4 הדקות הקריטיות: כל כך קל להציל חיים בהחייאה פשוטה

ד"ר איתי גל מסביר איך

מידי שנה, אלפי אנשים מתים בעקבות אירוע של דום לב, מצב בו פעילות הלב מופסקת. כמו בבעיות רפואיות אחרות, גם בדום לב הפתרון הטוב ביותר הוא מניעה, על-ידי  אורח חיים בריא, שכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית, והימנעות מעישון.

אבל לצערנו, תמיד ישנה האפשרות שתיתקלו באדם שנמצא בעיצומו של אירוע דום לב. האם שמעתם על ארבע הדקות הקריטיות? אם לא, חשוב שתקראו את השורות הבאות:
4 הדקות הקריטיות אלה אותן דקות ראשונות מרגע דום הלב, שאחריהן מתרחש בגוף נזק בלתי הפיך. אם לא יגיע חמצן למוח שלנו בדקות הללו, יתרחש נזק בלתי הפיך שעלול להסתיים בטרגדיה, וזו הסיבה שחשוב כל כך להתחיל לבצע החייאה באותן דקות קריטיות, לפני שהאמבולנס מגיע.

אבל מסתבר שהישראלים לא ששים כל כך לסייע בהחייאה: מחקר ישראלי מצא ששיעור ההצלחה של החייאות בישראל הוא מהנמוכים בעולם, משום שמרבית הישראלים לא עוזרים ולא מתחילים לבצע עיסוי לב כשלידם אדם שהתמוטט.
התוצאה עגומה למדי: רק 6% מהישראלים שעברו החייאה – משתחררים מבית החולים, ומתוכם רק מחצית נותרים ללא נזק מוחי משמעותי.

על פי ההערכות, אפשר היה להציל עד 70% מהחולים שנפטרו בגלל דום לב, אם הייתה מבוצעת בהם החייאה תוך 4 דקות מרגע האירוע. המספרים גבוהים עוד יותר בילדים: עד 90% ממקרי המוות הפתאומי אצל הזאטוטים, נגרמים בגלל הפסקת נשימה, ומעריכים שניתן היה להציל את רובם באמצעות החייאה פשוטה.

לימוד החייאה הוא פשוט וקל, ותוכלו לעשות זאת במגן דוד אדום או בשירותי החירום במדינה שבה אתם נמצאים. החיים בכפות ידיכם, אז… לכו להציל!

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם: