טיול קסום באיזור יקנעם והסביבה – עמק יזרעאל, רמות מנשה והכרמל

משלוש יוצא אחד: מצדה האחד משתרעים שדות זהובים של עמק יזרעאל, מצד שני היערות של רמות מנשה וברקע הכרמל. מני נחמן עם הצעה לטיול בצומת דרכים מרתק שבלבו שוכנת יקנעם

יקנעם השוכנת בלבו של צומת דרכים מרתק, שכל אחת מהסתעפויותיו גן עדן למטיילים. מצד אחד משתרעים שדותיו זהובי החיטה של עמק יזרעאל, שכבישיו הישרים נמתחים אל האופק, מצד שני – יערותיהן של רמות מנשה המשתלחים פרא מן האדמה עוד מקדמת דנא, ללא כל מגע קק”ל. מן העבר השלישי מיתמר הכרמל – שפע של צמחייה ירוקה, ערוצי נחל ומצוקים, שבילים נסתרים ומערות וגם מנזר על שם אליהו הנביא.

פארק קרת ביקנעם

יקנעם זכתה בכינוי עמק הסיליקון של ישראל בזכות מבני ההיי-טק המתקדמים שלה, חלקם מתוכננים כ”בניה ירוקה” כלומר מבנים המספקים חשמל לעצמם, ומקטינים צריכת חשמל וזיהום סביבתי.

יקנעם היא לא רק תעשיה. העיר יקנעם זכתה במקום ראשון בתחרות ערים ירוקות בזכות פארק קרת. בפארק קרת תוכלו למצוא בריכות, מפלוני מים, גשרים, ברווזים והרבה סככות עץ ושולחנות פיקניק שמאפשרים אכילה בצל. בקצה הפארק פינת חי בצורת פעמון ענק עשוי רשת, ובו בריכה לברווזים ופלמינגו ורודי כנף, תוכים צבעוניים מעל, כלוב זוחלים מתחת. הפארק מואר בלילות בתאורה צבעונית יפה. לאורך הפארק טיילת המשמשת את המקומים להליכות כושר.

פארק ביוספרי

יקנעם שוכנת בין הכרמל לבין עמק יזרעאל ורמות מנשה. זהו חבל ארץ עטור ביערות קק”ל, כפרים ציוריים על גבעות משתפלות, נחלים ומעיינות ופינות חמד רבות. באזורים מסוימים אף נשמרה הצמחייה הטבעית, שגדלה ללא מגע אדם, של עצי אלון וחרוב ושיחי סירה קוצנית. בעונת החורף ובאביב הנוף מתמלא בפריחה מרהיבה של נרקיסים, רקפות, כלניות ונוריות.

גבעת הרקפות - רמות מנשה
גבעת הרקפות – רמות מנשה. קרדיט: ליאת שטייר- לבני

שמורת נחל השופט – ארץ פלגי מים

רמות מנשה הוא איזור יפהפה, אחו ירוק ומכוסה מרבדי פרחים. לאורכו זורם נחל השופט המתחיל ליד קיבוץ עין השופט ונשפך לנחל הקישון, בסמוך לקיבוץ הזורע. מי הנחל זורמים כל השנה – תופעה נדירה בארצנו, וזאת הודות למעיינותיו הרבים.

מפל בנחל השופט
מפל בנחל השופט. צילום: אדיר-מתן אוזן / CC BY-SA 2.5

באביב גדות הנחל מתכסות בשטיחי פרחים צבעוניים וסבך של עצי ערבה ושיחי פטל. בערוץ הנחל נמצאים שרידי טחנת קמח עתיקה שרק ארובתה נותרה שלמה. השביל עובר לאורך שפת הנחל, בינות מפלי מים עליזים, השמש נוצצת ברסיסי המים ובטיפות נגלית הקשת. נעצור לתצפית על הצמחייה, על מי הנחל ועל טחנת הקמח העתיקה.

אפשר לצעוד יחפים. מעיין עין אמי

עצי פרי, כשקד, חרוב, תות, רימון ותאנה – שאריות מבוסתן קדום – גודשים את המקום. חלק מן השביל חוצה לסירוגין את הנחל בגשרי עץ נאים. הנוף מרהיב ומוצל. הדרך נוחה להפליא ואפילו מתאימה לנכים.

במורד נחל השופט נגיע למעיין אמי, הוא עין חשרת. המעיין נקרא בשמו העברי על שם אמי ברנר, בן קיבוץ הזורע שנפל במילוי תפקידו. במקום שלוש נביעות השופעות מים מתוך מבנים בסלע. כדאי להפשיל מכנס ולצעוד יחפים במים הקרירים בינות לנופרים הצבעוניים ולפריחת הסוף אל הפתח החצוב בסלע.

איך מגיעים
ניסע לאורכו של כביש המושבה יקנעם, עד שנגיע לגדר החיצונית של קיבוץ הזורע. ליד גדר הקיבוץ נפנה ימינה, ולאחר כ-300 מטרים נוספים נפנה שמאלה בדרך עפר. נמשיך עם הדרך הזאת עוד שני קילומטרים עד החניון הגדול שלשמאלו חורשה. נוכל להשאיר את הרכב כאן או להעבירו לחניה ליד מעיין אמי.

לאתר “טיולים ואגדות” של מני נחמן

תמונה ראשית: Amos Gil, Gan-Shmuel / CC BY 2.5

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות