האם נעלי עקב מגדילות את הסיכון לחלות בסרטן?

ד”ר דייויד אגוס, מומחה לחקר הסרטן, טוען: “ייתכן שקיים גם קשר בין נעילת נעלי עקב לבין סרטן”.

במשך עשרות שנים, מזהירים הרופאים מפני הנזקים שגורמות נעלי העקב לרגליים ולמפרקים, אך כעת נראה כי יתכן שיש סיבות נוספות לעבור לנעליים שטוחות.

על פי מחקרים שימוש בנעלי עקב מוביל לבעיות בריאותיות

מחקרים שונים מצביעים על סיכונים בריאותיים שונים כתוצאה משימוש בנעלי עקב. אמנם לטווח קצר, הן מחזקות את שרירי העקב, אך לטווח ארוך – הן מחלישות את אותם השרירים, מה שמוביל לפציעות שונות.
בעיות נוספות נקשרו עם שימוש בנעלי עקב. כך למשל מצב של בהונות פטיש (מצב בו בהונות כף הרגל מתעקמות כתוצאה מהלחץ המופעל עליהן), עייפות שרירים ודלקת מפרקים ניוונית (המכונה גם “שחיקת מפרקים” או “שחיקת סחוס”).

האם נעלי עקב עלולים לגרום לסרטן?

“ייתכן שקיים גם קשר בין נעילת נעלי עקב לבין סרטן”, טוען ד”ר דייויד אגוס, מומחה לחקר הסרטן ומורה לרפואה באוניברסיטת דרום קליפורניה. ד”ר אגוס הוא הרופא האישי של כמה מבכירי עמק הסיליקון ונחשב חלוץ בתעשייה הרפואית של המיפוי הגנטי.
בספרו של ד”ר אגוס, ‘מדריך קצר לחיים ארוכים’, המונה את הצעדים הפשוטים שעל בני האדם לנקוט, כדי להקטין את סיכוייהם לחלות בסרטן ובמחלות כרוניות, ממליץ הרופא להימנע משימוש בנעלי עקב, ולנעול נעליים נוחות ככל האפשר במשך זמן רב ככל האפשר במשך היום.

נעלי עקב עלולים להוביל לדלקת כרונית בגוף

לטענתו, נעילת נעליים שאינן נוחות מדי יום, לא רק גורמת לכאב מיותר ופוגעת במפרקים, אלא גם מעוררת דלקת קלה. הדלקת נוצרת כשהגוף נאלץ להתמודד עם מצבים של הליכה ויציבה לא-טבעיות.
דלקת היא חלק מתהליך הריפוי הטבעי של הגוף. היא מתעוררת כשהגוף מתמודד עם גירויים מזיקים, כמו חיידקים, פציעה וגירויים שונים. אולם כיום, מדענים חושבים כי אם מתקיים בגוף מצב של דלקת קלה באופן כרוני, הוא עלול להיות הרסני, ולגרום לתהליכים שיובילו, בסופו של דבר, לפגיעה ברקמות שונות בגוף, וזאת מבלי שנהיה מודעים לכך.

ד”ר דייויד אגוס (TED)
ד”ר דייויד אגוס (TED)

למרות שעדיין אין לכך הוכחות מדעיות חד-משמעיות, נראה כי אותם כימיקלים שחשובים, מצד אחד, לתהליך ההחלמה, גורמים, מצד שני, לנזק. סוגים מסויימים של דלקות כבר נמצאו כקשורים לבעיות רפואיות כמו הקשחת דפנות העורקים, אלצהיימר, מחלות אוטואימוניות, סוכרת וסרטן.

שימוש קבוע בנעלי עקב עלול לעורר מצב דלקתי בבהונות, בעקבים ובאזורים אחרים של הרגל, ולהקרין גם לאזורים גבוהים יותר בשלד האדם. המצב חמור יותר ככל שהעקב גבוה יותר וככל שפרק הזמן של נעילת נעלי עקב ארוך יותר. 

“אם הגוף צריך להתמודד עם מצב דלקת תמידי”, מסביר ד”ר אגוס, “זה יכול לבוא על חשבון הפניית האנרגיות להפעלת המנגנון המתקן פגמים ב- DNA של התא, מה שעלול להתחיל תהליך סרטני או שלל מחלות אחרות”.

“סרטן זה לא משהו שמקבלים, אלא משהו שהגוף מייצר”, מסביר ד”ר אגוס. “בגוף של כולנו נוצרים תאים עם פוטנציאל סרטני כל הזמן. זה בסדר, כי כל עוד הגוף בריא – הוא יודע להתמודד עם התאים הללו ולמנוע מהם להתרבות. הבעיות מתחילות רק כשהמערכת החיסונית שלנו חלשה מדי. נעלי עקב הן פשוט מכשול מיותר בדרך למצב בריאות אופטימלי. במילים אחרות, זה לא שנעלי עקב גורמות לסרטן, אך השימוש בהן עלול להחליש את המערכת שמונעת אותו.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות