הסתגלות לגן חדש: כל מה שרצית לדעת על קליטה מוצלחת

יונית רוזן, אחות טיפת חלב, עם עצות להסתגלות מוצלחת של הילד בגן החדש.  

מאת: יונית רוזן

למרות שהשקענו הרבה מחשבה בבחירת גן מתאים לילדים שלנו ולמרות שקיבלנו המלצות מאנשים שאנחנו סומכים עליהם, אנחנו מאוד חוששים לקראת הכניסה של הילד שלנו לגן חדש. בכל זאת מקום חדש, עם אנשים חדשים, שגרה חדשה ואפילו ריחות וטעמים לא מוכרים. אנחנו מעוניינים לעזור להם להתאקלם ורצוי שהתהליך יהיה קל ובלי הרבה דמעות של כולנו.

קודם כל, היו בטוחים בבחירה שלכם לרשום את ילדכם לגן בכלל, ולגן הספיציפי הזה בפרט. כך נעביר לילד מסר שהגן הזה טוב עבורו ושהוא יכול לחוש בטוח בו.

תשתדלו לנהל שיחה קצרה עם הגננת או המטפלת בפני הילד, ברכו אותה לשלום, תשאלו לשלומה, חייכו אליה, ספרו לה על הילד הנפלא שלכם ומה הוא עשה הבוקר. הילדון הדרוך שלכם יראה שהגננת חביבה עליכם ומוכרת וייתן בה אמון גם.

בצעו תהליך הפרידה מהילד בהדרגה

בימים הראשונים תודיעו בעבודה שאתם מתחילים קצת יותר מאוחר ותאפשרו לילד להפרד מכם בגן, בהדרגה. תגיעו ביחד בבוקר בזמן שהגן עדיין לא מלא בהתרחשות, תטיילו בין הפינות בגן, תתיידדו איתו, אולי תקראו סיפור קצר או תשחקו במשחק מהיר. שימו לב שאתם לא מבלים זמן רב בגן והפרידה לא מתארכת מדי. כל יום זמן השהות שלכם בגן עד הפרידה יתקצר קצת בהתאם להסתגלות.

כשאתם חשים שהילד מסוגל לשחרר מעט את החיבוק מהרגל שלכם, זה הזמן להיפרד. תאתרו את אשת הצוות שנראה לכם שהתחבבה יותר על הילד שלכם. תתקרבו אליה יחד ותאפשרו לה לקחת את הילד קרוב אליה. תפרדו בחיוך ונשיקה ותספרו לו מי יגיע לאסוף אותו לאחר שיתעורר משנת הצהרים. גם אם הילד בוכה בפרידה, אל תוותרו, סמכו עליו שיתגבר בסיוע צוות הגן והתמידו בטקס הפרידה. כשתחזרו לאסוף אותו – קבלו את פניו בשמחה ואמרו “חזרתי, איזה כיף להפגש שוב” ותגידו להתראות לגן עד מחר בבוקר.

הסתגלות לגן חדש: כל מה שרצית לדעת על קליטה מוצלחת
התאקלמות בגן. צילום: shutterstock

תנו לילד זמן להתרגל

בשבועות הראשונים בגן החדש יתכן שהילד שלכם יתנהג שונה מהרגיל בשעות אחר הצהריים. הוא יהיה רגיש יותר או עצוב ואולי חסר תיאבון. קבלו את התנהגותו כחלק בלתי נפרד מההסתגלות. חבקו אותו, ואפשרו לו אחר הצהריים שקט בסביבה מוכרת ואהובה, ללא התנסויות חדשות נוספות. תנו לו מספר שבועות להתרגל. בקשו עזרה של הצוות וגייסו אותם לעזרתכם, אם אתם זקוקים לעצה ועזרה מקצועית.

והכי חשוב, תאמינו בילדים שלכם, שיש להם את היכולת להסתגל ולהשתלב בצורה טובה בפעילות בגן. הרי הילדים הם סקרנים מטבעם, אוהבים להתנסות בחוויות חדשות ויפיקו תועלת רבה מהשהות בגן.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות