נרקיסים לחיים הטובים-טרי מהשדה

זה הזמן לצאת לטבע, לנשום עמוק ולשטוף את העיניים ביופי. ומי אם לא מלך הביצה, הנרקיס הכי יפה בממלכה, שממש שווה את הטרחה. גילי מצא, עיתונאית, צלמת ובעלת הבלוג "לטייל עם גילי" מביאה לך את עמק הנרקיסים בפי גלילות, השדה השני בגדולו בארץ, שפורח כעת.

אין כמו ריח משכר של נרקיסים, כדי להרגע במקצת, מעדכוני חדשות ושאר מרעין בישין. הנרקיס, שהוא אחד היפים שבפרחי הארץ, פורח מתישהוא מדצמבר ועד אמצע פברואר (צריך לעקוב אחרי עדכונים מהשטח, כי פריחתו קצרה ואין לה מועד קבועה. הנרקיס אוהב שטחים סלעיים בהרים, אזורים לחים וביצות.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

הריח הדומיננטי של הנרקיס גרם לזה, שבעבר קטפו אותו ולכן מלך הביצה התמעט, וזכה להיות פרח מוגן, שניתן רק להתבשם מיופיו. נרקיסים פורחים בלוקשנים שונים מצפון לדרום: שמורת אחו נוב שבדרום רמת הגולן (השבוע נצפתה במקום פריחה יפה), שמורת תל אנפה שבעמק החולה, מצוק הארבעים בכרמל, חורבת קרתא בעתלית, פארק איילון-קנדה, יער קולה בראש העין, "יער המלאכים" הסמוך לקריית גת ועוד מיקומים ברחבי הארץ. לכל מקום יש את המועד שלו, והכל גם תלוי גשם וחוקיות של הטבע, שגם הוא בלתי צפוי.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

בזכות הקורונה גיליתי את האקו-פארק, שהיה "לגיטימי", במטראז' האלף מטר המותר. עמק הנרקיסים, שדה ענק בשטח שבין רמת אביב ג’ לפי גלילות ונתיבי איילון צפון (ממש בגבול בין תל אביב לרמת השרון). בעוד שרוב הנרקיסים במישור החוף נכחדו, בעמק גלילות הם נשמרו דווקא בזכות האיסור שחל על בנייה באזור בתקופה, שמתקן פי גלילות פעל בסמוך.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

השטח העצום איכסן גז ודלקים רבים ולכן מבחינה בטיחותית, הבניה סביבו נאסרה, אבל כעת יש מעליו איום נדלנ"י אימתני, בהיקף של עשרות אלפי יחידות דיור, שמעורר תרעומת קשה בקרב אוהבי הטבע ואלו שרוצים להכריז על האזור כאקו פארק.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

כמה זה יהיה אסון אקולוגי, אם הבנייה תותר בפי גלילות? המשמעות היא שיושמד הריכוז הכי גדול של נרקיסים במישור החוף. חוץ מזה באזור מצויים עשרות מיני צומח ובע"ח, ייחודיים. כדי להגיע לפה, צריך לחצות את ערוץ נחל אחיה. הנחל עצמו, שקרוי ככל הנראה ע"ש הנביא אחיה השילוני, וכדאי לקחת בחשבון שהמקום בוצי ותובעני. בשנת 2012 הועתקו חלק קטן מהנרקיסים מעמק גלילות לתחום פארק אריאל שרון, אז תוכלו לפגוש אותם גם שם.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

סלפי נרקסיסטי

כל חובבי הסלפי, אתם נחשבים נרקיסיסטיים, כי אין בינכם לבין עלם חמודות יווני בשם נרקיסוס, הבדל רב. אמנם הוא היה בנם של אל הנהר ונימפה יפיפיה, אבל הבחור היה סלב שחצן, שהיו לו מיליוני עוקבות ברשתות החברתיות. אחרי שהוא עשה אנפרנד לאחת הנימפות שהתאהבה בו, אלת הנקמות החליטה ללמדו לקח והטילו עליו קללה.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

יום אחד, כשטייל ליד הביצה בפי גלילות והסתכל בדמותו שהשתקפה אליו מהמים, הוא התאהב בבת דמותו. הוא לא יכל להסיר את מבטו מעצמו, עד שהוא מת ובמקום צמח נרקיס, שהוא הבודד שבפרחים, שכל החיים נגזר עליו להסתכל על דמותו שבמים. אין ספק שזו חתיכת קארמה נאחסית.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

בחלקו המזרחי של השדה בעמק הנרקיסים בגלילות, נוצר לעיתים לאחר ירידה מסיבית של גשמים, אגם עונתי קטן, המשמש כתחנת עצירה לציפורי מים שונות. מקום מושלם להזדהות עם נרקסיסוס. להסתכל בהשתקפות שלנו במראה עכורה.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

אם אתם כבר באזור, כדאי ללכת גם מזרחה, לעבר כביש איילון, שכעת עובר הרחבה מסיבית. יש שלט במקום שמעיד שיש פה, סדרה של מערות עתיקות בשם "מערות אפקה". אחרי רצף של גשמים ניתן לצלם פה וכמובן לא לקטוף, כלניות ואיריס ארץ ישראלי.

עמק הנרקיסים פי גלילות. צילמה: גילי מצא

שימו לב:

  1. המסלול בוצי בחורף, ואינו מומלץ לאחר מספר ימים רצופים של גשם חזק (סיכוי להצפה בעמק). כדאי להביא נעליים מתאימות, או מגפיים.
  2. הנרקיסים גדלים בשדה חקלאי מעובד, יש להימנע מפגיעה בו.
  3. ניתן לשלב את הביקור באתר עם ביקור במערות אפקה הסמוכות.
  4. מדובר בפרח מוגן! אין לגעת בפרחים ובוודאי שאסור לקטוף אותם. אפשר להתקרב בזהירות כדי להריח.

לקריאת הכתבה בבלוג של גילי ועוד המלצות על מסלולי פריחות כאן

הכתבה מאת גילי מצא, עיתונאית-צלמת ובעלת הבלוג "לטייל עם גילי"- בלוג חוייתי בדגש: נהנית לבד.

עקבו אחרי גילי גם באינסטגרם

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם: