אתר מורשת חדש: 'בית המייסדים' – מוזיאון יהדות תימן בראש העין

אתר מורשת חדש נחנך! זה הזמן להכיר את מוזיאון יהדות תימן בראש העין. במוזיאון ניתן להתרשם מתצוגות מרתקות החושפות את סיפור העלייה מתימן, החיים בתימן לפני העליות, ואת פניה המיוחדות של העדה.

אתר מורשת חדש נחנך: "בית המייסדים" – מוזיאון יהדות תימן בראש העין. המוזיאון, שהוקם כחלק ממיזם הקמת "בתי מייסדים" בעיירות פיתוח, של משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרים, שם לעצמו למטרה להציג את המורשת העשירה של יהדות תימן. במקום ניתן יהיה להתרשם מתצוגות מרתקות החושפות את סיפור העלייה מתימן, החיים בתימן לפני העליות, את חפצי הקודש, הבגדים המסורתיים, המוזיקה של גדולי הזמרים והזמרות יוצאי העדה ועוד.

את המוזיאון הקימו במבנה אשר במהלך שנות ה-40 של המאה הקודמת היה חלק מבסיס חיל האוויר הבריטי ומאוחר יותר שימש כמקום קליטתם של העולים אשר עלו במסגרת מבצע "על כנפי נשרים". המבנה עבר שיפוץ נרחב, תוך שימור המראה המקורי, וכיום הוא כולל מגוון רחב של תצוגות, חלקן אינטראקטיביות, החושפות בפני המבקרים את תולדות מייסדי ראש העין. מקום מרכזי מוקדש למבצע עלייתם וניתן אף לראות דגם של אחד המטוסים בהם הובאו העולים ארצה בשנת 1949.

מוזיאון יהדות תימן בראש העין.
מוזיאון יהדות תימן בראש העין. צילום: באדיבות המועצה לשימור אתרים.

בנוסף, במקום מוצגת תערוכה החושפת את הפנים השונות והמיוחדות של העדה. ב'אולם תרבות תימן' ניתן למצוא בין השאר בגדים מסורתיים, תכשיטים וכן את 'רדיו תימן' – פינה בה מוזמנים המבקרים להאזין לשיריהם של גדולי הזמרות והזמרים יוצאי העדה: שושנה דמארי, עפרה חזה, גלי עטרי, דנה אינטרנשיונל, אביהו מדינה, חיים משה, ניסים גרמה, יואב יצחק, אהרון עמרם, ישי לוי, תומר יוסף ורבים אחרים.

מוזיאון יהדות תימן בראש העין.
מוזיאון יהדות תימן בראש העין. צילום: באדיבות המועצה לשימור אתרים.
מוזיאון יהדות תימן בראש העין.
מוזיאון יהדות תימן בראש העין. צילום: באדיבות המועצה לשימור אתרים.

תצוגות נוספות במוזיאון: עדויות וסיפורים אישיים של מייסדי ראש העין, תולדות כל העליות מתימן – משנת 1880 ואילך, חפצי קודש, 'המורי' (מלמד) והלימודים בחדר המסורתי, סיפורו של מחנה חאשד – התחנה האחרונה בתימן לפני העלייה ארצה, שבשל התנאים הקשים מצאו בו את מותם רבים מהיהודים שחיכו לעלות ועוד.

"בית המייסדים" – מוזיאון יהדות תימן בראש העין, שבזי 41, ראש העין

שעות פתיחה: ימים א'-ה' 08:00-16:00

לפרטים נוספים: 03-5034880/1 או באתר המועצה לשימור אתרים

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות