עושים סדר: טיפולים משמרים למניעת התקרחות 

התקרחות עשויה להתבטא בצורות שונות, כאשר היא מאופיינת בנשירת שיער חריגה והידלדלות נראית לעין. הגורמים העיקריים להתקרחות הם גנטיקה והיסטוריה משפחתית, שינויים הורמונליים, הזדקנות ומצבים רפואיים שונים. בגברים, התקרחות היא בדרך כלל תורשתית וקשורה באופן משמעותי להורמוני המין הגבריים. התבטאות ההתקרחות כוללת פעמים רבות קו שיער נסוג או קרחת בקרקפת. התקרחות נשית לרוב נראית אחרת, צורה של דלילות יותר כללית בשיער הראש וללא קו שיער נסוג. אבל יש סיבות לאופטימיות! לצד פתרונות לסובלים מהתקרחות מתקדמת, כדוגמת השתלות שיער, ישנם כמה טיפולים משמרים, שיכולים לעזור במניעת התקרחות או לכל הפחות האטה משמעותית של תהליך אובדן השיער.  

הכתבה בשיתוף MEDICO

קרדיט: canva
קרדיט: canva

מריחת מינוקסידיל על הקרקפת 

הסוג הראשון של טיפול למניעת התקרחות שכדאי להכיר מבוסס על תרופות למריחה. תרופה הידועה בשם מינוקסידיל (קיימת גם בשמות נוספים, אך עם חומר פעיל דומה), נחשבת לפופולרית מאוד. השימוש בתרופה מסוג זה נעשה על ידי מריחה ישירות על הקרקפת. התרופה נועדה לפעול על כלי הדם. המרצת פעילות כלי הדם מאפשרת הסעת חמצן מוגבר לזקיקי השיער. הדם מספק חמצן ורכיבים מזינים ששומרים על שורשי השיער ועוזרים לצמיחת שיערות והפחתת נשירה. תרופות מסוג זה נמכרות במינונים שונים של חומר פעיל והן מתאימות לנשים ולגברים גם יחד. ישנן עדויות שמספרות כי היעילות הגבוהה ביותר של התרופה נרשמת בקרב צעירים ובקרב אנשים שמתחילים את הטיפול בשלב מוקדם, לאחר שמתחילים לזהות נשירת שיער מואצת.  

תרופה פומית (מיועדת לבליעה) נגד התקרחות 

סוג נוסף של תכשירים רפואיים הוא בעצם תרופת מרשם. תרופה בשם פינסטריד נועדה לשימוש בגברים שכן היא מטפלת במה שנקרא התקרחות גברית ועלולה לסכן נשים בהיריון. הטיפול מתאים להתקרחות שנגרמת כתוצאה מההורמון טסטוסטרון. התרופה מפעילה תהליך כימי שעוצר תהליך שגורם להתקרחות. 

בהתקרחות, תהליך כימי שגורם לטסטוסטרון להפוך לחומר שונה (הורמון DHT), שנמצא כאשם העיקרי בהתקרחות גברית. התרופה פינסטריד יכולה להאט את קצב נשירת השיער ואפילו לאפשר צמיחה מחודשת אצל חלק מהגברים. 

התרופה לרוב לא מטפלת בנשים, במיוחד לא מתאימה לשימוש בזמן ההיריון. השימוש בתרופה עד להשגת תוצאות נראות לעין עשוי לארוך מספר חודשים. הפסקת נטילת התרופה בדרך כלל מביאה לחידוש תהליך הנשירה וההתקרחות. כמו בכל תרופה, לפני השימוש חשוב לבדוק היטב את תופעות הלוואי האפשריות. 

טיפולי לייזר למניעת התקרחות 

לצד שני התרופות והתכשירים שציינו, יש טיפול מסוג אחר שיכול לסייע במניעת התקרחות. מדובר בטיפולי לייזר מסוג LLLT. לייזר מסוג זה מייצר אורך גל שנמצא כמתאים לזירוז פעילות בזקיקי השערות. פעילות זו מעוררת צמיחה מחודשת במקרים רבים. היתרונות בשיטה זו רבים שכן זהו לא טיפול פולשני, הטיפול איננו כרוך באי נוחות והוא נעשה באמצעות מכשירים ייעודיים כגון כובעים או מסרקים שמעבירים את הלייזר. 

הטיפול משפר את זרימת הדם באזור הקרקפת, מאיץ חילוף חומרים בתאים הסמוכים לשורשי השיער ונועד להאט ולעיתים אף לעצור התקרחות. לא אצל כולם האפקט זהה אבל בחלק מהמטופלים לא רק שנרשמת האטה בנשירה אלא גם נצפית התחדשות מסוימת בצמיחת השיער. התוצאה עשויה להצריך מספר טיפולים ולרוב מדובר בטיפול המשכי להשארת האפקט הרצוי. 

קרדיט: canva
קרדיט: canva

טיפים מועילים לחיזוק השיער ונגד התקרחות 

במקביל לטיפולים שתיארנו, שנועדו לשמר את שיער הראש ולמנוע התקרחות, ניתן לנקוט צעדים נוספים. הנה כמה דרכים וטיפים מועילים שיחזקו את שיער ראשכם ויועילו כנגד ההתקרחות: 

 1. תזונה ממלאת תפקיד חשוב מאוד בשמירה על בריאות השיער. מזון עשיר בוויטמינים ומינרלים שונים חשוב לא רק לרקמות הגוף אלא גם לשורשי השיער ולשיער עצמו. מינרלים וויטמינים מסוימים כמו אבץ, ברזל, וויטמינים מגוונים, מזינים את הקרקפת ותומכים בצמיחת שיער בריא וחזק יותר. 
 2. העדיפו מוצרי טיפוח שיער שלא פוגעים בקרקפת ובשיער. למשל תכשירים ללא כימיקלים קשים, ללא סולפט. בחרו שמפו ומרכך המכילים רכיבים טבעיים שמזינים את הקרקפת והשיער. כדאי לוותר על שימוש במכשירי עיצוב שיער כגון מיבשי שיער חשמליים או מחליקי שיער. 
 3. עיסוי קרקפת יכול לעודד את זרימת הדם לזקיקי השיער, ובכך לסייע בצמיחת שיער חזק.  עיסוי הקרקפת במיוחד עם שמנים טבעיים, יכול להזין את השיער ולהרגיע את האזור. 
 4. השתדלו להשאיר את השיער חופשי ולא הדוק מדי. תסרוקות הדוקות כגון צמות או איסוף בקוקו עשויות לגרום לפגיעה בשיער, שבירתו, נשירה מוגזמת ופגיעה בקרקפת.  שיער חופשי מפחית את הלחץ על שורשי השיער.
 5. שתיית הרבה מים נמצאה כחשובה לבריאות השיער. המים מסייעים לחילוף החומרים בגוף וגם לפינוי פסולת ברמה התאית מהקרקפת ומאזור שורשי השיער. 
 6. כדאי לבצע פעילות מרגיעה, כגון הליכות, יוגה, מדיטציה, מיינדפולנס. מלבד השפעה חיובית כללית, הרוגע נמצא כמפחית נשירה ומסייע לחיזוק שיער קיים. גם פעילות גופנית מתונה יכולה לסייע.

אם כן, התקרחות אמנם עשויה להיות גנטית, אך ישנם טיפולים שיכולים להאט נשירה ובמקרים מסוימים אף למנוע התקרחות. אימוץ הרגלים כפי שציינו בטיפים שלמעלה יכולים לתרום לבריאות השיער שלכם, לבני שני המינים.

  הרשמה לניוזלטר

  !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
  .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

  עקבו אחרינו

  0 תגובות