אחת ולתמיד: אילו דגים מומלצים מבחינה תזונתית?

מומחים ממליצים לאכול שתי מנות דג בשבוע, אך יש הרבה דגים בים – מי בריא? ועל מי לוותר?

בתזונה מאוזנת ובריאה מומלץ לאכול שתי מנות דג בשבוע, אך קיימים סוגים רבים של דגים, הגדלים במקומות שונים, ולבתי הגידול שלהם יש השפעה על הרכב הדג מבחינה תזונתית.


מה יש בדג שנחשב בריא כל כך?

 דגים עשירים בחומצות שומן בלתי רוויות, שתפקידן למנוע את קפיאתם בחורף, ואצלנו, אותן חומצות מורידות את רמת השומנים בדם ומפחיתות את הסיכון למחלות לב וכלי דם. דגי הים, בניגוד לדגי הבריכה, מכילים בנוסף לחומצות השומן גם יוד, החיוני לתפקוד תקין של בלוטת התריס (האחראית על חילוף החומרים בגוף).

איזה דג בריא? ומי פחות?

1. הסלמון (אלתית) – נחשב לדג הבריא ביותר למאכל הודות לתכולה גבוהה של חלבון ורמות נמוכות של שומן והודות לרמה גבוהה של אומגה 3. כמו כן, הוא עשיר באשלגן, סלניום וניאצין, המגינים מפני מחלות שריר הלב. מומלץ לקנות את הסלמון טרי כיוון שאז ערכיו גבוהים יותר. למי שעושה דיאטה – מנה של 100 גרם דג שווה לערך של 150 קלוריות. בגלל תכולת שומן יחסית גבוהה, מומלץ לשומרים על המשקל לאכול פעם בשבוע בלבד.

2. טונה אדומה – נחשבת לבריאה הודות לכמות גדולה של חלבון, חומצות שומן בלתי רוויות וויטמין B12. חשוב לדעת שהטונה המשומרת פחות מומלצת מהטונה הטרייה. למי שעושה דיאטה- מנה של 100 גרם דג שווה לערך של 184 קלוריות. הטונה מומלצת מאוד לשומרים על המשקל כיוון שהיא דלה בכולסטרול ועשירה בחלבון.

3. אחריהם ברשימה נמצאים הלוקוס, מוסר הים והאינטיאס, אך מחירם גבוה מאוד. גם הדניס נמצא ברשימה זו, אך ערכו התזונתי נמוך יותר כיוון שהוא חי באזורים חמים ובמים רדודים.

4. ברשימת הביניים נמצאים הדגים מסוג לברק, בורי ומוסר. אלו דגי ים שעברו התאקלמות לגידול בבריכות.

5. פחות מומלצים לתזונה’ בשל ערך תזונתי נמוך’ הם דגי המים המתוקים – אמנון, קרפיון ונסיכת הנילוס.

לסיכום, העדיפו דגי ים ממים עמוקים המכילים כמות רבה של חומצות שומן בלתי רוויות מסוג אומגה 3 ואומגה 6 (כמו סלמון, טונה או מוסר), קנו דגים טריים ובחרו בבישול או באפיה ולא בטיגון ההורס את חומצות השומן הטובות.

בתיאבון!

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות

עוד תוכן