מילון האקסטרים השלם: לפגוש גורילות מקרוב

מסע מפרך בתוך הג’ונגלים של רואנדה בשביל לראות את אחד מבעלי החיים המרשימים בטבע

ידעתם שפחות מאלף גורילות הרים חיות כיום ברחבי העולם? הגורילות נמצאות בסכנת הכחדה חמורה מאוד, בגלל אובדן שטחי מחיה וציד לא חוקי. גורילות ההרים הנדירות חיות רק סביב הר אחד, שנמצא על הגבול המשותף בין  קונגו, רואנדה ואוגנדה.
אחד המקומות לפגוש באוכלוסיה הנדירה הזו הוא באיזור הג׳ונגלים של בווינדי – Bwindi באוגנדה, המכונים  ״היער הבלתי חדיר”, תכף תבינו למה.

המסע אל הגורילות יתרחש בגובה של כ-2000 מטרים, הדרך חוצה ו״תופרת״ כמה רכסים, כשכל פעם יורדים 100-200 מטרים ועולים אותם חזרה. כעבור כמה שעות וכמה קילומטרים של הליכה מפרכת, חותכים מהשביל הצר ובאמצעות מצ׳טה יש לפלס את הדרך ביער הצפוף והבלתי חדיר.
את הגורילות לא תמצאו במקרה – עם הזריחה גששים מטעמכם ישלחו כדי לאתר את משפחת הגורילות, כך  תדעו גם לאיזה כיוון וגם כדי שיהיה ניתן לדעת בוודאות שהגורילות נמצאו ויש טעם לצאת למסע המפרך.

עם הקבוצה שהובלתי פגשנו משפחה של 12 גורילות עוצמתיות ומרשימות במיוחד,  להתקרב לזכר האלפא היה האתגר הגדול, ולמרות ששומרים חמושים שמרו עלינו, לא רצינו כמובן לעצבן אותו. אחת המטיילות התקרבה אליו יותר מדיי והזכר התעצבן ואיים בתנועה אגרסיבית ואסרטיבית במיוחד. כאן הבנתי את משמעות הביטוי ״יראת כבוד״. הם גדולים, הם עוצמתיים, הם יכולים לתלוש לכם איברים בלי להתאמץ, אבל הכבוד הגדול בלפגוש אותם במרחק מטר אחד ממך – זה אירוע של פעם בחיים.

אל תתעסקו עם הזכר. צילום: shutterstock

כדי לשמור על אורח החיים הטבעי שלהן, הביקור בשמורת הגורילות מוגבל לקבוצות קטנות מאוד ולזמן מפגש מוגבל. ניתן להגיע עצמאית לאזור הגורילות, אבל זה מאוד לא מומלץ. כאן אין “הדקה התשעים”, וצריך לארגן את הטיול טוב-טוב כמה חודשים מראש. חברת טיולים המתמחה בכך, תוכל לארגן את ההסעה, את מדריכי הדרך הגששים וכמובן את ההיתרים והרישיונות הנדרשים.  
מה שבטוח, שמדובר בחוויה נדירה ומרגשת.  

מומלץ לקרוא גם:

נופים מדהימים וספארי: מסע מטורף לדרום אפריקה

ספארי מחוץ לחלון: חופשה מפנקת בדרום אפריקה

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות