מה שטוב ליפנים, טוב גם לנו? על צמח הקונג’אק

הנתונים הבסיסיים של צמח הקונג'אק מצביעים על יתרונות בריאותיים כמו איזון הסוכר והורדת הכולסטרול הרע, אך מה אומרים המחקרים?

מהו צמח הקונג'אק?

הקונג’אק הוא צמח אסייתי, המכיל סיבים מסיסי מים, בעלי יכולת ספיחת נוזלים גבוהה במיוחד. סיבי הקונג’אק מתנפחים כאשר הם באים במגע עם מים, ויוצרים מין ג’ל סמיך הממלא את מערכת העיכול ומעניק תחושת שובע. הקונג’אק מגיע מיפן. שם הוא נקרא “לשון השטן” והוא משמש להכנת מזונות, וחטיפי ג’לטין.

היתרון הבריאותי של הצמח נובע מכמות הסיבים המסיסים שבו. סיבים אלו מתפרקים במערכת העיכול, ויש להם יכולות לספוח חלק מהמזון. הג’ל שהסיבים יוצרים, נקשר בקיבה לסוכרים, לכולסטרול ולשומנים. הוא וושא אותם לאורך מערכת העיכול ובכך מפחית את ספיגתם בקיבה ובחלקים העליונים של המעי. היכולת לספוח סוכר ושומן מפחיתה את הסיכון למחלות לב ועוזרת באיזון הסוכר.

ומה אומרים המחקרים?

מחקרים שבדקו את השפעת הקונג’אק על מדדי בדיקות הדם, לא הגיעו לתשובה חד משמעית. מחקר אחד הוביל למסקנה כי לקיחת הצמח תורמת משמעותית להורדת הכולסטרול הכללי, הכולסטרול הרע “LDL”, והטריגליצרידים, אך מבחינת רמת הסוכר, אין יתרון בלקיחת הקונג’אק על פני סוגים אחרים של סיבים מסיסים.

מחקרים אחרים בחנו את השפעת הקונג’אק על ירידה במשקל. המחקר היחיד שהראה תוצאות חיוביות ותרומה של הקונג’אק לירידה משמעותית במשקל, בהשוואה לאי לקיחתו, הוא מוגבל מכיוון שהדגימה בו לא הייתה מספקת (התבצע רק על עשרים נשים).

לסיכום

הנתונים הבסיסים של הצמח מבטיחים יתרונות בריאותיים רבים, אך אין מחקר קליני שקבע בצורה חד משמעית שהקונג’אק יגרום לערכי הכולסטרול לרדת או שיביא לירידה משמעותית במשקל.
אנשים רבים נמשכים לנסות את כדור הקונג’אק ככלי עזר לדיאטה, עקב נוחות השימוש שבו. קל לקחת כדור אחד ביום ולקוות שהוא יעשה את השינוי ויעלים את הקילוגרמים העודפים. במידה ומטרת לקיחת הכדור היא לירידה במשקל, הכדור לא יספק זאת. יש לעשות שינוי בהרגלי התזונה.
במידה והמטרה היא ירידה בערכי הכולסטרול והשומנים בדם – כיוון שאין הוכחות מחקריות חד משמעיות, אפשר לנסות לקחת את הכדור חודש ולבחון כיצד, אם בכלל, הוא משפיע על המדדים בבדיקות הדם.
חשוב לדעת, כי הכדור אינו מומלץ לילדים, נשים בהריון ונשים מניקות. במקרה של בעיה רפואית, מומלץ להתייעץ עם רופא לפני השימוש.

מומלץ לקרוא גם:

שאל את הדיאטנית: כל מה שרצית לדעת על תה להרזיה (מסוכן, מסוכן, מסוכן)

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם: