מתחילים בניקיונות הפסח? כך תשמרו על חיי הילדים שלכם

מדי שנה מגיעים לבתי החולים, ילדים שנפגעו ממגע עם חומרי ניקוי, שנשארו ללא השגחה במהלך ניקיונות פסח.
בואו נילחם יחד בתופעה הזו, עם מספר כללי יסוד שכל הורה צריך להקפיד עליהם.

מערכת
26.09.2021

1. הרחיקו את כל חומרי הניקוי מהילדים והקפידו לשמור אותם בארון גבוה ונעול. חשיפה לא בטיחותית לחומרי ניקוי, בעיקר לשומנים הנמכרים בנוזל ובתרסיס, עלולה לגרום לפגיעות מסוגים שונים כמו צריבה, פצע או כוויות בדרגות חומרה שונות. הקפידו שלא להשאיר חומרי ניקוי ברחבי הבית בזמן הנקיונות. יש להחזיר את חומרי הניקוי, כשהם סגורים, למקומם הנעול הממוקם הרחק מהישג ידם של הילדים מיד עם סיום השימוש בהם.

2. אין לאחסן בשום אופן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה ריקים (כמו בקבוק מים ריק). אחת הפציעות הנפוצות והמסוכנות ביותר נובעת מכך שילדים שתו חומרים מסוכנים ורעילים מבקבוק שתיה, לאחר שחשבו בטעות שמדובר במשקה תמים.

3. במקרה של בליעת חומרי ניקוי, אין לגרום להקאה כיוון שזו עלולה להחמיר את הפגיעה. יש להעביר את הילד באופן בהול ומיידי לקבלת עזרה רפואית בבית החולים. לא לשכוח לקחת אתכם את אריזת חומר הניקוי שהילד בלע, בכדי שהצוות הרפואי יוכל לטפל בילדכם במהירות וביעילות המירבית.

“ילדים רואים דברים אחרת” – מתוך קמפיין הולנדי, להגנה על הילדים מפני חומרי הניקוי הביתיים

4. במקרה וקיימת פגיעה מחומרי ניקוי בעיניים או בעור, יש לשטוף את המקום הפגוע תחת מים זורמים למשך מספר דקות ולפנות לקבלת עזרה רפואית בבית החולים.

5. בזמן “הגעלת כלים” לפסח, יש להרחיק את הילדים הקטנים מקרבת דודי המים. בשנים קודמות הגיעו לחדר המיון תינוקות וילדים אשר נכוו כוויות קשות בכל גופם, כתוצאה מנפילה למים או התזה של מים רותחים על הגוף.

6. בזמן ניקיון ואוורור הבית, אין לאפשר לילדים גישה לחלונות שאינם מוגפים ואינם כוללים סורגים צפופים המונעים נפילה. כמו כן, יש להרחיק מידי ילדים את ערכות המגן שבמהלך השנה מאופסנות בארונות סגורים. בערכות המגן מצוי מזרק אטרופין וילדים עלולים להזריק חומר זה לעצמם בטעות.

ההמלצות נכתבו בסיוע פרופ’ יחזקאל ויסמן, מנהל היחידה לרפואה דחופה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, מרכז רפואי רמב”ם, בטלפון 04-7771900.

מומלץ לקרוא גם:

כללי בטיחות הכרחיים לשימוש בחומרי ניקוי בסביבת ילדים

טבעי בריא: ניקיון הבית לפסח בעזרת חומרים טבעיים בלבד

סבתא יודעת: שיטות הסבתא לניקוי מוצרי טקסטיל

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות