גמילת לילה: טיפים בדוקים שיעזרו לכם להיפטר מהחיתולים

יונית רוזן, אחות טיפת חלב עם טיפים מוצלחים לגמילת לילה מחיתולים. 

מאת: יונית רוזן

גמילה מחיתולים- בשלבים

בתהליך הגמילה מחיתולים ישנם מספר שלבים: גמילה במהלך היום מפיפי, גמילה מקקי ולבסוף גמילת לילה. ישנם ילדים שאצלם שלושת השלבים יתרחשו יחדיו, ואחרים יעשו זאת בהפרשי זמן.

חשוב להבין שגמילת לילה כרוכה בשליטה בלעדית של הפעוט בשלפוחית בזמן שינה – הוא צריך להיות מסוגל להתעורר באמצע הלילה אם היא מלאה מאוד, או להיות מסוגל לישון עם שלפוחית מלאה עד הבוקר, ממש כמונו המבוגרים. זוהי פעולה טבעית של הגוף התלויה בגורמים שונים, כמו יכולת המח להקיץ משינה עמוקה, יכולת ליצור פחות שתן בלילה ולאגור אותו ועוד. התהלכים הטבעיים האלו קורים בדרך כלל בין גיל שנה לשלוש.

כעקרון, הכי פשוט להתקדם לעבר גמילת הלילה, רק אחרי שהילד חווה הצלחה בגמילה ביום, וההורים כבר שמים לב שיש יותר ויותר לילות בהם הילד קם בבוקר עם חיתול יבש.

החלטתם להתחיל? כך תעשו זאת נכון:

שתפו את הילד בהחלטה שהלילה ישן ללא חיתול. כמו כן הציעו לו ללכת לשירותים כחלק מהטקס לפני השינה, במידה והוא מעונין. זאת בכדי להגביר את מודעותו לתהליך ואת השתתפותו.

הצטיידו בהרבה פיג’מות, ובסדין ניילון לכיסוי המזרן. אם הילד מרטיב במהלך הלילה, החליפו לו מצעים ופיג’מה כשהוא ער, תוך כדי שאתם ענייניים ומשתדלים לא לכעוס עליו ולהמשיך להאמין ביכולתו גם בשעת לילה מאוחרת.

הרבה הורים בוחרים, כשלב ביניים, להעיר את הפעוט וללוות אותו לשירותים במהלך הלילה, תהליך זה מונע את הרטבת המיטה ואת התסכול של ההורים והילדים המתלוה לכך, אך לא תורם לתחושת האחריות של הפעוט בגמילה או להתפתחות המערכות הגופניות שאחראיות על הגמילה בלילה. אם כבר בחרתם בדרך זו הקפידו שהפעוט יהיה ער לגמרי בכדי להגביר את המודעות.

אפשרו לילד לשתות לפני השינה, זה לא יפגע בתהליך הגמילה. עם זאת, שתיה מרובה לפני השינה ותוך כדי השינה, מאתגרים את התהליך וגורמים להתמלאות מהירה יותר של השלפוחית ולהתעוררויות מרובות.

איך נדע שהפעוט בכיוון הנכון בתהליך?

נראה שבימים הראשונים הוא מתעורר באמצע הלילה, אומנם קצת רטוב, אבל קורא לנו או רץ בעצמו לשירותים. נראה שבחלק מהלילות הוא נרטב, אך ישנם בקרים שהוא בהחלט קם יבש. זהו שלב ביניים שמראה על מסוגלות של הפעוט ואוטוטו הוא מוכן.
עודדו אותו לאורך הדרך על עצם ההתמודדות, ללא קשר לתוצאה. כך הוא יאמין בעצמו כי ידע שגם אתם מאמינים בו.
אם ניסיתם לגמול את הילד בלילה, ואתם רואים שלמרות שעברו ימים רבים אין התקדמות בתהליך – אל תחששו לחזור לחיתול ולנסות שוב בעוד כמה חודשים. כפי שאמרנו, הצלחת התהליך תלויה רבות בבשלות הפיסית של הילד ולכן במקרה הזה הסבלנות בהחלט משתלמת.

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות