כך תהפכו בקלות את המזון שלכם למזון-על: הנבטת קטניות

הנבטת קטניות מביאה ליתרונות בריאותיים רבים. כך תוכלו לעשות זאת בבית בקלות.

למה כדאי להנביט קטניות?

 זרעי קטניות ודגנים מונבטים הם אוכל טבעי מעולה ומזין.
בתהליך ההנבטה נוצרים בזרע אנזימים רבים וויטמינים. החלבון מתפרק לחומצות אמינו וחלק מהעמילן הופך לסוכר. הדברים האלו שנוצרים מהתעוררות הזרע במגע עם מים, הופכים את  הנבטים קלים יותר לעיכול מזרעים מבושלים שלא הונבטו קודם לכן.
כמות הוויטמינים שבזרע גדלה בהנבטה בעשרות עד מאות אחוזים. בתהליך ההנבטה של חיטה, למשל, תוכפל כמות הוויטמין E פי שלושה, וחלק מוויטמיני B יוכפלו פי שישה. המינרלים (בייחוד הברזל, הסידן והאבץ) והחלבון שיש בזרעים, הופכים הרבה יותר זמינים לגוף.

השריה והנבטת קטניות מסייעות גם בעיכול ומפחיתות את תחושת הנפיחות שחלק מהאנשים מרגיש לאחר אכילת קטניות.

אילו קטניות אפשר להנביט?

ניתן להנביט, למעשה, כל זרע. עדשים ירוקות ומש, הם הקלים והזמינים ביותר למטרה זו. קל להנביט גם חומוס, חיטה, פול וסויה, ואפילו זרעי חמנייה, זרעי דלעת וזרעי ירקות שונים.
ניתן להנביט רק זרעים שלמים: עדשים כתומות או אפונה יבשה, המשווקים לרוב חצויים, לא ניתן להנביט, אך אפשר להשרות אותם לשעה-שעתיים וכך להגביר את זמינות החלבון והמינרלים גם בהם.

כך תהפכו בקלות את המזון שלכם למזון-על: הנבטת קטניות
תמונה: shutterstock

אז איך מנביטים בקלות?

קיים מיתוס שהנבטה היא תהליך מסובך, שדורש זמן ומכשירי הנבטה מיוחדים. אבל למעשה מדובר בתהליך פשוט הדורש השקעה של כמה דקות במהלך היום.
שלב ראשון: משרים את הזרעים או הקטניות במים למשך שמונה עד שתיים עשרה שעות.
שלב השני: מעבירים למסננת, שוטפים היטב, מכסים ומניחים מעל לכלי להוצאת עודפי הנוזלים. ואז פעמיים שלוש ביום שופכים כוס מים על הקטניות עד שיוצא שורשון קטן. למעשה בשלב זה אפשר לומר שכבר יש לכם נבטוטים מוכנים לאכילה.
לאחר ההנבטה קיבלנו זרעים קטנים, כגון זרעי מש ועדשים, שמתאימים לאכילה גם ללא בישול. ואפשר לשלב אותם בסלט או בתבשיל מוקפץ עם ירקות וטופו או קטנייה כלשהי. קטניות אחרות כגון חומוס, סויה ושעועית יצריכו בישול לאחר הנבטה בכל מקרה, אלא שזמן הבישול מתקצר מאוד, ל- 15-30 דקות.

טיפ נוסף, ניתן להקפיא קטניות לאחר ההנבטה ולהשתמש על פי הצורך.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות