כללי בטיחות הכרחיים לשימוש בחומרי ניקוי בסביבת ילדים

לקראת חג הפסח, משרד הבריאות בשיתוף המרכז הארצי למידע בהרעלות במרכז רפואי ברמב”ם וארגון ‘בטרם’ לבטיחות ילדים מפרסמים כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים.

מערכת
23.09.2021

החשיפות לכימיקלים בשבוע שלפני חג הפסח נגרמות בד”כ מחומרי ניקוי והדברה ביתיים: אקונומיקה, דטרגנטים, גזים מגרים, בסיסים, מסירי אבנית, קוטלי חרקים, חומצות ותזקיקי נפט. התופעה חוזרת על עצמה מדי שנה כשההכנות לפסח בעיצומן. ניקיון יסודי, קרצוף הבית, צביעה, ניקוי ומירוק הכלים והמטבח מהווים פתח לסכנות. פעולות אלה נעשות תוך שימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים, צבעים וחומרי הדברה.

לעתים קרובות נמצאים החומרים בהישג היד של הילדים, באריזות פתוחות בתפזורת ולעיתים מועברים לבקבוקי וכוסות משקה.  כמו כן כאשר מרעננים את ארון התרופות בבית, תרופות רבות מוצאות את דרכן לפח, ומשם קצרה הדרך לילד. מאחר וזוהי תקופת חופש, הילדים נמצאים בבית ולעתים קרובות ללא השגחה נאותה, הרי שהם מועדים לתאונות בית ובעקר להרעלות.

פרופ’ ידידיה בנטור מנהל המרכז הארצי למידע בהרעלות, מרכז רפואי רמב”ם, ואורלי סילבינגר, מנכ”ל ארגון ‘בטרם’ לבטיחות ילדים, מפרסמים כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים אחרים בבית ובתרופות:

1. חומרי ניקוי: יש למקם הרחק מטווח השגתם של ילדים – במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש, יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, זאת כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות.
2. מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות פתיחה לילדים.
3. אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים, תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות במקרה של שאיפה.
4. יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל. אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצויין על הבקבוק “חומר רעיל” – פעוטות אינם יודעים לקרוא.
5. אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון ולא בכוסות שתייה.
6. קריאה קפדנית של הוראות השימוש במוצר לפני השימוש בו תוך שימת לב מיוחדת לאזהרות עשויות להועיל למבוגרים ולילדים כאחד.
7. תרופות שאינן בשימוש או שפג תוקפן, חומרי ניקוי והדברה, צבעים ומדללי צבע שאינם בשימוש יש לסלק מהבית בצורה בטוחה מבלי שלילדים תהיה גישה אליהם.

בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, מרכז רפואי רמב”ם, בטלפון 04-7771900.

מומלץ לקרוא גם: סבתא יודעת: שיטות הסבתא לניקוי מוצרי טקסטיל

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות