טיול לשבת: טבע מלבלב, אקסטרים באיזור הכרמל

שבת משפחתית בחורשת ה-40, הפארק בנשר וחומוס חיפאי

הר הכרמל, המכונה ההר הירוק תמיד, הוא אחד ההרים היפים בארץ. ככל הנראה מקור השם כרמל מגיע מצירוף המילים כרם- אל, כלומר: מקום קדוש, ואכן המקום התקדש לאורך ההיסטוריה הן לדת היהודית, הנוצרית והמוסלמית, ואף לדרוזים. זו אחת הסיבות שבחיפה, העיר הגדולה ביותר בכרמל, דרים בכפיפה אחת ערב רב של דתות.

המקום שאנו נטייל בו היום, הינו מקום מיוחד, הקדוש לדרוזים בזכות 40 עצי אלון עתיקים שנמצאים כאן ונותנים למקום את שמו. על פי המסורת, כל שנה בליל ירח מלא יורדים מן הרקיע 40 מאבות העולם, יושבים כאן מתחת לעצים ומחליטים על גורלנו, מעין הקבינט מדיני-בטחוני של הקוסמוס.

חורשת הארבעים
חורשת ה-40. צילום: Hanay \ CC BY-SA 3.0

מסלול טיול בחורשת ה-40

חורשת ה-40 נמצאת סמוך לאוניברסיטת חיפה, נכנסים אליה מכביש 672, שילוט ברור נמצא במקום.

המסלול בחורשה הוא מסלול מעגלי, קצר, יפה ומרשים. הוא מתחיל מחניון ובו שולחנות פיקניק שם ניתן לערוך את ארוחת הבוקר. משם, המסלול מתפתל בסימון שבילים כחול לעבר החורשה, עובר על שפת המצוק, כאשר מצפון נשקף נוף עוצר נשימה של חיפה, נשר והקריות.

פרחים וחורש ים-תיכוני. צילום: גדעון פיזנטי \ CC BY-SA 3.0
פרחים וחורש ים-תיכוני. צילום: גדעון פיזנטי \ CC BY-SA 3.0

המסלול חולף דרך באר מים עתיקה שמעידה על התיישבות שהייתה כאן בעבר. נוכל גם לראות את הצמחיה המאפיינת את החורש הים תיכוני – עצי קטלב מרשימים שגזעם אדום, פרחים כמו הלוטם השעיר והמרווני ודם המכבים. בהמשך הדרך נשים לב שלסלע יש צורה של צינור ענק,  זוהי תופעה גיאולוגית בשם “צניר” – על פי התיאוריה, כנראה מדובר בגלי ים קדום או נחל קדום שהכו בסלע ויצרו בו את צורת הצינור.

הבאר בחורשת הארבעים
הבאר הקדומה. צילום: Hanay \ CC BY-SA 3.0

בסמוך לחורשת ה-40 ממוקם מוזיאון פתוח בשם “דרך הדורות”, ובו מתקנים חקלאיים ובתים קדומים, שהובאו מאתרים ארכיאולוגיים ברחבי הארץ ומלמדים אותנו על החיים בעבר בתקופות שונות בהיסטוריה. באתר יש שילוט ברור המסביר על המתקנים השונים.

אטרקציה – הגשרים התלויים בפארק נשר

במרחק 8 דקות נסיעה, נמצא פארק נשר, פארק יפיפה המציע אתרי פיקניק ומסלולי הליכה שונים. המסלול היפה ביותר והמומלץ הוא מסלול לזכרו של סגן אורי בינמו, בנו של אבי בינמו, ראש עיריית נשר, אשר נהרג בפעילות מבצעית בחנוכה 2005 וקיבל לאחר מותו ציון לשבח.
המסלול לעובר דרך צמחיה מרהיבה ובסופו מגיע לאטרקציה המרכזית – הגשרים התלויים העוברים מעל נחל קטיע ומספקים חוויית אקסטרים לכל המשפחה, ניתן להגיע ישירות לגשרים התלויים מבלי לעשות מסלול כלל.
בשל עבודות תחזוקה של הגשרים, יש לבדוק לפני ההגעה האם הגשרים פתוחים.

הגשר בנשר. צילום: shutterstock
הגשר בנשר. צילום: shutterstock

הגיע הזמן לאכול!

אי אפשר לטייל באיזור הכרמל בלי לעצור באבו שאקר, אבו מרון או אחת החומוסיות המשובחות שיש לחיפה להציע, לקינוח מומלץ לאכול כנאפה מתוקה ואתנטית באחת הקונדטוריות של העיר התחתית. לאחר מכן תתכוננו לשנ”צ איכותי על בטן מלאה ומרוצה.

עקבו אחרי ערוץ הטיולים

0 תגובות