השמנים האתריים שיעזרו לכם לעבור את החורף בשלום

שמנים אתריים – חושבים שקראתם עליהם כבר הכול? באנו לחדש לכם

קודם כל, מהם שמנים אתריים?

מדובר בשמנים המופקים מצמחים שונים. הם מכילים תרכובות כימיות שונות וניתן לטפל דרכם בבעיות שונות. השמנים האתריים מופקים מחלקים שונים של הצמח: עלים, פרחים, שרף, שורשים וכו’ . הם מאופיינים בריח חזק ובעלי סגולות ריפוי.

לא המצאנו את הגלגל. ראשיתו של השימוש בשמנים היה לפני שנת 2000 לפנה”ס, עוד מימיהם של המצרים והיוונים. בתחילה לטקסים רוחניים ולריפוי ולאחר מכן לשימושי רפואה שונים.

שמנים בין הטיפות (גשם)

החורף הוא זמן נפלא להתכרבל בספה עם משקה חם ולצפות בסדרות, תוך הקשבה לטיפות הגשם. אבל במציאות חורף הוא הזמן שבו כל רגע נשמעת משיכת אף. הילדים ואנחנו שוב חולים, ואח”כ מקוררים, מה שמחליש את הגוף ושוב חולים (נכון, וחוזר חלילה).

הכנו במיוחד עבורכם רשימת שמנים שמתאימים בדיוק לימים החורפיים הללו.

אילו שמנים מומלצים לשימוש בחורף?

שמן רבנסרה

יתרונו הבולט של שמן הרבנסרה הוא שהוא מתאים מאוד לטיפול בילדים ותינוקות. הוא מיועד לטיפול בדרכי הנשימה. מקל בתסמיני ברונכיט, סינוסיטיס וזיהומים אחרים, תוך חיזוק המערכת החיסונית.

ברמה הרגשית שמן הרבנסרה עוזר להסתגל למצבים שונים ומשפר מצב רוח.

שמן אורגנו 

מתאים לכל מצב בריאותי בו יש צורך להתמודד מול חיידקים, וירוסים, פרזיטים או פטריות שפלשו לגופנו ללא הזמנה. אורגנו מטפל בדרכי נשימה עליונות. מכירים את השיעול שלא נגמר? שמן שמתאים מאד לטיפול בו.

אקליפטוס 

לא נלאה אתכם בסוגי שמן האקליפטוס השונים. קיימים שלושה סוגים נפוצים בארץ, מתוכם אקליפטוס רדיאטה ואקפליטוס לימוני מתאימים גם לילדים ותינוקות. לשמן האקליפטוס מסייע לחיטוי ולהתגבר על וירוסים.  הוא מקל על בעיות נשימה.

ברמה הרגשית הוא עוזר להירגע ומסייע לשינה.

שמן אתרי הדס 

הצטננתם? זה השמן עבורכם. מתאים לילדים.  הליחה המטרידה בזמן הצינון תשמח לדעת ששמן ההדס מקל מאד בהוצאתה והפחתתה.  השמן מסייע גם לשיעול ותסמיני צינון מעצבנים נוספים.

ברמה הרגשית שמן הדס מטהר, מרגיע ועוזר להפיג מתחים. הדס הנו שמן בו ניתן להשתמש גם במדיטציה.

לבנדר 

אמנם שמרנו אותו לסוף הרשימה, אבל מדובר בשמן שהוא לא פחות מראשון בהמלצות וחיוני בכל בית. הוא עושה הכל מכל דבר- מרגיע, מסייע בהורדת חום, מקל בכאבים, מסייע לבעיות נשימה, מסייע בכל תסמיני השפעת, אבל הסוד שלו טמון דווקא בתכונה אחרת שלו – שמן הלבנדר הוא סינרגטי, כלומר, יודע להעצים תכונות של שמנים אחרים כשהוא בא במגע איתם.

ברמה הרגשית שמן הלבנדר יודע להרגיע ולאזן. מתאים לילדים.

הצטננתם? ספרו לסבתא! (יש לה כמה תרופות טבעיות בשבילכם)
צינון. צילום:shutterstock

שימו שמן – איך משתמשים?

חשבתם שנשאיר אתכם ככה? מה פתאום! לפניכם הדרכים השונות לשימוש בשמנים:

הרחה

הכי פשוט ומאד אפקטיבי. לטפטף לא יותר מטיפה שתיים על ממחטה ופשוט להריח.

מבער

מבער מורכב מקערה קטנה אליה מוזגים מים ושמן, ומנר מחמם. יש לטפטף מספר טיפות מהשמן למבער. לאחר מספר דקות התערובת תתחמם והשמן יופץ בחדר. ניתן להריח את האדים. הטיפול מומלץ בעת צינון, קשיי נשימה ומצבים רגשיים. הטיפול גם משרה רוגע, משפר את מצב הרוח ומחזק את מערכת החיסון. מתכון מנצח: מלאו את קערת המבער במים. מזגו 2 טיפות רבנסרה וטיפה לבנדר.

עיסוי

את השמנים האתריים לא מורחים ישירות על העור. יש לדלל את השמן האתרי שבו אתם מעוניינים להשתמש בשמן בסיס כגון שמן שקדים, שמן זרעי ענבים, שמן אבוקדו, או זית. לאחר מכן, החדירו אותו לעור תוך תנועות עיסוי. עדיף לאחר מקלחת, משום שבזמן זה נקבוביות העור פתוחות והשמן נכנס טוב יותר לזרם הדם. מתכון מנצח ל- 30 מ”ל שמן בסיס: 2 טיפות רבנסרה, 2 טיפות אקליפטוס רדיאטה, 2 טיפות לבנדר. ניתן למרוח על העור גם לילדים.

אמבט

אמבט יתרון כפול. השמנים גם חודרים לעור בזמן האמבט וגם מתחממים ומופצים לחלל החדר וניתן לנשום אותם. השמנים זקוקים לנשא כדי להיספג. נשא מומלץ הוא מלח. מתכון מנצח: 2 כפות מלח, 2 טיפות הדס, 2 טיפות רבנסרה וטיפה לבנדר. לילדים חשוב להקפיד על 5 דקות שהייה ברחצה בלבד.

אדים

יש לטפטף מספר טיפות של שמן למכשיר אינהלציה או לכלי המכיל מים חמים, ולשאוף עמוקות את האדים.

אינהלציה

2-3 טיפות במכשיר האינהלציה ולנשום.

  via GIPHY

אנחנו ממליצים להתייעץ עם איש מקצוע בשימוש בשמנים אתריים והכי חשוב- חורף נעים ובריא!

מומלץ לקרוא גם: הצטננתם? ספרו לסבתא! (יש לה כמה תרופות טבעיות בשבילכם)

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם: