טיול לשבת: קסם המדבר ובריכה מרעננת בנחל קינה

טיול משפחות בנחל קינה – אוצרות תנ”כים מממלכת יהודה ושילוב מושלם בין המדבר הצחיח למי הגשמים שנאגרו השנה

בשבת הקרובה נצא למסלול פחות מוכר הקרוי נחל קינה, זוהי תקופה מצוינת למסלול הזה מכיוון שמדובר במסלול מדברי חשוף כולו לשמש ומתאים לעונה, שימו לב להצטייד בכובעים, מקדמי הגנה והרבה הרבה מים.
במסלול נחל קינה תיחשפו למלוא תפארתו של מדבר יהודה, תגלו מקורות מים מדבריים (אם יהיה חם מספיק ניתן להכנס) וגם היסטוריה תנכ”ית.

איך מגיעים?

הטיול שלנו מתחיל בחרבת עוזה סמוך לעיר ערד, נקודת ההתחלה היא ליד המאהל הבדואי של מוסא אבו-אייד (אין בעיה להשאיר את האוטו שם), לשם כך מתוך ערד עצמה יש לנסוע דרומה על “דרך הגז” לכיוון מנחת ערד. הדרך היעילה ביותר להגיע לנקודת ההתחלה היא לרשום ב-WAZE “נחל קינה” והוא כבר יביא אתכם למקום המדויק בלי להסתבך.

המסלול

את הטיול נפתח בחורבת עוזה משם נשקף נוף מדברי מרשים ועצמתי. חרבת עוזה היא בעצם שריד ארכיאולוגי של מצודה מהמאות השמינית והתשיעית לפני הספירה, היא התגלתה בשנות ה-50 של המאה הקודמת ותפקידה ככל הנראה היה להגן על ממלכת יהודה מפני פולשים מדרום וממזרח.

חרבת עוזה. צילום: ליאור גולגר / CC BY 2.5
חרבת עוזה. צילום: ליאור גולגר / CC BY 2.5

אל בורות המים

נמשיך את ההליכה בדרך מלכי יהודה, נרד מהרכס בירידה תלולה אך נוחה לעבר בורות המים המדבריים, שם אולי נזכה לראות את תושבי האזור הבדואים משקים את הגמל או חיות המרעה שלהם.

בור מים בנחל קינה. צילום: ליאור גולגר. CC BY 2.5
בור מים בנחל קינה. צילום: ליאור גולגר. CC BY 2.5

מכאן נצבות בפנינו 2 אופציות:

1. רק לטעום

למי מכם שמעדיף ביקור מדברי קצר יש להמשיך לאחר הביקור בבורות המים על תוואי הנחל לכיוון מזרח עד שישתלבו שוב עם סימון השבילים הירוק שייקח אותם חזרה אל המכוניות.

2. מיטבי לכת

למי מכם שמוכן להליכה לא קצרה מומלץ להמשיך עם סימון השבילים אל עבר גב המים של נחל קינה וליהנות מכניסה נדירה או לפחות לשכשוך רגליים מרענן (תלוי במזג האויר) למאגר המים הטבעי באמצע המדבר, הגב מלא מים וטוב לרחצה בעקבות גשמי החורף שירדו השנה באיזור

משם יש שתי אפשרויות נוספות: לחזור על עקבותינו ולסיים את המסלול המעגלי הקצר או להמשיך למסלול הארוך שאורכו הוא כ- 9 ק”מ.

האביב כבר כאן ואט אט נתחיל לחזור אל מסלולי המים הכה אהובים על המטיילים הישראלים. במסלול נחל קינה מחכה לכם השילוב הקסום בין מים למדבר ואם יתמזל מזלכם תוכלו גם לחזות באוכלוסיית בעלי החיים המדברית השוכנת באיזור, מה שיהפוך את הטיול לחוויה מיוחדת במינה.

גמלים בנחלן קינה. צילום: ליאור גולגר / CC BY 2.5
גמלים בנחלן קינה. צילום: ליאור גולגר / CC BY 2.5

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם:

טולוז: אטרקציות ופעילויות לכל המשפחה

נויה שגיב I מובילת מסעות שטח – חברת “מאגמה צ’לנג'” | 18.10.2021