מתי צריך לקחת את הילד למיון – המדריך המלא

לילד יש חום? התייבש? נכווה או נעקץ? נפל? פיתח אלרגיה? התייעצנו עם ד”ר איילת רמון, מנהלת מחלקת המיון בבית החולים דנה דואק לילדים, על כל המקרים הללו ועוד, והכנו עבורכם מדריך מסכם שיעזור לכם להחליט מתי מומלץ לקחת את הילד לטיפול רפואי, ומתי ניתן להישאר בבית.

מערכת
28.09.2021

ברוב המקרים בהם הילדים שלנו חולים או נפצעים, מדובר במקרים קלים מבחינה בריאותית, שאינם מצריכים טיפול רפואי. עם זאת, גופם של ילדינו רגיש יותר מגוף מבוגר למחלות ופציעות מסויימות. ישנם מקרים שדורשים פנייה מיידית לחדר המיון.
ד”ר איילת רמון, מנהלת מחלקת המיון בבית החולים דנה דואק לילדים, עם כל העצות החשובות, מתי מומלץ לקחת את הילד לטיפול רפואי, ומתי ניתן להישאר בבית.

חשוב לציין שגם כאשר אתם לא מבחינים בחבלה או מחלה אך יש שינוי במצב ההכרה של הילד, כשהוא אינו מגיב (אפאטי), כשיש קושי בנשימה או חולשה ניכרת שנובעת מאיבוד נוזלים או דם – יש לפנות לחדר המיון באופן דחוף.

חום

בהיעדר סימפטום נוסף, חום אינו סיבה להגיע לחדר המיון. אך יש מצבים שבהם החום דורש טיפול רפואי דחוף:
1. תינוקות עם חום גבוה: תינוקות עד גיל חודשיים שסובלים מחום של 38 מעלות ומעלה (שנמדד בישבן) חייבים להגיע בדחיפות לרופא ילדים. במידה שזה לא אפשרי – יש לקחת אותם לחדר המיון.
2. חום של יותר מ-41 מעלות: נקרא היפרפירקסיה ועלול להיות מסוכן בילדים בכל גיל. יש להגיע בדחיפות לרופא ילדים זמין או למיון.
3. שילוב של חום עם פריחה: ובפרט פריחה סגולה-אדומה בצורת נקודות או שטפי דם, שאינה נעלמת בלחיצה או במתיחה של העור. פריחה זו עלולה להיות סימן לדלקת קרום המוח (מנינגיטיס) או לזיהום בחיידק טורף. פריחה מגרדת או פריחה שנעלמת בלחיצה, אופיינית בדרך כלל למחלה נגיפית או לתגובה אלרגית.

התייבשות

יכולה להתרחש במחלת חום, איבוד נוזלים על רקע הקאות או שילשולים, סירוב לשתות מספיק נוזלים או כל סיבה אחרת. סימני ההתייבשות של הילד הם: אי מתן שתן מעל עשר שעות, בלבול, ישנוניות יתר (מעל 12 שעות) ועד מצב של חוסר הכרה. אם הילד איבד נוזלים רבים, יתכן ויהיה צורך בעירוי נוזלים בבית חולים ו/או תרופות מרשם נגד הקאות.

פרכוסים

2% מהילדים בגילאי חצי שנה עד שש שנים עלולים לפתח פרכוסים בזמן חום גבוה, במסגרתם הילד יכול לאבד הכרה, לגלגל עיניים, לעשות תנועות לא רצוניות בגפיים ולעיתים לאבד שליטה על הסוגרים. אם הילד מפרכס חשוב להגיע למיון מיד ולפעול באופן הבא:
1. יש להתקשר למגן דוד אדום (101) כדי שיפנו אותו מחשש לחסימת נתיב האוויר
2. עד להגעת האמבולנס, יש להשכיב את הילד על הצד כדי שלא ייחנק מהקיא של עצמו.
3. יש לשחרר את בגדיו של הילד כדי שינשום היטב
4. מומלץ להפשיט את הילד, כדי שגופו יתקרר, ולשים מטליות רטובות על מצחו וגופו
5. אסור לנסות לפתוח את פיו של הילד או להוציא את הלשון

במצב של פרכוסים ללא חום, יש להזעיק מגן דוד אדום, ולטפל בילד כפי שעושים במקרה של פרכוס עם חום. הפרכוס עלול להיגרם מסיבות רבות ולכן ידרשו בדיקות מעמיקות.

כאב ראש

כאבי ראש בשילוב עם סימפטומים נוירולוגיים, כגון: בלבול, ראייה מטושטשת וקושי בהליכה, צריכים להיבדק על ידי רופא בחדר המיון. כאבי ראש בשילוב עם חום, הקאות, בלבול או נוקשות של הצוואר, מצריכים בדיקה דחופה, מכיוון שייתכן שהילד חלה בזיהום או מחלה קשה כגון דלקת קרום המוח.

כאב בטן

חשוב לפנות לרופא כשכאבי הבטן עזים ואינם חולפים לאחר מתן תרופה לשיכוך כאבים, כמו אקמול ונורופן, כשכאבי הבטן נמשכים מעל שלושה ימים, כשמופיע שלשול דמי או שלשול רירי ו/או כשמופיעים סימנים נוספים הכוללים ירידה במשקל והזעות לילה.
כשהכאב הוא בבטן הימנית, בין קצה אגן ימין לטבור (מיקום התוספתן), או בעת הקאות מרובות לאחר כל ניסיון שתייה, חשוב להיבדק במיון כדי לשלול בעיות כירורגיות כגון אפנדיציטיס או חסימת מעיים.
בנערות חשוב בכל כאב בטן תחתונה לשלול בעיות גניקולוגיות כגון תסביב שחלה.

כאב באשך

חשד לתסביב האשך, המתבטא בכאב חזק או פתאומי באשך, דורש בדיקה דחופה אצל רופא, בגלל חשיבות קיצור משך הזמן בו אספקת הדם לאשך איננה טובה.

כאבים בחזה

כאשר ילד מתלונן על כאבים באיזור החזה המלווים בקשיי נשימה, אמנם לא סביר שהבעיה היא אירוע לב, אבל בכל זאת חשוב להיבדק במיון כדי לעבור בירור ראשוני הכולל על פי רוב בדיקת א.ק.ג, צילום חזה, ולעתים אף בדיקות דם נוספות. בהתאם לסימנים הנוספים שיציג הילד (כגון חום, שיעול, קשר לפעילות גופנית או רגישות בשרירים) יאובחנו מצבים רפואיים אחרים.

חבלת ראש

אם הילד מאבד את ההכרה, אפילו לשניות בודדות, יש להגיע מיד לחדר המיון. אם הילד מחוסר הכרה או בהכרה מעורפלת יש לקרוא למגן דוד אדום.
בנוסף, אם מדובר בתינוק מתחת לגיל שנתיים שלא נראה כרגיל אחרי שנחבל בראשו – יש לקחת אותו לחדר המיון.
יש לפנות לחדר מיון גם אם יש נפיחות או חתך בראשו.
בנוסף, בקרב תינוקות, כל מקרה של נפילה מגובה של מעל 50 ס”מ מחייבת בדיקה במיון, גם אם אין תסמינים. בילדים מעל גיל שנתיים במקרים של נפילה מגובה של מעל 50 ס”מ יש לקחת למיון אם חבלת הראש מלווה בהקאות או ישנוניות.
נפיחות בראש שהולכת וגדלה, בעיקר ברקות או בצידי הראש או אם יש חתך בראש, מחייבת בדיקה של הילד על ידי רופא.

חבלה בגפיים

אם הילד נפגע ביד או ברגל ואינו מסוגל להניע את הגפה הפגועה או להשתמש בה, יש להביאו לבדיקה בדחיפות.

כוויות

1. אם שטחי הכווייה נרחבים כדאי לפנות לרופא.
2. בכווייה מדרגה שנייה (מתאפיינת בעור אדום והיווצרות שלפוחיות), יש להגיע למיון אם שטח הכווייה גדול יותר משטח הפנים של כף ידו של הנפגע או שהכווייה נמצאת באזורים כמו הפרקים, העיניים, הפנים, איברי המין וכפות הידיים.
3. בכל כווייה בדרגה שלישית דרושה הגעה למיון.

אלרגיה

תגובה אלרגית היא תגובה של רגישות יתר לחומר מסויים, למשל מזון, תרופה או מוצר קוסמטי. אם זמן קצר לאחר חשיפה לאלרגן הילד סובל מקוצר נשימה, תחושת חנק, חולשה, עיוורון או התמוטטות – יש לפנותו מיד למיון באמצעות מגן דוד אדום. אם מדובר רק בתגובה עורית כמו גרד או בהתנפחות שפתיים מספיק להגיע לרופא.

דימום

דימום מהאף או מחתכים או פצעים שלא פסק לאחר הפעלת לחץ 15 דקות מצריך בדיקת רופא וטיפול.

הרעלה

אם הילד יציב, בהכרה ולא מתקשה בנשימה אחרי שתיית חומר ניקוי או מינון יתר של תרופות, אפשר להתייעץ עם מרכז ההרעלות הארצי בטלפון 04-8541900.
לעומת זאת, אם יש ערפול הכרה, בעיות נשימה, או שהילד מתמוטט – יש לפנותו מיד לחדר המיון הקרוב.
אם מופיעים פצעים סביב הפה או בתוכו יכול להיות שהילד שתה חומר קאוסטי (מאכל) שעלול לפגוע גם באיברים פנימיים ולכן חשוב להיבדק במיון.

פגיעות על ידי בעלי חיים

יש צורך בבדיקת רופא דחופה במקרים הבאים:
1. בכל נשיכת חתול, בגלל נטייה גבוהה לזיהום.
2. בנשיכת כלב לא מוכר / לא מחוסן מחשש לכלבת.
3. אם הילד מפגין סימני הלם כגון איבוד הכרה, סחרחורת, חוסר תגובה, בלבול, חולשה ניכרת, דופק מואץ ונשימה מהירה.
4. דימום חמור שנמשך למעלה מ- 15 דקות ואינו נעצר על ידי לחץ מקומי.
5. קשיי נשימה הנובעים מנשיכה בצוואר או בחזה.
6. פגיעה באזור העיניים.
7. במקרה של פגיעה בעצמות, במפרקים, בגידים ובעצבים.
8. קטיעה או קריעה של חלק מהרקמה. יש לשטוף את החלק הקטוע במים ולהכניס לשקית או למיכל אטום. להכניס את המיכל או השקית לכלי עם מים קרים כקרח (אך לא בקרח) ולהעביר אותו לבית החולים כדי שאפשר יהיה לחבר את האיבר הקטוע בניתוח.

אחד הנושאים החשובים הנבדקים בזמן הביקור במיון הוא צורך בחיסון לטטנוס או לכלבת.

עקיצות

יש צורך בבדיקת רופא דחופה אם מתפתחים:
1. נפיחות או גרד באיברי גוף אחרים (לא רק אזור העקיצה).
2. חרחורים וקשיי נשימה, דופק מואץ.
3. כאב ראש, סחרחורת, תחושת עילפון.
4. בחילה, קשיי בליעה, נפיחות בפנים או בפה.

הכשת נחש

בגלל שכיחות נחשים ארסיים בכל הארץ, תמיד צריך להביא את הילד לבדיקה במיון.

צריבה על ידי מדוזה

חשוב להגיע לבדיקת רופא אם חלקי עור נרחבים נפגעו או אם חלה פגיעה בעיניים.

בילדים אשר סובלים ממחלות רקע או מחלות כרוניות, כל מחלה יכולה להיות מסובכת יותר מאשר בילד בריא, ולכן חשוב מאוד להיבדק על ידי רופא בדחיפות.

מומלץ לקרוא גם:

לילד חום גבוה: מתי אתם חייבים לרוץ איתו למיון ומתי מומלץ לטפל בו בבית?

טיפים לעזרה ראשונה במקרה של כוויה

הילד משלשל ומקיא? אולי הוא סובל מדלקת המעי (גסטרואנטריטיס)

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות