בלוטות הברטולין: למה הן חשובות לאיכות חיי המין שלכן

 ד"ר אסנת ולפיש מסבירה על בלוטות הברטולין ומה קורה במקרה של ציסטה בבלוטות.

ליבי בת עשרים שואלת: שמתי לב שיש לי בתוך העור של הפות מין כדור קטן, כך לפחות זה מרגיש, כואב מעט רק אם נוגעים בו. מה זה יכול להיות? אני השבוע טסה לחודשיים וכנראה לא אצליח לקבוע תור עד הטיסה.

תשובה:
הי ליבי. תודה על השאלה.
מאחר ואי אפשר לראות את הנגע או לבדוק אותו דרך המסך, אני רק יכולה לשער במה מדובר. אבל זה בהחלט לא במקום בדיקה של רופא. ועכשיו בואי ננסה לדבר על מה יכול להיות שיש לך. בהנחה שאת מתכוונת לעור העדין הפנימי של השפתיים אני משערת שמדובר בבעיה שקשורה לבלוטת הברטולין. יש שתי בלוטות כאלה קטנות עם צינורית קטנה לכל אחת שמתנקזות החוצה לאזור הכניסה לנרתיק.
מיקום הפתחים הוא בשעה ארבע ובשעה שמונה של מפתח הנרתיק ותפקידן החשוב הוא להפריש נוזל סיכה ל”שימון” הנרתיק.

מהי ציסטה?

אצל 2% – 3% מהנשים נוצרות ציסטות או אבצסים בבלוטה או בצינורית שלה. ציסטה זה כיס נוזל ואבצס (מורסה) זה כיס נוזל מזוהם או מוגלתי. הציסטה או האבצס נוצרים כאשר הצינורית של הבלוטה נחסמת. הנוזל מצטבר ומרחיב את הצינורית למעין כיס קטן. הציסטה עצמה אינה מזוהמת בחיידקים ולרוב לא מערבת את הבלוטה עצמה אלא רק את הצינורית שלה, עם התרחבות בקוטר של סנטימטרים בודדים. זה יכול להיות עניין כרוני וגם להופיע ולהיעלם לסירוגין. העניין הוא שזה לרוב לא כואב ואת אומרת שזה רגיש למגע.

כיצד מטפלים בציסטה?

הציסטה תטופל, רק אם היא מציקה. הטיפול נעשה בדרך כלל בפעולה כירורגית קטנה ופשוטה בהרדמה מקומית עם פתיחה מיוחדת. אם הנגע הוא רגיש, יתכן שזו ציסטה שהזדהמה בחיידקים ואז זו כבר מורסה או תחילתה של מורסה. כאשר יש מורסה, זה כאבי תופת עד כדי חוסר יכולת ללכת מרוב כאבים. במקרה כזה, לרוב מטפלים בדחיפות בפתיחה וניקוז של המורסה כדי להקל במהירות על כאבי האשה. גם זה לא נראה המצב שלך, כי את מתארת אי נוחות קלה ולא כאבי תופת. אז אולי זה משהו באמצע – ציסטה קטנה מציקה או אולי תחילתו של זיהום.
אני מציעה שלפני הטיסה יבדוק אותך רופא לוודא שאין זיהום. עם זיהום לא כדאי לחכות וכדאי לטפל. אם זו רק ציסטה ברטולינית קטנה, ללא סימני זיהום, אז בכלל לא חייבים לטפל אלא רק אם זה מאד מפריע.

ועוד עניין, בלוטות הברטולין חשובות מאד לאיכות חיי המין בגלל הסיכה החשובה שהן מספקות לנרתיק ולכן חשוב לשמור עליהן ולא חלילה לכרות אותן אלא אם ממש אין ברירה, שזה מצב סופר- נדיר.

ממליצה שתפני לרופא בזריזות רק לוידוא היעדר זיהום וטוסי לך לשלום. את יכולה למשל לגשת למרפאת רפואה דחופה באחד ממרכזי בריאות האשה וכך לא תצטרכי להמתין ימים ארוכים לתור לרופא נשים.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות