טיול לשבת: דרך המעיינות בפארק קנדה

עמק האיילון אהוב על-ידי המטיילים הישראלים בגלל עושר האטרקציות והטיולים שבו (וגם מכיוון שהוא שטח מושלם לפיקניקים)

עמק איילון נמצא במרכז הארץ בין תל אביב לירושלים, לכל אורך ההיסטוריה שטח העמק היווה את הדרך הראשית לירושלים וזו גם הסיבה שהתרחשו על שטחו קרבות רבים כל כך. בעמק תוכלו למצוא אתרי טיול מוכרים ואוהבים כגון יד לשריון ומנזר השתקנים בלטרון, מיני ישראל ופארק איילון-קנדה אשר בו נטייל היום.

בפארק איילון קיימים לא מעט מסלולים יפים ומהנים אבל ישנו טיול אחד אשר עונה להגדרה של טיול משפחות מוצלח. למסלול קוראים דרך המעיינות אף על פי שאין בו טיפה אחת של מים מלבד מנקודת הסיום שלו.

איך מגיעים ואיפה מתחילים?
הכניסה לפארק איילון-קנדה היא מכביש 1 – ירושלים-תל אביב, בצומת לטרון יש לפנות לכיוון צפון-מזרח לכביש המוליך למבוא חורון ומודיעין. אחרי חומת מנזר לטרון פונים ימינה לכביש המוליך לעבר בניין אבן, שם הכניסה הראשית לפארק.
ראשית נשאיר רכב איסוף לסוף המסלול – בצומת השבילים הראשון ניקח שמאלה אל עבר כביש בעל סימון כחול, נמשיך עוד כחצי קילומטר עד שנגיע לרחבת חניה גדולה ליד אגם הנקרא “מעיין התמרים”, זוהי נקודת הסיום אשר בה נחנה את רכב האיסוף. מהמעיין נמשיך לנסוע על הכביש הכחול עד שמימיננו יופיע שילוט המכוון לדרך המעיינות בסימון שבילי ירוק, זו הנקודה להחנות את הרכב ולהתחיל בחוויה.

נקודת ההתחלה היא הזדמנות מצוינת לתדלק את כל המשפחה בארוחת בוקר קלילה ונעימה בצל העצים כאשר לנגד עינינו ישתקף הנוף המרשים של העמק.

עמק איילון. צילום: shutterstock

יוצאים לדרך!
מסלול “דרך המעיינות” מתחיל בגשר המתכת הירוק והוא ממשיך במגמת ירידה בתוואי הנחל לכיוון מערב, אורכו של המסלול הוא כ-4 ק”מ והוא ברמת קושי קלה ביותר.
לאורך המסלול תפגשו תעלות מים עתיקות, בארות, בורות, ברכות מים ומבני קבורה עתיקים שנראים כמו סלע ענק שרוקנו את תכולתו. הילדים ייהנו מאוד לשחק, ואתם תוכלו לתפוס מנוחה קלילה במקום הכל כך יפה הזה.

עתיקות בפארק קנדה. צילום: shutterstock
עתיקות בפארק קנדה. צילום: shutterstock

איפה המים?
כל המים של המעיינות באזור נשאבים ונפגוש בהם רק בסופו של המסלול ב”מעיין התמרים”, אותו המקום בו השארנו את רכב האיסוף. מעיין התמרים הוא בעצם בריכת אגירה של נקבת אבן שנבנתה לטובת מפעל השקייה עתיק ככל הנראה מהתקופה הביזנטית. מסביב לאגם קק”ל הקימו מדשאה ירוקה ורחבת ידיים שבה תוכלו לנוח, להשתולל ולעשות פיקניק צהריים כיפי לכל המשפחה.

צילום תמונה ראשית: dr. Avishai Teicher / pikiwiki israel / CC BY 2.5

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות