סובלים מדלקות אוזניים כרוניות? כדאי לנסות טיפול ברפואה משלימה

שוחחנו עם עדי מנחמי, מטפל מומחה ברפואה משלימה, והופתענו לגלות שלפעמים אפשר (וכדאי) גם בלי אנטיביוטיקה ובלי ניתוח.

דלקות אזניים הם תופעה נפוצה ביותר, בעיקר בעונת החורף ובמיוחד בקרב ילדים. אם אתם סובלים מדלקות אוזניים כרוניות ונוטלים שוב ושוב אנטיביוטיקה או אם אתם מתכננים לעשות לילד שלכם ניתוח כפתורים, כדאי שתשמעו קודם אילו פתרונות יש לרפואה המשלימה להציע לכם.
שוחחנו עם עדי מנחמי, אחד המטפלים המומחים והמובילים בארץ לרפואה משלימה, ומחבר הספר “אל תקרא לי דוקטור!”, והופתענו לגלות שלפעמים אפשר (וכדאי) גם בלי אנטיביוטיקה ובלי ניתוח.

מתי יש לטפל בדלקות האוזניים?

“בעיות אוזניים נפוצות בקרב רבים, בעיקר ילדים”, אומר עדי. “כשמתחיל כאב באוזניים – אין ברירה ויש להשתמש באנטיביוטיקה, שכן דלקות אוזניים מתפתחות מהר מאוד לכאב חזק. על כן החכמה היא לטפל באוזניים באמצעות הרפואה המשלימה עוד לפני הופעת הכאבים”.

מה דעתך על ניתוח כפתורים לפתרון הבעיה?

“רופאים נוטים להמליץ כברירת מחדל על ניתוחי כפתורים במטרה לפתוח את תעלת הניקוז באוזן”, משיב עדי. “מניסיוני, הניתוח מיותר בחלק גדול מהמקרים וניתן למניעה, גם אם הרופא ממליץ בחום. הכפתורים המוחדרים אל האוזן אינם יציבים, ולכן יש ילדים שנאלצים לעבור את הניתוח כמה פעמים”.

אז מה עושים אם לא ניתוח?

“הרפואה המשלימה מציעה אלטרנטיבה אחרת. במקרים של הצטברות נוזלים ושעווה באוזן, טיפול דיקור תקופתי לאוזניים עשוי לסייע בהורדת גודש הנוזלים באוזניים, להקטין באופן ניכר את תדירות דלקות האוזן ואף לשפר את השמיעה. לעתים ניתן לשלב את הדיקור עם טיפול בצמחי מרפא, היעילים ספציפית לדלקות אוזן”.

ומי שבכל זאת מצטברים לו נוזלים באוזניים?

“יש לבצע שאיבה אקטיבית של נוזלים ושעווה מהאוזן. אמנם אותה שעווה צהובה מכילה חומרים חיסוניים, אך במצב של פעילות יתר חיסונית, מצטברת באזור עור התוף שעווה רבה מדי שעלולה להזדהם ולסתום את פתחי הניקוז של הנוזלים מהאוזן ואף לפגוע בשמיעה. הטיפול היעיל ביותר לניקוי עמוק של האוזניים מתבצע באמצעות נר גלילי וחלול, עשוי בד פשתן. הוא נקרא “נר הופי” על שם שבט אינדיאני שכנראה המציא אותו. במהלך הטיפול, קצהו של הנר מוחדר קלות אל תוך האוזן, ואת צדו השני מבעירים. לאחר שיוצרים אטימת ואקום, אדי הנר חודרים לאוזן, ממיסים את השעווה ושואבים אותה ואת הנוזלים המיותרים אל תוך הנר. לאחר כרבע שעה הנר מתכלה ברובו וניתן לפתוח את שארית הנר ולבדוק מה הוא שאב. רוב האנשים מופתעים מכמות השעווה שהייתה תקועה להם עמוק באוזן”.

מומלץ לקרוא גם:

תרופות הסבתא שמעלימות דלקות בעיניים במהירות

דלקות אוזניים חוזרות בילדים: מה הסיבה ואיך מטפלים?

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם: