יוון ההררית – אתרים מומלצים לטיול

רוצים גם להגיע ליוון ההררית?? קבלו אתרים שאסור לכם לפספס!


לצפיה בפרק המלא של “ישי גולן מחשב מסלול מחדש” הקליקו כאן

הכפר מגלו חוריו 

הכפר מגלו חוריו נקרא ה”כפר הגדול” למרות שמונה רק כ200 תושבים.
כפר ציורי שבתי האבן שלו פזורים על מורדות ההר המיוערים, סיור בין תחנות הקמח העתיקות של הכפר, יושבים בצל עץ הדולב בכיכר המרכזית, ומתענגים על עוגת החלב הכי מפורסמת ביוון.
הכיכר המרכזית, פְּלָטֶיאָה, בפי היוונים. הפלטיאה נקראת כך על שום ה”פלאטאנוס” (ביוונית – עץ הדולב הגדול), המזדקר ממרכזה של כל כיכר טיפוסית וכנפיו מצלים על ספסלי הכיכר ושניים-שלושה בתי הקפה והטברנות שמקשטים אותה. פעמים רבות, עץ הדולב משמש מקור לגאווה ואף לתחרות בין הכפרים הסמוכים. זקני הכפר מוכנים להישבע כי הדולב שלהם הוא העתיק ביותר בארץ ושגילו מגיע ליותר מ-600 שנה.
ככל שהעץ גדול, עבה ומרשים יותר, כך עדיף. גזעיהם החלולים של עצי הדולב, משמשים על פי רוב, לאחסון פירות יבשים.

בכפר כדאי לחפש את בית הקפה של אלֶקו, שם אפשר ללגום תה הרים יווני העשוי מצמחי האזור עם העוגה המקומית. אל תנסו להזמין משהו אחר, זאת העוגה היחידה בתפריט.
הכפר מגאלו חוריו שווה טיול רגלי, ויש בו כמה חנויות מזכרות. אל תוותרו על המרקחות המופלאות שמייצרים המקומיים.

כפר זה התפרסם בגלל עוגות הסולת מלאות הדבש, הריבות הטובות ועבודות האומנות השונות שמייצרים בו. במסעדות מכינים תבשילי קדרה בהם צולים לאטו בשר כבש או ארנבת.

 מנזר פרוסוס

מנזר פרוסוס המבודד בנוי על מדף סלע תלול. לפי האמונה בכנסיית המנזר שמור איקונין הבתולה הקדושה, שעל-פי האמונה העממית אוצר בתוכו כוחות ריפוי ומהווה מקום עליה לרגל לחולים רבים מרחבי יוון. האיקונין קדוש בעיקר לנשים הרות ובעלי ילדים קטנים.

המנזר נראה כמו תלוי על צלע ההר. בדרך ניתן לעצור ולראות את “עקבותיה של מריה על הסלע” וזו הזדמנות לספר את האגדה על האיקונה של מריה –

לפני שנים רבות, כך מספרת האגדה, חסך כפר שלם ביוון סכום נכבד, כדי לשלוח שני צעירים לאמן מפורסם בטורקיה, שיכין להם איקונין של הבתולה מריה. בדרכם הביתה עצרו כאן השניים, וסירבו להצעת המקומיים להשאיר במקום את הפסל, במנזר שיבנה במיוחד עבורו. הם המשיכו בדרכם ושכבו לישון, אך בבוקר גילו שהאיקונה נעלמה. על הסלע לידם הם הבחינו בעקבותיה של מריה, שהוכיחו שהיתה זו הבתולה בכבודה ובעצמה שגנבה מהם את הפסל. העקבות הובילו אל מערה בהרים, בה נמצא לאחר שנים הפסל, ובמקום הוקם מנזר פרוסוס בו ניתן לראות כיום את האיקונה המפרוסמת של מריה השחורה שמיוחסים לה סגולות ריפוי.

מנזר פרוסוס / Photo: Georgios Pazios

מטאורה – המנזרים התלויים

מטאורה (יוונית Μετέωρα, מילולית: “אמצע השמיים”) הוא מקבץ מנזרים מנזרים אורתודוקסיים השוכן בנומוס טריקלה (Τρίκαλα) שבמחוז תסליה במרכז יוון. מצוקים ומנזרים תלויים, חבל ארץ זה “כיכב” באינספור ספרים וסרטים, כשהמוכר והזכור בהם הוא סרט מסדרת ג’יימס בונד “לעייניך בלבד”.
זהו אחד המקומות המזוהים ביותר עם יוון ההררית, ואחד המיוחדים שבה. במקום שבו נהר הפינדוס יוצא מהקניונים העמוקים שבהרים אל תוך העמק הפורה, פזורים סלעים ענקיים שהזמן, הרוחות והמים עצבו בצורות שונות ומשונות. שם, בראשי המצוקים האפורים, בחרו במאה ה-11 נזירים לבנות מנזרים שהם יוכלו להתבודד ולהתנתק לחלוטין מהבלי העולם. כך הצליחו הנזירים להיות מבודדים ולחמוק מאירועים של שפיכות דמים, בעיקר בתקופה שבה החלה האימפריה הביזנטית להתפורר.

אין ספק שהמנזרים התלויים של מטאורה מהווים את אחד המראות המדהימים שאפשר לתאר: המיקום המאוד לא שגרתי שלהם, תלויים מעל התהום, עם הפסגות הדרמטיות של הרי הפינדוס, העמק הירוק והכפרים הקטנים – כל אלה משמשים להם תפאורה מרהיבה.

מטאורה הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. קשה להאמין שאת המנזרים, חלקם בני כמעט אלף שנים, בנו נזירים בעבודת ידיים בלבד. את חומרי הבנייה העלו לראש הצוקים בעזרת חבלים, סלים וגלגלות בסיוע חמורים ובהמות משא.

שישה מהמנזרים פתוחים לקהל. הכי כדאי לבקר במנזר מגאלו מטאורון. במנזר אפשר לבקר בכנסיית ההשתנוּת, במוזיאון ובחדר הגולגלות, לראות את ציורי הקיר ולהשקיף מבחוץ על עמק תסאליה ועל יתר המנזרים. יש להגיע למנזר בלבוש צנוע (שרוולים ומכנסיים ארוכים, ונשים בחצאיות ארוכות) או לעטות את החלוק שמחלקים בכניסה.

רוג’ר מור בתפקיד ג’יימס בונד בסצינת אקשן מטאורית :

אגם פלסטירה

השוכן בגובה 800 מ’ מעל פני הים, מוקף בהרים שבהם פזורים כפרים אותנטיים. האזור מאפשר להכיר את אנשי ההרים הקשוחים, עם סיפורי חיים מרתקים, וכמובן להשתולל קצת במי האגם היפה. והכי מגניב זה לפדל שם באופני מים!

זגוריה וכפרי זגוריה 

זגוריה הוא חבל ארץ קטן, קרוב לגבול האלבני. רכס הפינדוס הצפוני, המתחיל במרכז אלבניה ומדרים עד מרכז יוון, שולט על האיזור. זגוריה, פירושו “מעבר להרים” בסלאבית, זהו עולם מבודד כמעט לחלוטין, ויש כאן רק מעט כפרים. לתושבי המקום תווי פנים סלאביים, ובתיהם בנויים מאבני צפחה אפורות.

איזור חבל זגוריה של יוון המצוי בתוך מחוז אפירוס ידוע גם בשמות אחרים כגון : זגורי, זגוריה, זגורוכוריה ובעיקר כפרי זגוריה, חבל זגוריה, צפון אפירוס הוא אחד האיזורים המרהיבים ביותר של יון מבחינת טבע, תרבות וקולינאריה, בשל היותו יחסית רחוק להגעה מגיעים אליו יחסית מעט תיירים, אלה שהמגיעים מגלים עולם ומלואו של טבע מרהיב ביופיו, עם קניון הסלע העמוק ביותר בעולם המאפשר מגון מסלולי הליכה בדרגות שונות ובנופים עוצרי נשימה, עם שלושה נהרות צלולים ושוצפים בהם ניתן לקיים שלל אטרקציות כמו ראפטינג, שייט בקאנו ומגוון של מסלולי הליכה מרהיבים, חובבי הארכיטקטורה ימצאו בחבל זגוריה עשרות גשרים מרהיבים העוברים על ערוצי הנחלים והקניונים בחבל זגוריה ובמיוחד באיזור הכפר קיפי, אלה גם משמשים את המטיילים באיזור למעבר מעל נחלים שבחודשים [ פברואר, מרץ, אפריל, מאי, יוני, יולי, אוגוסט, ספטמבר ואוקטובר] עדיין זורמים כמעט כולם, בעוד שנהר הוידומאטיס זורם כל השנה, אם תוסיפו על כל אלה את 45 הכפרים של זגוריה, מה שנתן לאיזור את השם המפורסם “כפרי זגוריה” שחלקם מהכפרים היפים ביותר ביוון ויש האומרים מהיפים ביותר באירופה כמו : פפיגו, מיקרו פיגו, אנו פדינה, והכפר ויקוס על שמו של הקניון ועוד תקבלו תמהיל לחופשה מנצחת ביוון האמיתית

המטבח של האיזור נחשב לאחד המטבחים הטובים והמיוחדים ביותר של יוון. חלק בלתי נפרד מהחוויה של כפרי זגוריה היא ישיבה בערבים בטברנה המקומית מתחת לעצי הדולב הענקיים בכפר, טעימה ממטעמי האיזור בליווי משקה “הציפורו” המקומי שהמקומיים טוענים שהם גם המציאו אותו, בליווי של מוזיקה יוונית והרבה מצב רוח, מכניסים אתכם טוב טוב לאווירה הכפרית היוונית. הקינוחים כאן הם כמובן כמו בכל יוון על חשבון הבית. אלה שבכפרי זגוריה בדרך כלל מבססים את הקינוחים על המוצרים המקומיים למחוז ולאזור, כך תוכלו לקבל ענבים שנקטפו ממש עכשיו בליווי יוגורט כבשים עם דבש, או ravani עוגת סולת עם דבש, או גלאקטובוריקו, מעדן מבצק עלים וגבינה מקומית בטעם דבש ווניל ועוד ועוד. במיוחד יהנו במסעדות של כפרי זגוריה אוהבי הכבשים והחצילים, אבל לא רק הם.

הכפר מונודנדרי / Photo: Vincent C / CC BY-SA 3.0

הכפר מונודנדרי –  Monodendri

כפר בן 160 תושבים, במרכזו “מוזיאון” לעבודות יד. מונודנדרי ניצב על גבול שמורת הטבע “ויקוס–אאוס” – אחת השמורות הגדולות ביוון.
פירוש השם מונודנדרי הוא ‘עץ אחד’ (מונו=אחד, דנדרי=עץ), אבל בכפר יש הרבה מאד עצים. יכול להיות שהכל התחיל פעם מעץ אחד יחיד ומיוחד.
הכפר הנודע ביותר באזור זוכה לכינוי “הכפר היפה ביותר בזגוריה”. יש בו מסעדות נהדרות ובתי קפה.
דרך עפר קצרה מובילה מן הכפר אל מנזר איה פרסקווי (Agia Paraskevi), שממנו נשקף נופו המרהיב של נהר הוויקוס. אפשרות נוספת היא לפנות בכניסה לכפר בדרך עפר רחבה לכיוון מערב, ומשם צפונה אל שביל הליכה המוביל היישר אל שפת המצוק, שממנו נשקף מראה שגורם לדופק לעלות.

גרבנה

ניסע אל עיר המחוז גרבנה – ברוכים הבאים לחבל הפטריות של יוון. אין דבר נפלא יותר מביקור בשוק המקומי ומארוחה באחת ממסעדות המיוחדות שמתמחות בהגשת מנות פטריות.

הראפטינג מתקיים בנהר הוידומאטיס, Voidomatis נחשב לאחד הנהרות המרהיבים ביותר באירופה, הוא מתחיל מהמעיינות של הוידומאטיס בבסיס קניון ויקוס במיקום שנקרא voidomatis springs ונמשך בין כפרי זגוריה הנהר חוצה את הגבול הצפוני של יוון ונכנס לתוך אלבניה, כל זאת סמוך לגשר klidonia גשר שמהווה עבור רוב התיירים המגיעים לוידומאטיס נקודת הסיום של הראפטינג.

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות