כל מה שרצית לדעת על בקיעת שיניים בתינוקות ופעוטות

מתי בוקעות השיניים הראשונות, האם זה מוביל לעליית חום והאם זה גורם לריח רע מהפה? מתוך התוכנית "לחיות".

מתי מתחיל תהליך הנצת השיניים בתינוקות ופעוטות? 

השיניים הראשונות הבוקעות הן, לרוב, השתיים המרכזיות בלסת התחתונה. זה בדרך כלל קורה סביב גיל 6 חודשים, אך יכול להתרחש גם קצת קודם, בגיל חמישה חודשים, ולפעמים קצת מאוחר יותר, בגיל שמונה חודשים ולעיתים אפילו מאוחר יותר. כל הטווח הזה הוא נורמלי.
צריך לדעת שאם אין הנצת שיניים בכלל עד גיל 13 חודשים (כלומר שנה וחודש), אז כדאי להיבדק אצל רופא הילדים ולעשות בירור. אבל זה יוצא דופן.

מהם סימני הנצת השיניים? 

הסימנים הם נפיחות ורגישות של החניכיים, ריור מוגבר, משחק עם הפה, נשיכה של חפצים ואי שקט אצל הילד. זה כואב להם. אי השקט, כמובן, יותר אופייני בלילה, ואז הוא גם כואב ומפריע להורים לישון.
אפשר, כדאי וצריך להקל על הילדים בתקופה הזאת. אפשר לתת להם נשכנים, ועדיף קרים. או בכלל, כל דבר קר. זה קצת מאלחש את הכאב.
במקרים יותר קשים, אפשר ממש לתת תרופה נגד כאבים, כמו שנותנים לילדים בזמן מחלה וחום.

כל מה שרצית לדעת על בקיעת שיניים בתינוקות ופעוטות
תמונה: shutterstock

האם צמיחת השיניים גורמת לעליית חום בילדים? 

מחקרים רפואיים רבים ומדוייקים שנערכו בכל רחבי הגלובוס לא מצאו קשר בין הנצת שיניים לבין חום. כלומר הביטוי “שיניים עושות חום” הוא מיתוס! אם לילד יש חום 39.5, זה לא מהשיניים.
עם זאת, יש אנשי מקצוע שאומרים שהנצת שיניים עלולה לגרום לחום נמוך, כלומר 38.1-38.2, אבל לא יותר מזה.

מתי להתחיל לצחצח שיניים? 

מומלץ להתחיל לצחצח שיניים לילדים ממש כשהשיניים הראשונות מופיעות. מדובר על שפשוף עדין מאד. יש מברשות שיניים מיוחדות לילדים, שהן כמו משחק (בצורת בננה, למשל). ולכן, לרוב, הילדים נהנים מזה. בתחילה אין צורך להשתמש במשחה, אלא רק מברשת קצת רטובה, ולשחק עם השיניים במשך חצי דקה. בסביבות גיל שנה אפשר כבר לשים כמות קטנטנה של משחה המותאמת לילדים.

האם צמיחת השיניים גורמת לריח רע מהפה?

 באופן טבעי רגיל, אין סיבה שיהיה ריח רע מהפה בגלל הנצת שיניים. ריח רע מהפה לרוב נובע מזיהום בחלל הפה, כולל זיהום בחניכיים. יכול להיות שיש צירוף מקרים אומלל של הנצת שיניים וזיהום לא קשור, אבל יכול להיות גם זיהום סביב השן הבוקעת. בכל מקרה, במצב של ריח רע מהפה, מומלץ ללכת לרופא הילדים להיבדק ולראות מה המקור לריח. אפשר גם לגשת לרופא שיניים ילדים.

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות