מי הזיז את המתבגר שלי?

ליאורה ולינסקי הינה אחות מוסמכת בעלת תואר שני בבריאות הציבור, חברה במועצה הלאומית לבריאות הקהילה ובועד המנהל של החברה הישראלית לאיכות ברפואה, מסבירה למה חשוב לנו שילדינו יהיו פעילים ואיך אפשר לעשות זאת.

כולם כבר יודעים שפעילות גופנית היא דבר טוב. בכל הגילאים. לכולם. המסר העיקרי נהיה פשוט: צריך לבצע 150 דקות של פעילות גופנית בשבוע: כדי לשמור על הבריאות, כדי לישון טוב, כדי לשמור על המשקל. זה יותר חשוב מכל דבר אחר שאפשר לעשות בשביל הבריאות (אולי יחד עם לא לעשן…).

קשה להתמיד בפעילות גופנית כשמדובר בעצמנו – אבל לגרום לילדים לבצע פעילות גופנית? זה בערך כמו לגרום להם להתעלם מהנייד, לסדר את החדר ולהכין שיעורי בית. מתיש, מאתגר, ועל גבול הבלתי אפשרי.

אולי הם בכלל פעילים מבלי לשתף אותנו? הסיכוי קלוש. במחקר שבוצע בקרב כ-28,000 ילדים ובני נוער בעשר מדינות , מדדו בפועל את הפעילות שהם ביצעו. במחקר מצאו ששיא הפעילות הגופנית מבוצעת בגילאים 4-5. משם זה רק מתדרדר. רק כ-10% מהבנים ו-4% מהבנות בגילאים 8-17 עומדים ברמת הפעילות המומלצת לגילם, שהיא 60 דקות פעילות מכל סוג שצוברים במהלך יממה. אז יש לנו בעיה. והטכנולוגיה ממש לא עוזרת – הם דבוקים לניידים, לטאבלטים (מעניין ממי למדו את זה..).

למה פעילות גופנית כל כך חשובה עבורם?

אנו יודעים שפעילות גופנית מונעת סוכרת, לחץ דם, מחלות לב, ואפילו סרטן – אבל אף נער או נערה לא מתעניינים בדברים האלה. חשוב לדעת שפעילות גופנית יכולה ממש לשפר את ההווה שלהם. בני נוער פעילים ישמרו על משקל גוף בריא יותר, מבנה הגוף שלהם יותר מוצק והם אוכלים טוב יותר. מעבר לכך, פעילות של 30-60 דקות, 3 פעמים בשבוע, גורמת לשחרור אנדורפינים – חומרים המשפרים את מצב הרוח, ומונעים דיכאון. צעירים פעילים ישנים טוב יותר, יש להם יותר בטחון עצמי, ויכולות חשיבה חדות יותר. פעילות גופנית יכולה לתרום גם להצלחה בלימודים. במחקר שפורסם השנה נמצא כי פעילות גופנית משפרת את הזיכרון לחומר הנלמד.

החדשות הטובות: יש מה לעשות

ואז עולה השאלה החשובה ביותר- איך עושים את זה?

אין מנוס- צריך לקום בעצמנו. למידה מדוגמה אישית משמעותית גם פה. אם אנחנו פעילים, עולה הסיכוי שהם יהיו פעילים.

דרך יעילה נוספת היא לעודד אותם (לפעמים נדרשת סמכות הורית ברמה גבוהה…) לבחור חוגים או תחביבים שכרוכים בפעילות פיזית – כדורסל, כדורגל, פילאטיס, כל מה שיגרום להם להתחבר הוא לגיטימי. אפילו שימוש במשחקי מסך פעילים. אם המתבגרת שלכם וחברותיה מתקשות לוותר על המסכים – תוכלו להציע להן  אימון של 7 דקות שמתאים במיוחד להן.

אפשר גם להציע לעשות ספורט יחד – כל המשפחה, או הורה ומתבגר או מתבגרת – לפי מה שמתאים. והנורא מכל- שילכו ברגל!

עוד באותו נושא:

אמת או מיתוס: האם אימונים במכון עוצרים את גדילת הילדים?

להיכנס לכושר: אופנת ספורט שתעשה לכם חשק לאימון

תרגילי כושר בבית לאימון אישי: שומרים על כושר עם הילדים בחופש הגדול

לגדל ילדים במשקל בריא: משימה אפשרית

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות