לילדה נושר השיער – מה עושים?

הסיבות השונות לנשירת שיער בילדים ודרכי הטיפול

נשירת שיער בילדים איננה נפוצה מאד, אך גם איננה נדירה.
צריך לזכור שבאופן טבעי שיערות נושרות, ויש אפילו מחזוריות בנשירה זו לאורך השנה. בחורף אנחנו שומרים על השיער שלנו, כדי שיחמם אותנו, ואילו בקיץ יש נטיה לנשירה רבה יותר.

מהן הסיבות לנשירת שיער?

1. גורמים הורמונליים או תזונתיים

במצבים יותר משמעותיים של נשירת שיער, יש כמה סיבות אפשריות לנשירה זו: יש גורמים הורמונאליים, כמו פעילות חריגה של בלוטת התריס, יש גורמים תזונתיים, למשל חסר בברזל או חסר באבץ, ויש גם מצבים קיצוניים של חסר חלבון בתזונה. גם מחלת הצליאק ורגישות לגלוטן עלולות לגרום לנשירת שיער.

2. מחלת עור

לעיתים נשירת שיער היא דווקא סימפטום של מחלת עור, שבמקרה ממוקמת בקרקפת. זה יכול להיות: אטופיק דרמטיטיס קשה (מה שנקרא “אסתמה של העור”), או סבוריאה של הקרקפת (מצב של ריבוי הפרשת חלב שומנית בקרקפת), או זיהום פטרייתי בקרקפת. מצבים אלו מפריעים לזקיק השיער הנוצר, ועלולים לגרום לנשירה, או ליצירה מופחתת של שיער.

איבוד שיער מפושט, כלומר נשירה מכל הראש, לרוב מבטאת מחלה או בעיה שהיא מפושטת יותר, כגון חסר ברזל או אבץ. לעומת זאת, איבוד שיער מאזור אחד ספציפי, לרוב מעיד על בעיה ממוקמת, כגון פטרת עורית, או קרקפת יבשה ופצועה.

3. תרופות שגורמות לנשירה

בנוסף, יש גם תרופות שתופעת הלוואי שלהן היא נשירת שיער. תרופות אלו פחות בשימוש בילדים, אבל עדיין. יש למשל תרופות נגד פצעי בגרות, כולל ויטמין E, יש תרופות נגד פרכוסים, יש הורמונים, יש נוגדי קרישה ועוד.

4. משיכה / תלישה

בנוסף, צריך לזכור שילדים לפעמים גם מושכים את השיער בתור טיק בלתי רצוני, בלתי מודע ממש, וכך תולשים את שיערם.

לסיכום

נשירת שיער קיימת בילדים ובילדות. הסיבות עלולות להיות ממוקמות לקרקפת עצמה, כלומר בעיה בעור הקרקפת, כגון זיהום בעור. לעיתים הסיבה היא מערכתית, כמו חוסר ברזל, חוסר אבץ, או תפקוד לא תקין של בלוטת התריס.
במקרה של נשירת שיער, מומלץ לגשת לרופא הילדים, לצורך בירור ראשוני, כולל בדיקות דם. בהמשך, לפי הצורך, גם לגשת לרופא עור, לבדוק את הקרקפת ממש, לאבחן בדיוק את הבעיה, וכך לטפל.

מומלץ לקרוא גם:

מה עושים כשלילדה יש ריח זיעה בבית השחי בגיל צעיר?

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות