים. לכן, עדיף למנוע סוג זה של דלקת ככל האפשר .

דלקת כרונית בגוף ניתנת להפחתה ולמניעה באמצעות תזונה, הפחתת מתח וביצוע פעילות גופנית באופן קבוע.

יין נמצא בין המזונות שנמצאו ככאלה שיכולים להפחית דלקתיות בגוף. מחקר שבוצע בקרב 4,461 מבוגרים הראה שצריכה מתונה של יין קשורה לתגובה דלקתית מופחתת. ביין יש מרכיב הנקרא רזרבטרול שהינו בעל תכונות אנטי דלקתיות ויש לו יתרונות רבים לבריאות ועיכוב ההזדקנות. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים כדי לדעת בצורה יותר וודאית את מידת הההשפעה האנטי דלקתית של היין.

היין עשוי להועיל לבריאות הלב

מחקרים מסוימים מראים ששתיית יין אדום בכמות מתונה עשויה להפחית את לחץ הדם אצל אנשים עם לחץ דם גבוה, מה שעשוי להפחית את הסיכון למחלות לב. ביין אדום קיים הריכוז הגבוה של נוגדי חמצון בשם פוליפנולים שמסייעים בהפחתת הסיכון ללחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ומחלות מטבוליות.

למרות האמור חשוב לציין מספר סייגים: ראשית ישנם מחקרים אחרים שלפיהם דווקא לא נמצאה ירידה בלחץ דם אצל אנשים עם לחץ דם תקין או כאלה שכבר סובלים ממחלות שצרכו כוס יין אדום באופן יומיומי. יתרה מכך, יין עשוי לקיים אינטראקציה שלילית עם תרופות המורידות לחץ דם, ועוד נמצא כי יין עשוי לקיים אינטראקציה עם תרופות המורידות לחץ דם.

נוסף על כך, חשוב לדעת כי לצריכה מופרזת של אלכוהול עלולה להיות השפעות שליליות על בריאות הלב, כולל עלייה בלחץ הדם וסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב.

יין עשוי להועיל לבריאות הנפש.

כוס יין מדי פעם עשויה להפחית את הסיכון לדיכאון. עם זאת, חשוב לדעת כי שתייה מופרזת עלולה לגרום להשפעה הפוכה.

יין עוזר לעיכוב ההזדקנות

מחקרים מצאו ששתיית כמויות מתונות של יין כחלק מתזונה בריאה עשויה לעכב את ההזדקנות ולתרום להארכת החיים הודות כאמור לתכולת נוגדי החמצון הגבוהה של היין.

יין עשוי לתרום להימצאות חיידקי מעיים בריאים

מחקרים עדכניים אף העלו כי יין אדום עשוי לקדם את הצמיחה של חיידקי מעיים מועילים, מה שעשוי לשפר את סמני התסמונת המטבולית אצל אנשים עם השמנת יתר.

יקבים עם מקום לינה - חוויה רומנטית מושלמת
יקב. תמונה: Adobe stock

לאיזה סוג יין יש את התועלת הגדולה ביותר- יין לבן או יין אדום?

אנשים רבים תוהים לגבי ההבדלים בין יין אדום ללבן.

רוב המחקרים שניתחו את היתרונות של שתיית יין, בוצעו בעיקר על היין האדום שזכה להכרה רחבה בזכות הריכוז הגבוה שלו של רזברטרול, נוגד חמצון חזק המצוי בקליפות הענבים. נמצא כי ביין אדום יש עד פי 10 יותר רזברטרול מאשר ביין לבן. בנוסף היין האדום מכיל יותר פוליפנולים (נוגדי חימצון) . על כן, ניתן להניח שיין אדום מספק יותר יתרונות בריאותיים מאשר יין לבן, אך עם זאת, יש צורך במחקר נוסף, במיוחד על יין לבן.

ואיזה יין אדום מומלץ? סוגי היינות האדומים נבדלים בתכולה של פוליפנולים. במחקר שבוצע באוניברסיטת דֵוויס בקליפורניה, נמצא כי הריכוזים הגבוהים ביותר של פלבונואידים (שהם סוג של פוליפנולים) מצויים ביינות קברנה סוביניון, כשלאחריו באים פטיט סירה ופינו נואר. לעומת זאת, ביינות מסוג מרלו נמצאו פחות פלבונואידים לעומת הסוגים האחרים.

10 יקבים מומלצים באזור הצפון
יין. תמונה: Adobe stock

ליין יש גם חסרונות פוטנציאליים

עד כה דיברנו על היתרונות הרבים של היין וההשפעה היובית על בריאותינו אך מה לגבי חסרונות פוטנציאליים?

חשוב להדגיש שצריכת וצריכת כמויות גבוהות של אלכוהול עלולה להזיק לבריאות וטומנת בחובה סיכונים בריאותיים לא מעטים. היא עלולה להגביר את הסיכון לסוגי סרטן מסוימים, סוכרת, מחלות לב, מחלות כבד, ליתר לחץ דם, למחלות ניווניות של מערכת העצבים, לשבץ מוחי, לדכאון, להשמנה.

מחקר שבוצע בארה"ב מצא כי בממוצע 87,798 אנשים מתים בארצות הברית מדי שנה עקב צריכת אלכוהול מופרזת. .

מניתוח עדכני של מחקרים עולה שהצריכה היומית האופטימלית של יין היא כוס אחת (150 מ"ל) לנשים ו-2 כוסות (300 מ"ל) לגברים. לשתיית כמות מתונה זו של יין יש יתרונות בריאותיים, ואילו שתיית כמות גבוהה יותר מזה עשויה להשפיע לרעה על הבריאות.

בנוסף, יש אנשים שצריכים להימנע לחלוטין מצריכת אלכוהול, ובכללם: קטינים, נשים בהריון ואנשים הנוטלים תרופות מסוימות.

לסיכום

מחקרים מראים ששתיית כוס יין אדום מדי פעם היא טובה ומועילה. היין מספק נוגדי חמצון, עשוי לקדם אריכות ימים, ויכול לסייע בהגנה מפני מחלות לב ודלקות מזיקות.

כאמור על פי המחקרים הקיימים נמצא כי ביין אדום יש כנראה רמות גבוהות יותר של נוגדי חמצון מאשר ביין לבן. ובכל זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין טוב יותר אילו סוגי יין מספקים את היתרונות הרבים ביותר.

עם זאת, חשוב לזכור לשתות במתינות ולזכור ששתיית יין אינה מתאימה לכולם, וגם אינה הכרחית. ניתן לקבל את אותם היתרונות על ידי צריכת תזונה בריאה.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות