כל מה שרצית לדעת על כתמי פיגמנטציה

כתמי פיגמנטציה: מהם? ממה הם נוצרים? ואיך ניתן להעלימם?

מאת: ד”ר אלה אגוזי, מומחית ברפואת עור וטיפולי אסתטיקה רפואית במרפאת כללית אסתטיקה

למי מאיתנו אין כתם או שניים על הפנים או הגוף, זיכרון לשנים של שיזוף או בעקבות הריונות. התופעה של היווצרות פיגמנטים כהים המכונים “מלנין” על פני העור יוצרת כתמים בצורות שונות. התופעה נקראת פיגמנטציה.

ממה נגרמת פיגמנטציה?

הסיבות יכולות להיות גנטיות, תגובה לחשיפה לקרני UV של השמש, גירוי הורמונאלי (למשל, הריון), או אירוע טראומטי שעבר העור (כמו תגובה לטיפול אינטנסיבי).
לכל בני האדם יש פיגמנטים בעור, אך עור כהה נוטה ליצור יתר של מלנין ולכן התופעה נפוצה יותר בקרב בעלי עור כזה. כשמתרחש גירוי, כמו חשיפה לשמש, חומצת האמינו־טירוזין הנמצאת בתא הופכת למלנין ש”צובע” את העור. רדיקלים חופשיים מסייעים להאצת יצירת המלנין. כדי להאט את התהליך ולהגן על העור רצוי לחיות בסביבה פחות מחמצנת, פחות חשופה לשמש ויותר נקייה ובריאה. חשוב לדעת כי פיגמנטציה כשלעצמה אינה מסוכנת ומדובר בבעיה אסתטית בלבד.

איך מטפלים בכתמי פיגמנטציה?

בשלב ראשון הרופא יאבחן את המקור לכתם: כתמי ילדות, הריון, חשיפה לשמש, כתמי זקנה או נגע אחר. בהתאם לכך ייקבע אופי הטיפול: מריחה של קרמים, שימוש במכשיר לייזר או פילינג.

קרמים

קרמים המבוססים על ויטמין E או ויטמין C, רטין A, הידרוקינון, חומצה קוג’ית וכדומה, עוצרים את ההתפשטות וייצור המלנין. בנוסף, קרמים המכילים אנטי אוקסידנטים נלחמים ברדיקלים החופשיים וגורמים להבהרה של העור.

טיפול במכשיר לייזר או פילינג

טיפולי פילינג או טיפול בלייזר מתחיל בבדיקת צבע העור: במידה ואתם כהי עור או סובלים מאדמומיות, סביר להניח שרופא העור יתחיל את התהליך בעזרת קרם שידכא את יצירת המלנין, כדי למקסם את הצלחת הטיפול.

בטיפול לייזר – בעזרת גלים באורכים שונים הטיפול יוצר את קילוף הפיגמנט, הבהרה של העור ולרוב, היעלמות מוחלטת שלו.

פילינג קל ובינוני – הפילינג מטפל בכתמי פיגמנטציה בפנים, בכפות הידיים, באזור החזה וכדומה. הטיפול נעשה בעזרת חומרים כימיים בריכוזים נמוכים. אלו גורמים לקילוף ולהסרה עדינה של תאי העור ובכלל זה גם של הכתמים.

משך הטיפול וההחלמה

בשני המקרים הטיפול נמשך כמה דקות עד שעה, תלוי בכמות הכתמים והמורכבות בלייזר. נוצרת אדמומיות בעור ולאחר כמה ימים העור מתקלף ומתחדש. ניתן לחזור לפעילות כבר למחרת הטיפול.
בפילינג כימי, חשים יובש של העור, אדמומיות ולאחר כמה ימים העור מתקלף ומתחדש. ניתן לחזור לפעילות תוך כמה ימים. לאחר הקילוף יש להיזהר מחשיפה מוגברת לשמש שיכולה לגרום להופעה חוזרת של הפיגמנטציה.
דעו שיכולים להיות גם סיבוכים בתהליך, וביצוע לא נכון של פילינג באמצעות חומצות עלול להוביל לפיגמנטציה (שינוי גוון) בלתי הפיכה ולהצטלקות.

הטיפים המצורפים של ד”ר אלה אגוזי, מומחית ברפואת עור וטיפולי אסתטיקה רפואית במרפאת כללית אסתטיקה.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות