מה עושים כשלא מצליחים: המדריך הראשוני לזוגות שמתקשים להיכנס להריון

ד”ר אסנת ולפיש עם מידע חשוב על תהליך תקין של כניסה להיריון

מה נדרש להשגת הריון ספונטני?

כדי שיהיה הריון ספונטני (כלומר הריון עצמוני, ללא עזרה חיצונית), צריך שיהיו כמה מרכיבים שיתפקדו אצל שני בני הזוג.
אצל הגבר צריך שיהיה זרע בריא, בכמות מספקת, בעל יכולת תנועה קדימה ויכולת הפרייה. הזרע יכנס לתוך הנרתיק ומשם דרך צוואר הרחם, לחלל הרחם ואל החצוצרה. שם בחצוצרה הוא אמור לפגוש את הביצית ולהפרות אותה. זה כל מה שנדרש מהגבר, זרע בריא ויכולת ניווט.

אצל האשה נדרשים: ביוץ, חצוצרה ורירית רחם. ביוץ, כלומר חריגת הביצית מהשחלה פעם בחודש. חצוצרה בריאה ופתוחה אליה תיכנס הביצית. שם הביצית תפגוש את הזרעון ותעבור הפריה. אז היא תתחיל לנוע לכוון הרחם בעזרת תנועת החצוצרה. בנוסף נדרשת כמובן רירית רחם פריכה ומזמינה. היא מחכה לביצית המופרית, שתושרש בתוכה ותתפתח להריון.

מהם הגילים האופטימליים לפוריות הגבר והאישה?

אצל הנשים, הפריון מוגבל בגיל והביציות שלהן הולכות ומזדקנות ולא נוצרות חדשות לאורך החיים. לעומת זאת, אצל הגברים ייצור הזרע ממשיך כל הזמן לאורך כל החיים ויכולת הפריון נשמרת (אם כי אולי נפגמת מעט בגיל המבוגר).

בשביל אשה, גיל ארבעים ושתיים זה כבר ממש הגבול העליון של הפריון בעוד שגבר בן ארבעים ושתיים הוא פוטנציאל פריון מצויין.

באיזה שלב לפנות לייעוץ ובירור של בעיות בפריון?

בזוג בריא, ללא מחלות רקע, המעוניין בהריון, בדרך כלל לא מתחילים בירור של אי-פריון לפני שנה של קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה. בירור בשלב מוקדם יותר יתבצע רק במקרים אלו: אם האישה מעל גיל שלושים וחמש או שיש מחלות רקע נוספות או סיבה ספציפית לחשוד שיש בעיה בפריון. אבל לרוב ממתינים בסבלנות, משום שרוב הזוגות יהרו ספונטנית תוך שנה של ניסיונות. במידה וכעבור שנה של נסיונות – אין הריון, מתחילים בירור.

ומה כולל הבירור?

הבירור משולב לשני בני הזוג. הבירור שעוברת האישה הוא קצת יותר ארוך ומורכב מהבירור שעובר הגבר. הבירור שנעשה לגבר הוא: בדיקת זרע, פעם או פעמיים. הבירור אצל האשה: בדיקת תפקוד השחלות, נוכחות ביוץ, תקינות החצוצרות ורירית הרחם.

מומלץ לקרוא גם:

החצוצרה לא מתפקדת? זה לא מונע ממך להיכנס להריון

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות