פעילויות ביום הבחירות 2022 ברחבי הארץ

ביום שלישי ה-1 בנובמבר 2022 תתקיימנה הבחירות לכנסת, ויום השבתון הנלווה ליום זה עבור רבים הוא הזדמנות לשלב טיול עם חברים או/משפחה. אז מה עושים עם הילדים ביום הבחירות? אספנו לכם מגוון אטרקציות, פעילויות וטיולים בחיק הטבע לכל המשפחה ברחבי הארץ .

יום הבחירות מתקרב, ולקראתו אתרים רבים יפתחו את שעריהם לפעילות מהנות לכל המשפחה.

כך לדוגמה – בצריף בן-גוריון יצביעו בקלפי מיוחדת על החפץ האהוב עליהם בצריף המגורים המקורי של פולה ודוד בן-גוריון, בצפון הנגב יקיימו סיורים מהנים ביניהם קטיף וסיורי חממות ב"שביל הסלט", קטיף אננס ופטל במשק 77 ומסע מרתק בעקבות צמחי התבלין במבוך מרים.

בנוסף ביום זה רשות הטבע והגנים מציעה מגוון חוויות ופעילויות מהנות לכל המשפחה המאפשרות כמובן גם לשלב את זכות ההצבעה לפני או אחרי הטיול. בין הפעילויות שמציעה רשות הטבע והגנים: 

החוויה הרב חושית המלהיבה בחזיון האור קולי בגן הלאומי מצדה תחת כיפת השמיים ומול המצדה בלילה שלפני יום הבחירות, חווית בילוי בגן הלאומי אפולוניה המשלב שרידי ארכיאולוגיים בהם מבצר קדום המשקיף לנוף עוצר נשימה לים התיכון מנוף מרהיב מהמצוק המשקיף על הים התיכון וגם חוויית מיצג חדש על קירות המצודה מהתקופה הצלבנית בגן לאומי מגדל צדק.

בנוסף, המבקרים באתרים יוכלו להצטרף להדרכות מקצועיות של מורי דרך בשיתוף משרד התיירות באתר הלאומי הקסטל, לגלות ולהתרשם מהיופי בעונת הסתיו של שמורת טבע החולה, ולקחת חלק בסיורים סביב עולם הנשרים בשמורת טבע גמלא, בסיור מודרך בעקבות ערכי המורשת בגן לאומי תל אשקלון ועוד.

במידה ותבחרו ללון בשטח בחיק הטבע במסגרת טיול בערב שלפני הבחירות (31.10), תוכלו להזמין מקום באחד מחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים המציעים חווית לינה משמעותית, משפחתית ומגבשת תחת כיפת השמים לאור ירח וכוכבים.

מומלץ לציבור המטיילים להירשם מראש כבר עתה לביקור באתרי רשות הטבע והגנים במועד הרלוונטי על מנת להבטיח כניסה לאתר ולהימנע ממצב בו האתר יהיה כבר בתפוסה מלאה. פרטים מלאים על הפעילויות ושעות הביקור בכל אתר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

צפון

גן לאומי מגדל צדק – בוחרים באור וקול

גן לאומי מגדל צדק מתחדש במיצג אור-קולי שמספר על קירות חדר במצודה מהתקופה הצלבנית את הסיפור ההיסטורי של הגבעה, הצופה על הדרך הבינלאומית ,באנימציה והקרנת וידאו מפינג. בחלקו השני של המיצג יסופר סיפור מורשת החציבה העברית, ולבסוף יסופר על שיקום הגן הלאומי מחצר מוזנחת לגן לאומי פורח, עשיר ומגוון.

נוסף על כך יתקיימו הסיורים הבאים:

 1. סובב מצודה ומצודה– סיור מודרך במסלול נגיש המקיף את המצודה. נשמע את סיפורו של הגן הלאומי ההולך ומתהווה לנגד עינינו ונסיים במצודה. משך הסיור כ־75 דקות. ההדרכה בשעות: 10:00, 10:30, 12:00, 12:30, 14:00, 14:30. יציאה מהכניסה למצודה
 2. בתוך המצודה – סיור מודרך במצודה בלבד, שיספר את סיפורה של המצודה החולשת על דרך היסטורית חשובה הצופה אל מרחבי גוש דן.  משך הסיור כ-20 דקות. בשעות 14:00-9:00 כולל (מדי שעה עגולה)
 3. גבעת הקברים – בדגש עונת הנדידה: כשתעלו לגבעה תמצאו בה שלל ממצאים מתקופות שונות ובעיקר קברים. בעונה זו מתקשטת הגבעה בשלל גוונים של סתיו. בסיור תגלו מדוע פורחים בה כל כך הרבה חצבים ולמה הגבעה היא מוקד מצוין לצפייה בנדידת העופות. משך הסיור כשעה וחצי. בשעות 10:00, 12:00, 14:00.  המסלול אינו מונגש.

היכן: גן לאומי מגדל צדק

מתי: ביום שלישי ה-1.11 (יום הבחירות)

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

 ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

גן לאומי מגדל צדק
מבנה מרהיב ביופיו. גן לאומי מגדל צדק, צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

שמורת טבע מג'רסה – בוחרים להתקרב לטבע

בין כנרת לגולן, בצפון מזרחה של ימת הכנרת יש עולם קסום של טבע מפתיע. ציפורים נהדרות, חיות בר וצמחי מים, ג'ונגל של הפתעות בלגונות שקטות של נחלים הזורמים אל הכנרת- כל זה עכשיו מוגן בשמורת טבע, שתבטיח לשנים קדימה יופי שנוכל להראות לילדינו. ביום הבחירות לאחר שנצביע , נחגוג ונגלה את כל מה שהטבע מזמן לנו. הינכם מוזמנים ליום חווייתי ומעניין, מלא בחוויות לכל המשפחה.

בשמורת המג'רסה יחכו לכם מדריכים של רשות הטבע והגנים להפעלות ויצירה.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: שמורת טבע מג'רסה

מתי: ביום שלישי ה- 1.11 (יום הבחירות) בשעות 10:00-15:00

משך הפעילות: כמה שתרצו, תחנות הסברה והפעלה.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

מג'רסה צילם : דורון ניסים

שמורת טבע החולה – מטיילים ומגלים את שמורת טבע החולה 

הינכם מוזמנים להצטרף אלינו לסיורים מודרכים ברחבי שמורת החולה, שמורת הטבע הראשונה בארץ, וללמוד מה הביא להכרזתה כשמורה, למה החליטו לייבש את אגם החולה, איך עשו זאת, ואיך ברגע האחרון החליטו לשמר את המקום. כל זה ועוד נגלה במהלך סיור מרתק ברחבי שמורת החולה.

במסלול על גשר המסתור נגלה מגוון עופות מים.

בחודשי הסתיו והחורף הציפורים אורזות את קיניהן באירופה ונודדות לאפריקה, שופעת המזון. בדרכן דרומה הן עוברות בארצנו ורבות עוצרות בשמורת החולה כדי לנוח ולאסוף כוחות להמשך הדרך עם זאת רבים מהעופות הינם עופות קבועים המוצאים את המדינה שלנו כבית עבורם ורבים בוחרים להישאר בשמורת החולה. אנחנו מזמינים אתכם לסיור מרתק ובו נדבר על ייבוש העמק ועל הקמת שמורת הטבע הראשונה בישראל, על בעלי החיים והצומח בשמורה ועל הפעולות הרבות שנעשות בשמורה לשמירה על הטבע בישראל.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: שמורת טבע החולה

מתי: בימי שישי ושבת בחודש נובמבר בשעה 10:30, 12:30 וביום הבחירות 1.11 בשעות 10:30, 12:30

מי: המסלול באתר מונגש ברובו והוא מתאים לכל גיל. 

משך הסיור: כשעה וחצי.

ציוד נדרש: כובע מים ומשקפת

מתי: ביום שלישי ה- 1.11 (יום הבחירות) בשעות 10:30, 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

שמורת טבע עין אפק – חורף של ציפורים 

הקיץ כבר מאחורינו, הימים הולכים ומתקצרים והציפורים הנודדות כבר כאן!

בואו לטייל בשמורת טבע עין אפק, אשר שוכנת בעמק עכו על ציר הנדידה המערבי של הציפורים. בשמורה מסלול מעגלי בין המעיינות ובריכות המים, אליהם מגיעים העופות הנודדים מהצפון הרחוק. מוזמנים לעלות לתצפית מגג טחנת הקמח הצלבנית, לצפות בג'מוסים אשר משתכשכים במים ולצעוד על הגשר הצף.

תוכנית: סיורים מודרכים, תצפית על הציפורים באחו הג'מוסים עם טלסקופ ומשקפות, עמדת איפור פנים "להיראות כמו ציפור" והפתעות נוספות.

היכן: שמורת טבע עין אפק

מתי: יום הבחירות 1.11 בשעות 10:00-15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לשמורה, חינם למנויי מטמון

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

עין-אפק
עין-אפק. קרדיט: מנו גרינשפן

מרכז

גן לאומי אפולוניה – בוחרים נוף

ממרום המצוק המשקיף על הים התיכון בצפון הרצליה, אפולוניה מציינת את יום הבחירות במגוון פעילויות.

 • נגני מוזיקה אירית ינגנו בשעות 11:00 – 15:00 כולל מדי חצי שעה
 • להרגיש את הטבע ולגעת בעבר –  סיור מודרך לכל המשפחה (גם למתקשים בהליכה) בשעות 9:00 – 14:00 מדי שעה עגולה, מותאם גם למטיילים בכיסאות גלגלים. משך הסיור כשעה.
 • "חידאפולוניה"- כתב חידה לכל המשפחה בשעות 9:00 – 15:00

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי אפולוניה

מתי: ביום שלישי ה-1.11 (יום הבחירות) בשעות 9:00 – 15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

גן לאומי אופולוניה
אפולוניה. צילום: מנו גרינשפן

ירושלים והסביבה

גן לאומי בית גוברין – גלרית הפעמון במערות מציגה "השתקפות האידאה" בהרשמה מראש

ביצירתו החדשה, "השתקפות האידיאה", מציג פילפלד את ההשראה שקיבל מביקורו בגן לאומי בית גוברין, אתר המשלב מסורות ותרבות אדם לאורך השנים עם נוף אורבני קדום ומרחבי טבע בשפלת יהודה. החיבור למערות הוביל את פילפלד ליצור דמויות וחיבורים רוחניים ופנטסטיים שהתעוררו בו כששהה שעות רבות במרחב הפתוח ובתוך המערות. את ההשראה לשם התערוכה קיבל פילפלד ממשל המערה של אפלטון, אשר מסמל את התעתוע בין עולם האמת לעולם השקר ולאורך השנים עיצב תפיסות פילוסופיות מהן נגזרו רעיונות חברתיים ופוליטיים, לחם חוקו של אמן הגרפיטי היום.

את התערוכה מלוות כתוביות בכתב עברי קדום, כתב בעל ערך היסטורי ואופי גרפי אסתטי המהווה מוטיב חוזר ביצירתו של פילפלד, המחבר בין יצירותיו ומבטא את זיקתו לתרבות ולמורשת הארץ. המבקר בתערוכה מוזמן לאתגר קריאתן באמצעות מפתח הכתב בו בחר להשתמש. עבודותיו המאופיינות במוטיבים קוויים איקוניים, לרוב בצבעי שחור לבן, מציגות סיפור של תרבויות עתיקות, מסתוריות ושבטיות, מוצאות במה חדשה ויוצאת דופן להיראות, הן מוצגות בזירת ההשראה מהן נוצרו.

התוצאה המרשימה היא סינרגיה בין עולמות היצירה והמוטיבים המאפיינים את סגנונו של האמן לבין עולמות התוכן של אתר מורשת עולמי ויוצרת חוויה ייחודית יוצאת דופן.

במסגרת התערוכה יתקיימו סיורים קצרים בשעות 17:00, 18:00, 19:00

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי בית גוברין – מתחם מערות הפעמון

מתי: בשעות 17:00 – 20:00. כניסה אחרונה בשעה 20:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הביקור בתערוכה מחייב רישום מראש – יש להירשם לשעות הביקור בערב.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

השקת תערוכת השתקפות האידאה בגן לאומי בית גוברין. רשות הטבע והגנים. צילום: חורחה נובומינסקי

דרום

גן לאומי תל אשקלון – הולך בתל

סיור מודרך למשפחות בעקבות ערכי המורשת בגן לאומי תל אשקלון

הגן הלאומי הראשון שהוכרז בישראל הוא גן לאומי תל אשקלון. זאת הודות לשרידי העבר הרבים שבו ומרחבי הטבע. אתם מוזמנים להגיע ולהצטרף לסיורים מודרכים שיצאו בימי שבת בשעות 10:00 ו-13:00 לאורך השביל המונגש החדש שבגן. הסיור יעבור בשער הכנעני, ימשיך דרך שביל המצוק עם התצפיות המרהיבות אל הים ויסתיים באזור בארות המים של אשקלון.

עוד באתר- הזדמנות להצצה מיוחדת למראה הבזיליקה בעבר, העבודות בהווה ומה מתוכנן לעתיד.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי אשקלון – יציאה לסיור ממרכז השירות

מתי: ביום שלישי ה- 1.11 (יום הבחירות) בשעות 10:00, 13:00

מי: הסיור נגיש ומותאם לכיסאות גלגלים.

משך הסיור: כשעה וחצי עד שעתיים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

תל אשקלון
תל אשקלון. צילום: אדר סטולרו מליחי

גן לאומי תל באר שבע – סיור: אתר מורשת עולמית 

נסייר בעיר המקראית הקדומה בין שער העיר, ארמון המושל ומבני מגורים ומחסנים, שהשתמרו בזכות האקלים המדברי של הנגב. נעמיק אל מאגר מים תת-קרקעי מרשים מימי המלך חזקיהו ונראה את הבאר העמוקה בארץ. מראש התל נצפה בבקעת באר שבע רחבת הידיים ובסביבתה. 

אחרי הסיור אתם מוזמנים לרכוש את ערכת משחק 'קוד העתיקות' – משחק משימות משפחתי שיוביל אתכם לפיצוח קוד תיבת האוצר! מחיר המשחק 20 ₪.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי תל באר שבע. ניפגש במבואת הכניסה.

מתי: ביום שלישי ה-1.11 (יום הבחירות) בשעות 10:00, 12:00, 14:00. 

משך הסיור: כשעה ורבע

מי: מתאים לכל גיל. המסלול אינו מונגש. דרגת קושי: קלה.

ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע. למשתתפי משחק קוד העתיקות נדרש גם טלפון חכם.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

גן לאומי תל באר שבע.
גן לאומי תל באר שבע. צילום: קובי חזן

גן לאומי מצדה מערב – משקיעה לזריחה – מופע רב חושי המוקרן על ההר

חוויה רב חושית, מרהיבה וצבעונית בליל כוכבים אל מול הר המצדה.

החיזיון האורקולי החדש במצדה הוא מופע מרהיב אשר מוקרן על גבי ההר, בשילוב הקרנות ענק בטכנולוגית VIDEO MAPPING, תאורה מתקדמת ופסקול ייחודי שהולחן על ידי שלמה גרוניך.

אנו ממליצים להגיע לפחות שעה לפני ההקרנה, כשעל רקע דמדומי השקיעה תוכלו ליהנות מחוויה מקדימה של מתחמים שונים המאירים זוויות נוספות מסיפורו של ההר.

אורך המופע כ-45 דקות. מתאים לכל הגילאים.

מומלץ לשלב לינה בחניון לילה מצדה מערב.

היכן: גן לאומי מצדה מערב – הגעה מערד בכביש 3199

מתי: בערב יום הבחירות 31.10 בשעה 19:30

בהרשמה ובתשלום מראש באתר הרשות. 25% הנחה למנויי מטמון.

הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר

מצדה
מופע חזיון אור קולי במצדה

צפון הנגב

יום הבחירות בצריף בן-גוריון ובמכון למורשת בן-גוריון

ביום הבחירות לכנסת ה-25 המבקרים בצריף בן-גוריון יוכלו לקחת חלק בחגיגה הדמוקרטית ולהצביע ולהשפיע בקלפי מיוחדת שתוצב בצריף! הילדות והילדים יכינו לעצמם תעודות זהות מיוחדות, אשר תקנה להם זכות הצבעה. מצוידים בתעודה החדשה הם יצאו לסיור עצמאי בצריף המגורים המקורי של פולה ודוד בן-גוריון אשר נשמר כפי שהיה. הם יוכלו להכיר מזכרות היסטוריות, לצפות בתצוגות ובסוף הביקור אפילו להצביע בקלפי שתוצב במקום על החפץ האהוב עליהם בצריף.

בשעה 15:30 יפתחו את הקלפי ותערך ספירת הקולות הרשמית. התוצאות יפורסמו באתר ובפייסבוק של הצריף.

לאחר הביקור בצריף בן-גוריון, ניתן להמשיך למכון למורשת בן-גוריון, אשר נמצא במרחק 5 דק' נסיעה וליהנות מפעילויות נוספות: ביניהן מיצג "משפט העם" בו ישמשו המבקרים כחבר מושבעים ותפקידם יהיה להצביע, להשפיע ולהכריע על הבחירות של בן-גוריון שעיצבו את מדינת ישראל. וחדר הבריחה "אוצר הנגב", בו בעזרת רמזים וחידות, המשתתפים יפתחו את מנעולי הקוד של הכספת וכך יגיעו לתיבת המטמון- שתגלה בפניהם את האוצר שבן-גוריון ראה בנגב.

איפה: צריף בן-גוריון, בשדה בוקרוהמכון למורשת בן-גוריון, מדרשת בן-גוריון

מתי: יום הבחירות, יום שלישי, 1 בנובמבר. 08:30-16:00 | כניסה אחרונה עד שעה לפני סגירה.
מחיר: 15 ₪ לילד / אזרח ותיק / מבקר עם מוגבלות / שוטר / חייל, 20 ₪ למבוגר
לפרטים נוספים:
www.ben-gurion.co.il  או בטלפון 08-6560469.

הפעילויות במכון למורשת בן-גוריון בתשלום נוסף. יש להתעדכן באתר או בטלפון: 058-4110984

בחירות בצריף בן גוריון.
בחירות בצריף בן גוריון. צילום: צביקה שמעיה

בחירות חקלאיות ב"שביל הסלט"

"שביל הסלט" מזמין לחוויה חקלאית בלתי נשכחת בין יבולי חבל הבשור. במהלך יום הבחירות אפשר להצטרף לסיור חקלאי בו לומדים על הירקות השונים וקוטפים הישר מהשתיל לפה בהדרכה חווייתית ע"י צוות שביל הסלט בהנחיית האגרונום אורי אלון. הסיור עובר בחממת עגבניות עם קטיף עצמי לאכילה בו יוכלו המבקרים לבחור לנשנש מלפפונים ננסיים ועגבניות בשלל צבעים וטעמים. בהמשך יתקיים מרוץ יוני דואר בעקבות ספרו של מאיר שלו "יונה ונער" בו יוכלו המבקרים לשלוח יונים במו ידיהם.

יש צורך בהזמנת כרטיסים מראש.

איפה: "שביל הסלט", מושב תלמי יוסף

מתי: יום הבחירות, יום שלישי, 1 בנובמבר. בשעה 11:00
מחיר: 50 ₪ לאדם מעל גיל שנתיים
לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים:
 www.salat4u.co.ilאו בטלפון 077-7295702

שביל הסלט
שביל הסלט. צילום: מיטל סטרז

בחירות במשק 77

במשק 77, מזמינים את המבקרים ביום הבחירות לקטיף פירות מהנה במיוחד שיכלול סיור לימודי וקטיף טעים בחממות אננס, בננה ופטל לצד סיור מודרך בטרקטור, הכנת שתילי פטל ותות, כניסה חופשית למתנפח בסגנון נינג'ה, ועוד.

איפה: משק 77, מושב תקומה

מתי: יום הבחירות, יום שלישי, 1 בנובמבר. בהרשמה מראש.
מחיר: 20-50 ₪ לאדם. תלוי בפעילות
לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים:
 053-4281093

משק 77
משק 77. צילום: אור טרבלסי

מבוך מרים: בשביל התבלינים והבשמים

ללכת לאיבוד במגוון הריחות והטעמים בחוויה ריחנית וצבעונית במיוחד במסלול מבוך חוויתי. במהלך שני סיורים שיתקיימו ביום הבחירות, מזהים ומכירים צמחי תבלין שונים בעזרת חוש הריח וחוש הטעם, מכינים שקיות ריח מפרחים ועלים של צמחי הבושם הריחניים, לומדים שימוש משכיל בצמחי התבלין והבושם לתועלת האדם ומבינים את הקשר בין הסביבה, הצומח, בעלי החיים והאדם.

בתום הסיור מתכבדים בחליטת לימונדת הבית.

איפה: מבוך מרים, מושב ניר משה

מתי: יום הבחירות, יום שלישי, 1 בנובמבר. 12:00, 14:00
מחיר: 32 ₪ למשתתף מעל גיל 4, 27 ₪ לאזרח וותיק
לפרטים נוספים:
אלי: 050-6246427 או מרים: 050-4272004

סיור משפחות במבוך מרים.
בחירות 2022. סיור משפחות במבוך מרים

  הרשמה לניוזלטר

  !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
  .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

  עקבו אחרינו

  0 תגובות