חייבים פיפי? כל מה שרציתם לדעת על השתנה מרובה

מה צריך לעשות במקרים של מתן שתן מרובה? ד"ר עופר כספי מסביר.

מהו השתן?

שתן הוא אחת הדרכים שכל בעל חיים משתמש בה, על מנת לפנות רעלים מהגוף. המנגנון של ויסות השתן (כמה רעלים יש בשתן, כמה מים וכמה מלחים) תלוי בתפקוד של הכליה. זרימת הדם לכליה משתנה בהתאם ללחץ הדם והשעה ביממה. לכן בזמנים שונים – אנחנו משתינים בכמות שונה. למשל, אנשים בגיל מבוגר, משתינים יותר במהלך הלילה מאשר במהלך היום.

מה גורם להשתנה מרובה?

הסיבות השכיחות ביותר להשתנה מרובה, תלויות בויסות משק המים והמלחים בגוף. ככל שהגוף צריך לפנות יותר מים, למשל משתיה מרובה, כך גם כמות השתן תלך ותגדל. גם צבע השתן תלוי בריכוז המים והמלחים שקיימים בו: ככל שהשתן מדולל יותר – כך הוא בהיר יותר, ככל שהוא מרוכז יותר – הוא כהה יותר ולעיתים מתווסף לו גם ריח.

מה משפיע על זרם השתן?

איכות השתן וזרם השתן הם שני דברים שונים: על איכות השתן אחראית הכליה ועל זרם השתן אחראית הצנרת.
השתן שנוצר בכליה, מופרש דרך השופכנים אל כיס השתן האוגר אותו, ומשם, דרך השופכה, החוצה.

מה גורם להשתנה מרובה?

מקרים של השתנה מרובה ותכופה, יכולים לבטא בעיות בכיס השתן, כמו למשל: דלקת של השלפוחית או שלפוחית רגיזה.
אפשרות נוספת היא הגדלה שפירה של הערמונית, החובקת את השופכה, במקרה של גברים מתבגרים או מבוגרים. גם אז יכולים להיות תסמינים של מערכת השתן, המתבטאים בהפרעות בזרם השתן.

מה עושים אם יש חשד להשתנה מרובה?

חשוב להיבדק על ידי רופא המשפחה. הרופא ישלח לבדיקת שתן. בבדיקה בודקים: את ריכוז השתן ואת נוכחותם של חלבון וסוכר בשתן. בדיקות נוספות הן תרבית שתן, ובדיקת איסוף שתן כמותי, באמצעותה ניתן לבדוק אפשרות להפרעות הורמונליות, המווסתות את משק המים והמלחים של הכליה.

מומלץ לקרוא גם:

סובלת מדליפת שתן? אל תתביישי לפנות לרופא ולקבל טיפול

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות