מהשן הראשונה: אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לשמור על השיניים

כיצד להקנות לילדים הרגלים להיגיינת הפה כבר מהשן הראשונה.

בוקר אחד התינוק מחייך ופתאום אנחנו רואים ששן חדשה, קטנטנה ולבנה מבצבצת בתוך הפה. השן הראשונה מופיעה בפי התינוק סביב גיל 6 חודשים. עד גיל שנתיים וחצי, בערך, התינוק ישלים את צמיחתם של 20 שיני החלב שלו.

כיצד מטפלים בכאבים בעת בקיעת השיניים?

השיניים אינן מתפרצות החוצה או בוקעות בפתאומיות. זהו תהליך ארוך, שבו השיניים נעות באיטיות דרך החניכיים. תהליך זה יכול להיות מלווה בכאבים, שלפעמים באים לידי ביטוי בכך שהילד נושך בעצבנות את ידיו או כל חפץ אחר שמכניס לפיו, מרייר בכמות גדולה ומביע אי שקט.
ניתן להקל על כאב בקיעת השיניים על ידי מתן שתייה של מים קרים או תה קמומיל קר (ללא סוכר) הידוע ביכולת ההרגעה והריפוי שלו. אפשר גם לתת לתינוק נשכנים שהוקפאו או פירות וירקות קרים.

הורים מודאגים לפעמים כי השיניים הצומחות נראות עקומות ומחודדות. אל דאגה – השיניים מסתדרות בסיום התהליך. רווחים גדולים בין השיניים החלביות אינם מעידים, בהכרח, על רווחים שיהיו בשיניים הקבועות.

כיצד להקנות לתינוק הרגלים להיגיינת פה?

החל מהשן הראשונה, אתם יכולים להציע לתינוקכם מברשת שיניים קטנה ובעלת סיבים רכים. איתה הוא יכול לשחק בזמן המקלחת. אין צורך במשחה – הקניית הרגל הצחצוח עצמו הוא שחשוב כעת. בהמשך, ההורים הם שמצחצחים את שיני הפעוטות, כחלק בלתי נפרד מהמקלחת שלפני השינה. כשהילד מראה עניין בלקיחת אחריות ועצמאות, יש לאפשר לו לצחצח את השיניים בעצמו, אך להרגילו שההורה מסייע לו בצחצוח האזורים אליהם הוא מתקשה להגיע, בעיקר של השיניים הטוחנות העליונות, ששם מתחילים, בדרך כלל, החורים.

הצחצוח לפני השינה חשוב ביותר. מטרתו לסלק את שאריות האוכל והסוכרים מהשיניים. הן נמצאות בסיכון מוגבר לעששת במיוחד בלילה, עקב ירידה בכמות הרוק המגן על השיניים וחוסר שתייה.

הרגילו את ילדיכם לסיים את הארוחה בשתיית מים לשטיפת הפה. בנוסף, הפסיקו את ההרגל של הרדמות תוך כדי שתיית בקבוק חלב – מעבר לגיל שנה אין לארוחה הזו שום יתרון תזונתי, והיא רק מגדילה את הסיכון להתפתחות עששת.

במידה והילד מתנגד לצחצוח שיניים, יש להסביר לו בצורה פשוטה שהשיניים שלנו משמשות לאכילה, לדיבור וכמובן ליופי ויש לשמור עליהן בריאות. בהתחלה תציעו לצחצח 5 שניות בלבד ותעלו באורך הצחצוח בהדרגה. ניתן להשתמש בשעון עם ספירה לאחור בכדי להעצים את החוויה. תנו דוגמה אישית וצחצחו יחד איתו.

עזרו לילדיכם לצחצח שיניים עד גיל 7-8 שנים, כך יפתח הרגלי צחצוח נכונים לכל החיים.

עוד באותו נושא:

כל מה שרצית לדעת על בקיעת שיניים בתינוקות ופעוטות

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות