הפרשה מהנרתיק: מתי היא תקינה ומתי מדליקה נורה אדומה?

הפרשה נרתיקית היא טובה ובריאה ומגנה על הנרתיק ומערכת השתן מזיהומים. מה יכול לגרום להפרשה לא תקינה? ואיך ניתן למנוע אותה? רופאת הנשים, ד"ר אסנת וולפיש מסבירה.  

הפרשה וגינאלית היא נוזל או ריר שיוצא מהנרתיק. זוהי אחת התלונות השכיחות ביותר בה נתקלים רופאי הנשים. כמות מסוימת של הפרשה וגינאלית (שיכולה להיות לבנה שקופה או מעט צהבהבה) היא נורמלית לחלוטין אם אינה מלווה בגרד, צריבה או כאבים. היא נגרמת מהורמונים כמו אסטרוגן ופרוגסטרון. כשאישה מגיעה לגיל המעבר, ההפרשה כמעט נעלמת עקב ירידה ברמת ההורמונים האלו.

מתי ההפרשה היא תקינה?

נהוג להתייחס להפרשה כנורמאלית, אם היא לבנה או שקופה, ללא ריח חזק ובכמות של בערך חצי כפית ליום. ההפרשה משתנה בין אישה לאישה. היא תלויה גם בשלב בו היא נמצאת במחזור החודשי. סביב הביוץ למשל, ההפרשה רבה ונוזלית יותר.

מתי הפרשה אינה תקינה?

ישנם מספר סימנים שיכולים להצביע על כך שההפרשה אינה תקינה. הסימנים הם: גרד עז, אודם, צריבה או נפיחות של האזור, הפרשה ירוקה קצפית, ריח חריף, הפרשה דמית, כאב בעת השתנה או בעת יחסי מין, או כאבים בבטן תחתונה.

הסיבות שיכולות להוביל לכך יכולות להיות : זיהום נרתיקי בפטריה או בחיידק, תגובה לגוף זר כמו טמפון או קונדום שנשכחו בנרתיק, תגובה לקצף או סבון בהם האישה משתמשת, מחלת מין, או שינויים נרתיקיים סביב גיל המעבר.

לעיתים קשה להבדיל בין הפרשה נורמאלית להפרשה לא תקינה. לכן כדאי להיבדק על ידי רופא נשים שישלול זיהום. הרופא יחליט אם יש צורך לקחת בדיקת תרבית מההפרשה, יחפש פצעים או נגעים באזור ויקבע את סוג הטיפול. חלק מהזיהומים הנרתיקיים מועברים ביחסי מין כמו למשל כלמידיה, זיבה, או טריכומונס. אלה מצריכים בדיקה וטיפול גם של בן הזוג.

מה לא מומלץ לעשות? 

שטיפות אינטימיות, שימוש יומיומי בפדים דקיקים (מגן תחתון), נייר טואלט ריחני, מגבונים לחים ובגדים סינטטיים והדוקים בשימוש קבוע -כל אלה יכולים להעלות את הסיכון להפרשה נרתיקית לא תקינה.

מה כן מומלץ לעשות? 

מומלץ לשטוף את מבוא העריה עם מים פושרים ואל סבון (בעזרת היד ולא בספוג) ולהשתמש בתחתוני כותנה.

מומלץ לקרוא גם: סובלת מדימום וסתי מוגבר? אל תתני לזה לפגוע באיכות החיים שלך!

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות