לתינוק יש צהבת – האם לדחות את ברית המילה?

רופא הילדים, ד"ר אופיר בר און , מסביר באילו מקרים כדאי לדחות את ברית המילה בגלל צהבת.

ילד חדש במשפחה זה תמיד שמחה גדולה, אך לפעמים השמחה מלווה באתגרים לא מוכרים, כגון צהבת של יילודים.

מה זה בכלל צהבת?

נתחיל עם כמה מונחי יסוד. ראשית, צהבת היא סימן קליני, שמשמעותו היא שיש גוון צהוב בעור הגוף ובלחמיות העיניים.
צהבת נובעת מערכים גבוהים של חומר הנקרא בילירובין. זהו חומר שקיים באופן טבעי בגוף האדם, והוא תוצר של פירוק ההמוגלובין, הרכיב המרכזי של כדוריות הדם האדומות. הכבד שלנו, יחד עם מיצי המרה, אחראים על פינוי הבילירובין הטבעי הזה, שמסתובב בדם.

כיצד מתקבלים בגופנו ערכי בילירובין גבוהים, הגורמים לתופעת הצהבת?

במבוגרים יש כמה מחלות של הכבד והן עלולות לגרום לצהבת. יש מחלות זיהומיות עם וירוסים שידועים כפוגעים בכבד, וגם הן, בשל כך, עלולות לגרום לצהבת. אבל כל זה מאד יוצא דופן בילדים, וגם לא רלוונטי לצהבת שמופיעה ביילודים.

אצל תינוק שנולד, באופן טבעי לחלוטין, כדוריות הדם האדומות עוברות פירוק בקצב מוגבר ונוצרות כדוריות שמתאימות לחיים החוץ עובריים. מתוך הכדוריות האלו, שמפורקות באופן טבעי, יוצא המוגלובין שהופך לבילירובין.
הכבד הצעיר של הוולד אמור לטפל בעומס הבילירובין הזה שמסתובב בדם ואמור לפנות אותו החוצה. וכך, היות שיש עומס מוגבר של בילירובין בימים הראשונים, והיות שהכבד צעיר ובעל יכולת נמוכה, כמעט לכל היילודים יש צהבת קלה. זה נורמאלי, זה טבעי, וברוב המקרים זה חולף לבד.


לעיתים, יש גורמים נוספים שעלולים להחמיר את הצהבת הפיזיולוגית הנורמאלית הזאת. הגורמים הקלאסיים הם פגות, אפילו קלה, הבדלי סוגי דם בין האמא לבין היילוד, חסר של האנזים G6PD ועוד. במקרים כאלה דרוש מעקב רפואי, ובמצבים מסויימים גם טיפול.

חשוב להזכיר שגם הנקה עשויה להשפיע על צהבת. ידוע כי ליילודים יונקים יש ערכי בילירובין מעט יותר גבוהים מיילודים שאינם יונקים, כלומר יש להם יותר צהבת. אבל נדיר שהמצב יחייב להפסיק את ההנקה.

ומה לגבי ברית מילה?

במקרה של תינוק הסובל מצהבת פיזיולוגית קלה, אין מניעה לבצע ברית מילה. מצד שני, אם יש ערכי בילירובין גבוהים מהממוצע, לעיתים ימליץ המוהל להמתין מספר ימים עד שהערכים יירדו לנורמה, וזאת כדי לוודא שהילד איננו מסתיר בעיה כלשהי.

לסיכום

צהבת קלה היא נורמאלית כמעט בכל היילודים. לעומת זאת, צהבת עם ערכי בילירובין מוגברים דורשת בירור ואפילו טיפול רפואי. ובמצב כזה, ייתכן שיהיה צורך לדחות את ברית המילה. פנו לבדיקה אצל רופא הילדים, התייעצו עם המוהל וקבלו את ההחלטה המושכלת לטובת ילדיכם.

מומלץ לקרוא גם:

הנקה מלאה: כיצד תוכלי לדעת שהתינוק אוכל מספיק?

החיים שלהם בידיים שלכם: תנו לתינוקות שלכם ויטמין K

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות